Utorok 23.04.2019
Dnes má meniny 
Vojtech
°C
02.07.2018 07:15

Kúpeľné mestá a obce žiadajú jednoznačné stanovisko k dani za ubytovanie


Ilustračná mapa zdroj: Virtuálna knižnica


Problematika plnenia daňových povinností spoločností prevádzkujúcich kúpele voči samosprávam (najmä platenie dane za ubytovanie) bola hlavnou témou stretnutia predstaviteľov kúpeľných miest a obcí v Trenčianskych Tepliciach.


Podľa predsedu odbornej sekcie pre cestovný ruch, kúpeľníctvo a regionálny rozvoj pri Združení miest a obcí Slovenska (ZMOS) Štefana Škultétyho ide najmä o obdobie do roku 2014, keď niektoré spoločnosti prevádzkujúce kúpele odmietali platiť daň za ubytovanie. Obštrukcie a snahy obchádzať daňovú povinnosť podľa neho spôsobujú konfliktné situácie, ktoré škodia kúpeľníctvu a cestovnému ruchu.       

"Dnes, paradoxne, existujú dve rozhodnutia Najvyššieho súdu, ktoré sú opačného charakteru. Jedno rozhodnutie dáva za pravdu súkromnej spoločnosti prevádzkujúcej kúpele a druhé samospráve. Apelujeme na ministra spravodlivosti, aby oslovil Najvyšší súd, aby bolo vydané jednoznačné stanovisko. Právna neistota, ktorá je do roku 2014, je asi to najhoršie, čo môže byť," zdôraznil Škultéty.       

Ako dodal, nerozumie stanovisku spoločností, ktoré odmietajú platiť daň za ubytovanie. "Peniaze, ktoré sa vyberú, aj tak nie sú tej spoločnosti, platia ich ľudia, ktorí fyzicky prichádzajú do toho mesta. Z hľadiska rozpočtu potom tie peniaze idú na podporu cestovného ruchu alebo infraštruktúry, ktorá dáva základ pre cestovný ruch. Vytvárať takéto konfliktné situácie sa mi zdá krátkozraké," priblížil Škultéty.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.03.2016
Ako sa vysporiadali s novým zákonom o odpadoch mestá a obce? Čo musia zvládnuť?
Mestá a obce čaká neľahká úloha. Počas roku 2016 sa budú musieť popasovať s novými povinnosťami, ktoré im priniesol zákon o odpadoch.
viac
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
15.11.2016
Zástupcovia OZV založili koordinačné centrum pre obaly – KC OBALY
Zástupcovia organizácií zodpovednosti výrobcov (OZV) sa na podnet MŽP SR stretli pred dvomi týždňami, aby v súlade so zákonom o odpadoch založili koordinačné centrum KC OBALY.
viac
09.01.2018
Daňové priznanie k dani z nehnuteľností treba podať do konca januára
Blíži sa termín podania daňového priznania k dani z nehnuteľností. To je potrebné doručiť na úrad príslušnej obce najneskôr v stredu 31. januára 2018.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.48 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.83 %