Pondelok 25.06.2018
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
15°C Bratislava
01.08.2017 04:02

Ľudstvo sa s recykláciou plastov zatiaľ veľmi nevyznamenáva


Bez plastu si už život okolo nás ani nevieme predstaviť.


Z dosiaľ vyrobených 8,3 miliardy ton plastov sa v súčasnosti používa ešte približne 2,5 miliardy. Zo zvyšných 5,3 miliardy ton sa však len 9 percent podarilo recyklovať, 12 percent skončilo v spaľovniach a až 79 percent na skládkach alebo inak znečisťuje životné prostredie.


Vyplýva to zo štúdie Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (USA), ktorú vedci nedávno publikovali v časopise Science Advances. Dopĺňame, že 8,3 miliardy ton by dokázalo takmer nepriedušne pokryť vyše päťdesiatkrát rozsiahlejšie územie ako je rozloha SR a táto tonáž zodpovedá hmotnosti približne miliardy dospelých slonov. Najkratšiu úžitkovú dobu preukázali obaly (približne rok), najdlhšiu plast používaný v strojárstve a stavebníctve.  

Ak bude súčasný trend na Zemi pokračovať, v roku 2050 budeme konštatovať, že sa  vyrobilo približne 34 miliárd ton plastov. Najvyššie percento (30 %) v súčasnosti recyklujú európske krajiny (podľa Eurostatu štáty EÚ 44 %), menej Čína (25 %) a USA (9 %).  Cieľom krajín EÚ je recyklovať 50 percent ich komunálnych odpadov do roku 2020 a následne 70 percent do roku 2030.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
05.09.2017
Už dva belgické regióny zakázali používať plastové tašky
Od 1. septembra sa Brusel a jeho okolie stali druhým belgickým regiónom (po Valónsku) , ktorý zakázal používanie jednorazových plastových tašiek. Zákaz platí vo všetkých obchodoch bez ohľadu na druh predávaného tovaru. Rešpektovať ho musia aj predajcovia na mestských trhoch.
viac
07.11.2017
Gigant v zelenej ekonomike prichádza na Slovensko
Na Slovensko mieri investícia za 8,5 milióna eur, ktorá vytvorí takmer 100 pracovných miest. Jeden z najväčších holdingov v Európe, zaoberajúci sa zeleným či obehovým hospodárstvom, vstúpi na slovenský trh. Skupina Green Group hodlá postaviť závod na spracovanie PET fliaš a mixovaných plastov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.46 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.77 %