Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
2°C Bratislava
08.02.2018 10:53

Lesy SR začali obnovu zámockého parku aj bez európskych fondov


Zámok v Topoľčiankach.


Historický zámocký park v Topoľčiankach prechádza postupnou obnovu. Pôvodne tu malo dôjsť k rozsiahlej revitalizácii financovanej z fondov Európskej únie (EÚ). Park spravujú Lesy SR, štátny podnik, ktoré sa o dotáciu neúspešne uchádzali v rámci spoločného slovensko-maďarského projektu.


Z európskych fondov sa mali realizovať viaceré aktivity zamerané na revitalizáciu parku a na rozvoj vodného turizmu v Topoľčiankach a v okolí. „Projekty máme pripravené a čakáme, že aspoň jeden z nich budeme môcť urobiť,“ uviedol riaditeľ odštepného závodu Lesov SR v Topoľčiankach Milan Garaj.       

Aj napriek tomu, že podniku sa nepodarilo získať zdroje z EÚ, lesníci začali revitalizovať park vlastnými silami. Každý rok investujú Lesy SR do rôznych úprav približne 50.000 eur. „Takže sme už približne štvrtinu pôvodného projektu zrealizovali sami. Robia sa úpravy chodníkov a výsadba kríkov a stromov. Niektoré nám víchrica polámala, takže ich musíme doplniť podľa pôvodného projektu,“ vysvetlil Garaj.       

Lesy SR sa postupne snažia revitalizovať aj unikátny vodný systém, ktorý zavlažuje priestory parku a napája jednotlivé jazierka. „Ide o pomerne zložitý systém, ktorého obnova nie je jednoduchá, ale snažíme sa ho postupne celý zrekonštruovať,“ povedal Garaj.       

Založenie parku v okolí Zámku Topoľčianky je spojené s grófom Jánom Nepomukom Keglevichom de Buzin, ktorý vlastnil panstvo Topoľčianky v prvej polovici 19. storočia. Dnes má rozlohu vyše 30 hektárov a pre svoju mimoriadnu kultúrnu a historickú hodnotu je Národnou kultúrnou pamiatkou.       

V parku bol v 19. storočí vybudovaný unikátny vodný systém, ktorý rozvádzal vodu z potoka Leveš do jazierok a fontán v parku. Začiatkom 20. storočia bol rozšírený o napájanie Panského kúpaliska, ktoré bolo vybudované pre členov rodiny Habsburgovcov a ich hostí.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.10.2016
Po vynovení bude park slúžiť ako ateliér pre výtvarníkov
Aj ako ateliér pre mladých výtvarníkov bude slúžiť park pri Kultúrnom dome v Žarnovici, ktorý v týchto dňoch revitalizujú. Obnova priestranstva, ktoré bolo v posledných rokoch neupravené, tak dá bodku za úpravou objektu a jeho okolia.
viac
09.06.2017
Stropkov rekonštruuje historický park, deťom odovzdali ďalšie nové ihriská
Postupná obnova centra mesta prebieha v Stropkove aj v tomto roku. Aktuálne finišujú s terénnymi a sadovými úpravami historického parku. Vlani tam bolo kompletne zrekonštruované a vymenené kované oplotenie, teraz sa zamerali na revitalizáciu zelene, starej fontány a mobiliáru.
viac
30.12.2017
Park pred úradom práce v Prievidzi zrevitalizujú za asi 200 000 eur
Park pred úradom práce v Prievidzi sa budúci rok dočká obnovy. Na revitalizáciu priestranstva so zeleňou, súsoším sv. Cyrila a Metoda či fontánou vyčlenila samospráva Prievidze financie v budúcoročnom rozpočte.
viac
26.07.2018
V meste budú revitalizovať park ako súčasť chráneného územia
Mesto Sládkovičovo bude revitalizovať chránené územie – Sládkovičovský park. Projektová dokumentácia, ktorú zadalo vypracovať, má v maximálne možnej miere zachovávať jednotlivé historické prvky parku pri rešpektovaní požiadaviek ochranárov aj pamiatkarov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %