Štvrtok 18.07.2019
Dnes má meniny 
Kamila
°C
04.01.2019 09:00

Malackí zberači vynosili z lesov tony odpadu


Foto: Malackí zberači


Sú mladí, múdri a dobrovoľne sa stali smetiarmi. Za tri roky povynášali z lesných porastov Malaciek a okolia už deväť veľkoobjemových kontajnerov odpadu.


Na začiatku bolo zopár spolužiakov z Gymnázia na Ul. 1. mája. Upratovali vo svojom voľnom čase a na vlastné náklady, vrátane odvozu neporiadku na zberný dvor. K Patrikovi Cigánekovi, Jánovi Kunštekovi, Tomášovi Beňovi a Borisovi Pálkovi sa postupne pridávali ďalší spolužiaci, kamaráti i rodinní príslušníci. Dnes sú z gymnazistov vysokoškoláci a do čistenia nášho okolia sa ich zapája zhruba dvadsať.

Na jeseň medzi seba pozvali aj verejnosť. Počas Svetového dňa upratovania sa veru zišla každá ruka, veď z lesíka na konci ulice Boženy Nemcovej povynášali jeden vrchovato naplnený veľkoobjemový kontajner, a lokalita stále nie je vyčistená. „Plánujeme sa na miesto vrátiť a dokončiť to. Ľudia si tam urobili čiernu skládku, ktorá už zarastá, a jeden kontajner na ňu nestačil,“ vysvetlil jeden zo zakladateľov dobrovoľníckeho združenia Malackí zberači J. Kunštek.

Mladí ľudia v uplynulom roku vyčistili napríklad okolie potoka Malina pri Továrenskej ulici, Tri duby, porasty pri Včelnici, prostredie okolo mosta pri BVS, okolie štyroch rybníkov, ale aj priestor pri garážach za Kauflandom a porasty v blízkosti svojich domov. Vďaka tomu, že sa im podarilo nadviazať spoluprácu s mestom a so spoločnosťou Tekos, nemusia si už z vlastných úspor kupovať rukavice a vrecia. „Aj keď máme svoje študijné povinnosti, naďalej sa chceme stretávať a skrášľovať okolie nášho mesta. V roku 2018 sme zorganizovali zhruba desať väčších zberov,“ dodáva J. Kunštek.

Z lesov povynášali okrem plastových fliaš a plechoviek aj pneumatiky, káble, sanitu, obkladačky, elektrospotrebiče, sklá, autosúčiastky, ba našli sa aj hračky, oblečenie či gramofónové platne.

 

Autor: -slo-


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Medzi Rohožníkom a Malackami bude kvalitnejšia cesta
Úzka a nekvalitná cesta medzi Rohožníkom a Malackami sa zmení na cestu vyššej triedy. Na komplexnú rekonštrukciu vyše osemkilometrového úseku získal Bratislavský samosprávny kraj (BSK) finančný príspevok z eurofondov.
viac
07.08.2017
Mesto chce z Mierového námestia v centre vytvoriť pešiu zónu
Centrum Malaciek by sa mohlo výrazne zmeniť. Vedenie okresného mesta plánuje vytvoriť z Mierového námestia pešiu zónu a súčasné parkovisko na tejto ploche presunúť pod zem.
viac
29.01.2018
J. Říha: Rekonštrukcia cesty Rohožník-Malacky nesmie ísť proti záujmom mesta
Rekonštrukciu cesty medzi Rohožníkom a Malackami nemožno dokončiť pred vstupom do okresného mesta. Zdôraznil to primátor Malaciek Juraj Říha, ktorý upozorňuje na nevyhnutnosť zrekonštruovať i nadväzujúci úsek prechádzajúci cez obytnú zónu Malaciek.
viac
16.03.2019
Ďalšia župná škola sa zatepľuje
Bratislavský samosprávny kraj dnes začal ďalšiu rekonštrukciu školského objektu. Ide o zateplenie budov Gymnázia na Ul. 1. mája v Malackách v sume vyše päťsto tisíc eur. Ukončené má byť do troch mesiacov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.97 %