Piatok 24.05.2019
Dnes má meniny 
Ela
°C
25.10.2016 12:28

Magistrát hľadá dobrovoľníkov na sčítanie bezdomovcov


Ilustračná snímka: (tasr).


Historicky prvé sčítanie ľudí bez domova v Bratislave sa uskutoční 9. novembra, cieľom je zreálniť ich počet v hlavnom meste.


Hlavné mesto SR Bratislava v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny a mimovládnymi organizáciami pripravuje na 9. novembra v podvečerných hodinách sčítanie ľudí bez domova, ktorého cieľom je zistiť minimálny počet ľudí bez domova žijúcich v meste a ďalšie informácie o príčinách a štruktúre bezdomovectva.

Do sčítania bude popri pracovníkoch organizácií zapojená aj početná skupina dobrovoľníkov. Ich úlohou ako sčítacích komisárov bude vypĺňať s ľuďmi bez domova krátky dotazník. „Chceli by sme preto poprosiť všetkých ľudí, ktorí by mali záujem pomôcť organizátorom sčítania ľudí bez domova, aby neváhali a prihlásili sa. Spoločne máme teraz prvýkrát šancu začať riešiť otázku bezdomovectva naozaj systémovo,“ vyzýva riaditeľka sekcie sociálnych vecí, kultúry, školstva a športu na bratislavskom magistráte Marcela Gbelecová.

Zapojenie dobrovoľníkov je dôležité aj z dôvodu, že sčítanie bude prebiehať v krátkom časovom úseku štyroch hodín v celom meste (od 18. do 22. hodiny), čo si vyžaduje veľký počet sčítacích komisárov.

Cieľom sčítania ľudí bez domova je zreálniť počet ľudí bez domova na území hlavného mesta, keďže doteraz boli čísla určené odhadom. Takisto je dôležité definovať, kto je človek bez domova a v neposlednom rade je pre mesto, ako tvorcu mestskej sociálnej politiky, dôležité zistiť aj štruktúru a príčiny bezdomovectva. Snahou mesta je totiž to, aby spolupráca so subjektmi pomáhajúcimi ľuďom bez domova bola v nasledujúcich rokoch nastavená správne a systém pomoci bol efektívny a účelný.

Súčasťou sčítania ľudí bez domova bude dotazník, ktorého cieľom bude zistiť odpovede z rôznych oblastí, ako napr. dôvody straty bývania, druhy príjmov, stav zdravia, väzby na rodinu a podobne. Sčítavať sa budú ľudia prespávajúci vonku, v neštandardných obydliach, nocľahárňach, krátkodobých formách bývania (ubytovne, vybrané zariadenia sociálnych služieb a sociálnoprávnej ochrany).

Výdaje spojené so sčítaním ľudí bez domova hradí hlavné mesto zo svojho rozpočtu sumou približne 7000 eur.

Ďalšie informácie o sčítaní a o možnostiach registrácie dobrovoľníkov sú dostupné na webovej stránke: http://www.ceit.sk/IVPR/.

 

Autor: (mmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.06.2016
Práce na príprave Európskeho summitu regiónov a miest finišujú
Prípravy a organizačné práce v súvislosti so siedmym Európskym summitom regiónov a miest, ktorý sa bude v hlavnom meste konať 8. a 9. júla, pomaly finišujú. Na neformálnom stretnutí v pondelok 6. júna to uviedla riaditeľka Odboru stratégie, územného rozvoja a riadenia projektov BSK.
viac
21.12.2016
Silvestrovať sa bude tento rok na Hviezdoslavovom námestí
Ani tento rok hlavné mesto nezaháľalo, čo sa týka príprav na tohtoročný Silvester, aby všetkým Bratislavčanom aj návštevníkom mesta prinieslo veľa radosti a potešenia.
viac
13.02.2017
Hlavné mesto sa bude ako zamestnávateľ prezentovať na veľtrhu práce
Hlavné mesto SR Bratislava bude tento rok prvýkrát vystavovateľom na najväčšom veľtrhu práce Profesia days 2017. Hľadať bude najmä šikovných študentov, ktorým ponúkne stáž na piatich odborných oddeleniach Magistrátu hlavného mesta, ale odprezentuje aj aktuálne voľné pracovné pozície.
viac
23.02.2017
Bratislava háji záujmy svojich občanov a bráni mestský majetok
Hlavné mesto SR Bratislava podalo odvolanie proti rozsudku Okresného súdu Bratislava I vo veci podielového spoluvlastníctva nehnuteľnosti na Hviezdoslavovom námestí, aby hájilo záujmy svojich občanov, obyvateľov nehnuteľnosti a zároveň bránilo majetok mesta.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %