Pondelok 19.02.2018
Dnes má meniny 
Vlasta
0.4°C Bratislava
01.08.2017 04:02

Ľudstvo sa s recykláciou plastov zatiaľ veľmi nevyznamenáva


Bez plastu si už život okolo nás ani nevieme predstaviť.


Z dosiaľ vyrobených 8,3 miliardy ton plastov sa v súčasnosti používa ešte približne 2,5 miliardy. Zo zvyšných 5,3 miliardy ton sa však len 9 percent podarilo recyklovať, 12 percent skončilo v spaľovniach a až 79 percent na skládkach alebo inak znečisťuje životné prostredie.


Vyplýva to zo štúdie Kalifornskej univerzity v Santa Barbare (USA), ktorú vedci nedávno publikovali v časopise Science Advances. Dopĺňame, že 8,3 miliardy ton by dokázalo takmer nepriedušne pokryť vyše päťdesiatkrát rozsiahlejšie územie ako je rozloha SR a táto tonáž zodpovedá hmotnosti približne miliardy dospelých slonov. Najkratšiu úžitkovú dobu preukázali obaly (približne rok), najdlhšiu plast používaný v strojárstve a stavebníctve.  

Ak bude súčasný trend na Zemi pokračovať, v roku 2050 budeme konštatovať, že sa  vyrobilo približne 34 miliárd ton plastov. Najvyššie percento (30 %) v súčasnosti recyklujú európske krajiny (podľa Eurostatu štáty EÚ 44 %), menej Čína (25 %) a USA (9 %).  Cieľom krajín EÚ je recyklovať 50 percent ich komunálnych odpadov do roku 2020 a následne 70 percent do roku 2030.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
29.07.2017
Envirorezort a ZMOS optimalizujú výšku poplatkov za skládkovanie
„Prezradiť definitívnu výšku pripravovaného zvýšenia poplatkov za skládkovanie komunálnych odpadov je v tejto chvíli predčasné,“ konštatoval pre Obecné noviny Tomáš Ferenčák, hovorca Ministerstva životného prostredia (MŽP).
viac
05.09.2017
Už dva belgické regióny zakázali používať plastové tašky
Od 1. septembra sa Brusel a jeho okolie stali druhým belgickým regiónom (po Valónsku) , ktorý zakázal používanie jednorazových plastových tašiek. Zákaz platí vo všetkých obchodoch bez ohľadu na druh predávaného tovaru. Rešpektovať ho musia aj predajcovia na mestských trhoch.
viac
07.09.2017
Plastové častice našli vo vode na pitie (aj na Slovensku)
Testy 132 zo 159 vzoriek domácností a hotelov piatich kontinentov potvrdili, že miniatúrne plastové častice (menšie ako mililiter) sa cez pitnú vodu dostávajú do ľudských tiel. Výskum mimovládnej organizácie Orb Media prezradil, že mikročastice sa našli aj v zdrojoch pitnej vody zo Slovenska.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.79 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.03 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.18 %