Streda 17.01.2018
Dnes má meniny 
Nataša
-3°C Bratislava
18.08.2017 10:40

Mesto opraví hrobku rytiera, ktorý sa pričinil o založenie DHZ


Rytier Lothra von Berks, ktorý sa v Banskej Štiavnici pričinil o založenie dobrovoľného hasičského zboru. Archívna snímka.


Hrobku rytiera Lothara von Berksa, ktorý sa v Banskej Štiavnici pričinil o založenie dobrovoľného hasičského zboru (DHZ), sa rozhodla miestna samospráva pre jej zlý stav zrekonštruovať. Finančné prostriedky vo výške 3310 eur na jej opravu, vyčlenili mestskí poslanci na ostatnom rokovaní mestského za


  Hrobka sa nachádza v cintoríne za Piarskou bránou a patrí medzi pamiatkovo chránené hroby. Podľa primátorky Nadeždy Babiakovej je aktuálne vo veľmi zlom stave. "Čelná stena hrobky sa úplne odvalila. Všetko sa to musí spevniť, staticky zabezpečiť a zrekonštruovať," priblížila s tým, že práce na jej oprave už začali. Hotové by mohli byť do mesiaca.       

Hrob rytiera bol medzi pamiatkové hroby zaradený len nedávno na návrh dobrovoľných hasičov. Keď bude oprava dokončená, mesto ich podľa Babiakovej osloví, či by si zobrali následnú starostlivosť o hrob pod svoj patronát.       

Rytier Lothar von Berks, cisársky a kráľovský podplukovník 11. dragúnskeho pluku podal 13. decembra 1872 žiadosť na mestský magistrát o povolenie zorganizovania hasičského spolku. Ako ďalej uvádza mesto na svojej internetovej stránke, pracoval v prípravnom výbore, ktorý vypracoval stanovy spolku a po ich schválení sa stal prvým predsedom Dobrovoľného hasičského zboru v Banskej Štiavnici, ktorý začal svoju činnosť 25. júla 1873.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.08.2016
Samospráva opravuje cesty v Radvani, vynaloží na to 75 000 eur
Úseky miestnych komunikácií, ktoré dlhodobo znižovali komfort vodičom a chodcom v Banskej Bystrici, prechádzajú v týchto dňoch obnovou.
viac
16.09.2016
Do Banskej Štiavnice prídu kabaretní a pouliční umelci z piatich štátov Európy
Koncom septembra prídu do Banskej Štiavnice kabaretní a pouliční umelci z piatich štátov Európy. V piatok 30. septembra sa tu totiž začne prvý festival kabaretných divadiel a pouličného umenia na Slovensku Amplión.
viac
30.09.2016
Amplión prinesie do mesta 40 programov na desiatich scénach
Banskú Štiavnicu čakajú tri dni plné divadelnej zábavy. S názvom Amplión sa tu dnes začína prvý festival kabaretných divadiel a pouličného umenia na Slovensku.
viac
28.04.2017
Ako si Banská Štiavnica poradila s podnikateľmi. Tí využívali kontajnery občanov
Od januára 2017 zaviedli v meste Banská Štiavnica množstvový zber zmesového komunálneho odpadu pre právnické osoby a spoplatnili aj odber vytriedených odpadov z podnikateľskej činnosti. Motivujú ich tým nevhadzovať odpad do nádob určených pre občanov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
80.24 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
16.94 %