Streda 12.12.2018
Dnes má meniny 
Otília
2°C Bratislava
18.08.2016 10:00

Lesníci sa obávajú, že lykožrút zničí oravské lesy


Ilustračná snímka: (forestportal.sk).


Oravskí lesníci už viac ako desaťročie bojujú so zvýšeným náporom podkôrneho hmyzu v tamojších lesoch. I keď mnohé z nich odolali v roku 2004 rozsiahlej veternej kalamite, niektoré ďalej ohrozuje a ničí lykožrút.


Najväčšie obavy majú pracovníci štátneho podniku Lesy SR o národnú prírodnú rezerváciu Babia Hora a Pilsko.      

Najideálnejším riešením bolo podľa nich odkôrnenie kalamitného dreva, čo by lesy ochránilo pred podkôrnym hmyzom. V bezzásahových oblastiach však lesníci toto opatrenie nemohli realizovať. "Tieto bezzásahové zóny, kde lesný hospodár nemôže robiť nič, sú zdrojom rojenia lykožrúta smrekovcového, ktorý napáda aj zdravý okolitý les. Následne tu vznikajú obrovské finančné náklady na sanovanie takzvanej B zóny s miernejším štvrtým stupňom ochrany, kde sa lykožrút rozšíril," povedal vedúci služobného úradu ministerstva pôdohospodárstva Jaroslav Regec. Od roku 2004 si vykonávanie opatrení proti šíreniu lykožrúta v ochrannom pásme Babia Hora a Pilsko vyžiadalo viac ako 1,5 milióna eur.      

"Keď sme v roku 2003 robili zonáciu a vyhlásili sme tu aj oblasť s najprísnejším stupňom ochrany, mysleli sme si, že nejaký jemný manažment na ochranu tu budeme vykonávať. Pretože všetko čo je vzácne treba chrániť. Avšak nechali sme to na samovývoj a smerovalo to k tomu, že 350 až 400-ročné stromy, ktoré mohli ešte žiť, tu už nie sú. Nastalo tu štádium zániku," vysvetlil Jozef Herud, referent ochrany lesa Odštepného závodu Lesy SR, Námestovo. Ako ďalej skonštatoval, v prípade, že by lesníci kalamitné drevo odkôrnili, približne 80 percent zničených a spadnutých stromov by bolo v poriadku.      

Od roku 2008 nazbierali v dotknutých oblastiach pracovníci Lesov SR viac ako 90 miliónov lykožrútov, čím zachránili približne 230 000 stromov. Lesníci v boji proti podkôrnemu hmyzu využívajú feromónové lapáky či infikovanie hmyzu špeciálnym druhom huby, ktorá tento hmyz likviduje. Aby však mohli lykožrúta úplne zlikvidovať, potrebovali by zásahy vykonať aj v zónach s najvyšším stupňom ochrany, odkiaľ sa podkôrny hmyz šíri.

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.05.2016
V Nízkych Tatrách prekonali rekord vo výsadbe stromčekov
Viac ako 60-členný tím dobrovoľníkov prekonal dnes predpoludním v jednej z nízkotatranských dolín postihnutej kalamitou opäť po roku svoj vlastný rekordný zápis. Neďaleko hornoliptovskej obce Malužiná vysadili 7000 nových sadeníc stromčekov za jeden deň.
viac
24.05.2016
Na Donovaloch sa bude súťažiť o titul Naj horár
Po roku sa na Donovaloch opäť stretnú najlepší slovenskí lesníci, ktorí už po 12. raz zabojujú o víťazstvo v tradičnej súťaži Naj horár.
viac
15.02.2017
Či lesov na Slovensku pribúda alebo ubúda stále nevieme
Národné lesnícke centrum (NLC) aj lesnícka komora odmietajú informácie, že výmera lesov na Slovensku sa v posledných rokoch znížila. Inštitút enviromentálnej politiky svoju metodiku bráni.
viac
25.08.2017
Kúpeľné mesto sa pýši novou atrakciou
Domček na strome, tzv. Treehouse, je ďalšou z možností ubytovania v Trenčianskych Tepliciach vhodnou pre rodiny s deťmi, ktoré chcú zažiť dobrodružstvo v lese, ako aj pre páry túžiace po romantickej noci strávenej na nezvyčajnom mieste.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %