Nedeľa 18.11.2018
Dnes má meniny 
Eugen
-1°C Bratislava
10.03.2018 11:09

Medzinárodný festival duchov a strašidiel na zámku v Bojniciach oslávi jubileum


Ilustračná snímka, zdroj slovakiatravel


Viac ako 20 námetov, desiatky účinkujúcich, desiatky kostýmov a desaťtisíce návštevníkov charakterizujú Medzinárodný festival duchov a strašidiel na zámku v Bojniciach. Na prelome apríla a mája vstúpi podujatie Slovenského národného múzea (SNM) - Múzea Bojnice do svojho jubilejného 25. ročníka.


 "Strašidlá sa zrodili spontánne, v jednu noc počas návštevy japonských podnikateľov na zámku. O polnoci, po večeri, zrazu niekto vyslovil želanie, že by si pozrel zámok v nočnej atmosfére. Zrazu zhaslo svetlo, tak sme si pomáhali, ako sme vedeli, sviečkami, lampášmi a fakľami a tam sme videli ako očarení Japonci vnímajú toto nočné prostredie v zámku. Že to bolo niečo iné, čarovné a možno až strašidelné," spomenul pre TASR riaditeľ SNM-Múzea Bojnice Ján Papco.       

Múzeum tak začalo s organizovaním nočných prehliadok, neskôr jeho riaditeľ dostal nápad, či by nebolo dobré zhromaždiť strašidlá v rámci zastrešujúcej akcie, čím sa vlastne zrodil Medzinárodný festival duchov a strašidiel. "Predkolo, nultý ročník bol už v roku 1993 pri otváraní sezóny v Bojniciach, prvý ročník bol o rok neskôr. V tom čase ešte nebol divadelný a podľa scenára, ucelený príbeh vznikol na treťom ročníku," priblížil.       

Každý ročník Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel je jedinečný, je iný, snažíme sa, aby mal iný dej, aby sme mali iné kostýmy, inú tému, aby zakaždým návštevníci videli niečo jedinečné a zaujímavé, skonštatovala kultúrno-propagačná manažérka SNM-Múzea Bojnice Petra Gordíková. "Medzinárodný festival duchov a strašidiel bolo vždy istým spôsobom inovatívne podujatie, prvý ročník sa konal už v roku 1994 a odvtedy sa každý rok snažíme priniesť aj niečo inovatívne, nejakú zaujímavosť, nejakú modernú technológiu, možno nejaký alternatívny prvok. Jednoducho, aby sme vždy boli prví medzi ostatnými," doplnila.       

Téma festivalu každý rok vychádza z reálií, opiera sa tak čiastočne o nejakú udalosť spätú so zámkom, prípadne súvisí s jeho bývalými majiteľmi alebo obyvateľmi. Asi najčastejšie spomínanou témou je posledný šľachtický majiteľ zámku, gróf Ján František Pálffy. "Mali sme aj iné témy, Hororovú legendu alebo Hadie prekliatie, dokonca jeden rok navštívili zámok aj mimozemšťania, ktorí sa ho snažili ovládnuť," ozrejmila ďalej Gordíková.       

Na festival každoročne zavítajú desaťtisíce ľudí, najnavštevovanejšími boli jeho prvé ročníky, jeden rok ho počas troch dní navštívilo až 40.000 ľudí.       

Príprava podujatia sa začína už niekoľko mesiacov pred jeho začiatkom, účinkujúcimi bývajú poväčšine ochotnícki herci z okolia. Medzinárodnú účasť zabezpečuje skupina z Talianska, ktorá do Bojníc chodí každý rok. Festival nie je len o strachu, múzeum sa v rámci príbehov snaží ľudí vždy i pobaviť.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.06.2016
Bojnický letný slnovrat 2016 už tento víkend
Oblastná organizácia cestovného ruchu Región HORNÁ NITRA – BOJNICE organizuje v sobotu 18. 6. v Bojniciach 2. ročník multižánrového podujatia, ktorého hlavným cieľom je propagácia potenciálu cestovného ruchu v známej a obľúbenej turistickej destinácii.
viac
24.04.2017
Na Bojnickom zámku upália bosorku
Slovenské národné múzeum – Múzeum Bojnice tento rok počas Medzinárodného festivalu duchov a strašidiel predstaví tajomný príbeh Vladislava Opoľského. Medzinárodný festival duchov a strašidiel prinesie každoročnú dávku tajomna a strachu v termínoch 27. 4. – 1. 5. 2017 a 3. 5. – 6. 5. 2017.
viac
03.05.2018
Žigmundove slávnosti na Zámku Vígľaš budú v nedeľu 6. mája
Urobte si v nedeľu 6. mája výlet na Vígľašský zámok, kde sa budú konať tradičné Žigmundove slávnosti. Návštevníci tu vzdajú hold jednému z najvýznamnejších panovníkov Uhorska a českému kráľovi Žigmundovi Luxemburskému (1368-1437), ktorý pôsobil aj na Vígľašskom panstve.
viac
21.05.2018
Starý zámok opäť ožije remeslami a zábavou
Banská Štiavnica opäť ožije remeslami, zábavou a tradíciami. V dňoch 25. a 26. mája sa bude v Starom zámku konať 21. ročník Festivalu kumštu, remesla a zábavy, ktorý pre verejnosť pripravuje Slovenské banské múzeum a občianske združenie Iniciatíva za živé mesto.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.82 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.45 %