Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
03.10.2016 11:05

Mesto upozorňuje na povinnosť odstraňovať invázne rastliny


Zlatobyľ kanadská (Solidago canadensis).


Mesto Poprad vyzýva vlastníkov pozemkov, aby v prípade zistenia výskytu inváznych rastlín a drevín na svojom pozemku ich bezodkladne odstránili a ďalej nerozširovali.


Invázne druhy predstavujú vážne riziko a ich šírenie ohrozuje biologickú rozmanitosť pôvodných ekosystémov. "Je potrebné ich odstraňovať hneď v počiatočnom štádiu ich výskytu na lokalite, pretože postupne vytláčajú pôvodné domáce druhy a vytvárajú nové typy spoločenstiev," uviedol komunikačný manažér mesta Marián Galajda.

Na území mesta sa nachádzajú tieto invázne rastliny a dreviny - sumach pálkový, pohánkovec japonský, zlatobyľ kanadská, boľševník obrovský a ambrózia palinolistá. Väčšina inváznych rastlín sa radí medzi silné alergény.      

Samotné mesto ako vlastník pozemkov realizuje odstránenie inváznych rastlín a drevín. V zmysle zákona o ochrane prírody a krajiny je vlastník, správca alebo užívateľ pozemku povinný odstraňovať invázne druhy rastlín a starať sa o pozemok tak, aby sa zamedzilo ich opätovnému šíreniu.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.10.2016
V meste pribudne stanica na monitorovanie kvality ovzdušia
V Poprade pribudne stanica na monitorovanie kvality ovzdušia. Mestskí poslanci na svojom ostatnom zasadnutí v piatok (21. 10.) schválili prenájom pozemku na zriadenie stacionárnej monitorovacej stanice.
viac
26.01.2017
Bratislava pokračuje v znižovaní počtu reklamných zariadení
Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal sa v utorok (24. januára) stretol so zástupcami Asociácie vonkajšej reklamy (AVR), aby ich požiadal o spoluprácu pri ohlasovaní a následnom odstraňovaní nelegálnych reklamných zariadení.
viac
10.05.2017
V Poprade začala kosba verejnej zelene
Mesto Poprad začalo v utorok 9.mája 2017 s prvou kosbou trávnatých plôch v správe mesta.
viac
14.06.2017
Vo vzduchu je agresívny peľ lipnicovitých tráv a menej alergizujúcej pŕhľavy
V uplynulom týždni dominoval najvýznamnejší alergén tohto obdobia - peľ tráv z čeľade lipnicovitých a peľ slabšie alergizujúcej pŕhľavy. Denné koncentrácie peľu ihličnanov z čeľade borovicovitých – jedle, smreka, borovice už výraznejšie poklesli aj na strednom a severnom Slovensku.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %