Sobota 24.08.2019
Dnes má meniny 
Bartolomej
°C
04.07.2016 02:06

Mesto Nováky založilo príspevkovú organizáciu


Snímka zdroj: (uzemneplany.sk).


Správu hnuteľného a nehnuteľného majetku mesta, správu a údržbu komunikácií, verejnej zelene, cintorínov či ihrísk bude mať v Novákoch po novom na starosti Mestská správa majetku (MSM) Nováky.


Založenie príspevkovej organizácie mesta (p. o. m.) odobrili schválením jej zriaďovacej listiny novácki mestskí poslanci na svojom rokovaní 27. júna.       

"Mesto založením predmetnej organizácie vlastne reaguje na podnet poslancov mestského zastupiteľstva. Jeho hlavným dôvodom sú finančné prostriedky a dohľad nad cenotvorbou pri jednotlivých aktivitách vyplývajúcich z jej vymedzenia predmetu činností," zdôvodnil prednosta Mestského úradu (MsÚ) v Novákoch Milan Oršula. Nováky chcú podľa jeho ďalších slov opäť získať kontrolu pri správe a údržbe majetku mesta, ktorú stratilo pri rozpredaji bytového družstva v 90. rokoch. "Zmluvy, ktoré v tom období boli zo strany vedenia mesta podpísané na dodávku služieb a tovarov so súkromnými spoločnosťami, v súčasnosti zabraňujú mestu vykonávať obchodnú súťaž a to je dnes tŕňom v oku ako poslancom mesta, tak aj jeho vedeniu," ozrejmil.       

Do predmetu hlavnej činnosti príspevkovej organizácie, ktorá začne fungovať v októbri tohto roka, bude patriť správa, nájom a podnájom majetku mesta, ďalej správa a údržba miestnych komunikácií, chodníkov a ostatných verejných priestranstiev, udržiavanie a čistenie dažďových vpustí, správa a údržba autobusových prístreškov. Zároveň bude vykonávať údržbu verejnej zelene mesta a v areáloch škôl, správu a údržbu cintorínov a domov smútku, detských ihrísk, pieskovísk a lavičiek, verejných WC, fontán a iných verejných zariadení, tepelného hospodárstva mesta, verejného osvetlenia a mestského rozhlasu. Realizovať bude aj iné verejnoprospešné služby pre zriaďovateľa a rozpočtové organizácie zriadené mestom Nováky nad rámec rozpočtu na základe objednávok.      

Príspevková organizácia nebude podľa Oršulu hneď od začiatku svojej činnosti schopná zabezpečovať všetky činnosti pre seba a bude počítať aj s dodávkou predmetných aktivít z externého prostredia. "Tým však samospráva vytvorí priestor na zdravú a transparentnú súťaž na dodávku tovarov a služieb v meste," skonštatoval.       

Riaditeľa p. o. m. budú schvaľovať poslanci na základe návrhu primátora alebo nich samotných. "Ostatní zamestnanci budú sčasti delimitovaní z oddelenia vnútornej správy. O prijímaní ďalších zamestnancov pre túto organizáciu bude rozhodovať už jej riaditeľ podľa potrieb organizácie a jej finančných limitov," dodal Oršula.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.11.2016
Mestá v Nitrianskom kraji poplatok za rozvoj nezavádzajú
Zákon o miestnom poplatku za rozvoj nenašiel v Nitrianskom kraji priaznivcov. Poplatok za rozvoj sa jednotlivé mestá rozhodli nezavádzať. Krajské mesto Nitra podľa vyjadrenia z odboru daní a poplatkov momentálne neplánuje zavedenie poplatku za rozvoj.
viac
21.11.2016
Košice môžu mať až 10 rokov garantovanú cenu za odpad
Poslanci Mestského zastupiteľstva v Košiciach sa budú na decembrovom zasadnutí zaoberať prevodom 29 kusov akcií, zodpovedajúcim 29-percentnému podielu mesta Košice na základnom imaní spoločnosti KOSIT, a.s..
viac
07.03.2017
Mesto Šurany hospodári s rozpočtom 5,4 milióna eur
Mesto Šurany v okrese Nové Zámky hospodári v tomto roku s vyrovnaným rozpočtom vo výške 5,4 milióna eur a je v dobrej finančnej kondícií.
viac
11.04.2017
Budova bývalej škôlky je nebezpečná
Zástupcovia Bratislavského samosprávneho kraja dnes na mimoriadnom brífingu reagovali na nepravdivé informácie, ktoré zazneli na tlačovej konferencii župných poslancov Rudolfa Kusého a Eduarda Demela ohľadom predaja budovy materskej školy na Znievskej ulici č. 4 v MČ Bratislava – Petržalka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.56 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.70 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.74 %