Nedeľa 21.07.2019
Dnes má meniny 
Daniel
°C
21.03.2019 07:35

Mesto chce zriadiť funkciu ambasádora, bude riešiť problémové komunity


Ilustračná snímka - mestská časť Dražovce


Nitrianska radnica hľadá spôsoby, ako zvládnuť problémy s neprispôsobivými občanmi. Tie sa čoraz viac vyhrocujú hlavne v mestských častiach Dražovce a Krškany.


Obyvatelia oboch lokalít sa už dlhšie obdobie sťažujú na problémové správanie niektorých rómskych komunít. Hovoria o častých slovných i fyzických útokoch a strachu vychádzať na ulicu. Na problémy upozorňujú vodiči autobusov, ktorý sa po niekoľkých fyzických útokoch boja o zdravie. Pre vysoký počet krádeží musela byť dokonca na istý čas zatvorená predajňa potravín v Dražovciach.       

Niektorí mestskí poslanci na marcovom rokovaní zastupiteľstva upozornili aj na množstvá odpadu, ktoré sa hromadia na dvoroch niektorých domov. Podľa nich už začínajú predstavovať vážnu hygienickú hrozbu. "To spolužitie je viac ako problematické. Neexistuje však jedno univerzálne riešenie, ktoré by problémy vyriešilo. V problematických lokalitách treba zvýšiť bezpečnosť, prostredníctvom kamier a tiež pomocou hliadok mestskej polície, ktorá už v Dražovciach má svoje zázemie. Treba hľadať možnosti v rámci edukácie, školstva, sociálnej oblasti až po odpadové hospodárstvo a životné prostredie,“ skonštatoval prednosta mestského úradu Ján Odzgan.

V rámci hľadania komplexných riešení mesto uvažuje o vytvorení funkcie amabsádora, ktorý by mal na starosti problematické komunity a lokality v Nitre. "Musíme situáciu riešiť, inak môžu byť dosahy katastrofické. Ambasádor bude človek, ktorý by bol v kontakte s problémovými a sociálne vylúčenými komunitami a riešenia ich ťažkostí by sa snažil hľadať prierezovo, cez odbory mestského úradu. Spolupracoval by s prednostom úradu, s primátorom a mohol by informovať a diskutovať aj s poslancami zastupiteľstva. Už je najvyšší čas, aby sa týmto problémom venoval niekto osem hodín denne,“ uviedol Odzgan.       

Ako pripomenul, magistrát sa už snaží hľadať vhodných ľudí. „Následne by sme ich chceli osloviť, aby sa zúčastnili na výberovom konaní. Viem si predstaviť, že by takým človekom mohol byť napríklad aj mestský policajt s autoritou a potrebnými teoretickými vedomosťami, napríklad o legislatíve a podobne,“ vysvetlil Odzgan.       

Mesto podľa jeho slov prijme aj okamžité opatrenia, aby sa eliminovali najakútnejšie problémy. „Vo vybraných lokalitách sa vykoná deratizácia, pristavia sa kontajnery, aby sa odstránil odpad. Spravíme teda všetko to, čo sa robí každý rok, no napriek tomu sa problémy stále opakujú, čo znamená, že to asi veľmi nefunguje. Preto chceme tieto problémy riešiť systémovo,“ dodal Odzgan.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
29.03.2016
Mesto Nitra zrekonštruuje budovy za milióny eur. Vezme si na to úver
Nitrianska radnica si vezme úver, z ktorého chce zrekonštruovať budovy Základnej školy (ZŠ) Tulipánová, ZŠ Kniežaťa Pribinu, Materskú školu Belopotockého a objekt, v ktorom sídli mestská polícia.
viac
22.06.2016
Raňajky v tráve ponúknu účastníkom noblesu minulých storočí
Pri románskom Kostole svätého Michala Archanjela v nitrianskej mestskej časti Dražovce sa zídu 26. júna na pikniku ľudia, aby pri košíkoch s občerstvením a v historických kostýmoch zažili noblesu 19. storočia v znamení impresionistickej pohody.
viac
02.01.2018
Nitra má projekty na výstavbu a opravu kanalizácie za vyše štyri milióny eur
Nitrianska radnica má pripravené projekty na výstavbu a opravu kanalizácie za viac ako štyri milióny eur. V prípade, že sa na ne nájdu peniaze v mestskom rozpočte, mohli by sa zrealizovať už v roku 2018.
viac
28.04.2019
Bikesharing má problémy, primátor ich chce vyriešiť do konca mesiaca
Stojany na zdieľané bicykle v Nitre sú aj napriek teplému jarnému počasiu prázdne. Bikesharing, ktorý v Nitre funguje od roku 2017, tento rok zatiaľ do prevádzky spustený nebol.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.10 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.84 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.06 %