Utorok 16.07.2019
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
12.06.2018 10:00

Krypta i okolie obce láka turistov najviac počas leta


V krypte je k dispozícii audiosprievodca v piatich jazykoch.


Kryptu vojakov z prvej svetovej vojny, ktorá sa nachádza pod pravoslávnym chrámom v obci Osadné v Sninskom okrese, navštevuje každým rokom viac ľudí. Je dôvodom návštev aj zahraničných turistov.


Ako pre TASR povedal miestny duchovný Peter Soroka, presné štatistiky síce nemajú, ale nárast turistov pociťujú v rôznych formách. "Napríklad sme už zapísali jednu hrubú knihu návštev," spomenul. Do obce prichádzajú nielen ľudia z okolia, ale aj z Poľska po turistickom chodníku, ktorým sa záujemcovia vedia dostať napr. aj do prírodnej rezervácie Udava či Balnice. Soroka si preto myslí, že to nie je len o Osadnom, ale aj o prírode v jeho okolí, ktorá tam ľudí láka.      

 Najviac ich tam prichádza podľa neho práve v lete. S blížiacim sa koncom školského roka navštevuje obec aj množstvo žiakov a študentov v rámci vyučovania i výletov. "Sme veľmi radi, že nás začleňujú do svojich plánovaných trás," poznamenal duchovný. Vidieť tam podľa neho aj množstvo cyklistov. Navštevujú ju aj zahraniční hostia napr. z Kórey, Austrálie, Číny či Ameriky. "Tak ako film Osadné bol vysielaný skoro na všetkých kontinentoch, tak aj ľudia k nám chodia," skonštatoval.       

V krypte je k dispozícii audiosprievodca v piatich jazykoch. Soroka upozornil, že v tomto roku renovovali aj webovú stránku, na ktorej spustili aj virtuálnu prehliadku krypty a jej okolia. "Dúfam, že nám to nezníži návštevnosť. Verím, že to bude taký bonus," pousmial sa. Vlani zriadili pri hlavnej ceste pred miestnou farou aj informačné centrum. K dispozícii sú v ňom okrem suvenírov aj drobné predmety. "Všetko je to na dobrovoľnej báze. Máme tam aj kávomat, turisti sa môžu občerstviť a čo je pozitívum, financie môžu ísť na propagáciu krypty," priblížil.       

Nedostatočné sú podľa neho ešte stále ubytovacie kapacity v obci. "Možno by boli dobré aj nejaké stravovacie služby, ale to je na dlhé lakte, to už by musela byť návštevnosť vyššia aj cez zimu," spomenul s tým, v budúcnosti by chceli vylepšiť aj spojenie medzi Osadným a Poľskom.       

Krypta sa v chráme nachádza od roku 1933. Ešte pred niečo vyše desiatimi rokmi o nej vedel len málokto. Vďaka propagácii, ktorú inicioval práve Peter Soroka, sa o nej hovorí po celom svete, keďže je jedinou svojho druhu na Slovensku. V krypte sa nachádzajú bezduché telá 1025 vojakov padlých v prvej svetovej vojne.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
26.05.2016
Pri Hostoviciach prebehnú rekonštrukcie bojov
Rekonštrukcie bojov Karpaty 1914/1915, ktoré sa uskutočnia v sobotu 28. 5. pri obci Hostovice, majú za úlohu pripomenúť verejnosti vojnové udalosti. Informoval o tom Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie Beskydy.
viac
15.12.2017
Posledná jazda Malokarpatským expresom
Prvá sezóna zážitkového autobusu „Malokarpatský expres“, ktorý začal premávať 15. septembra 2017 z Bratislavy do turistického regiónu Malých Karpát, sa blíži ku koncu.
viac
27.07.2018
Pochod k zvonici má verejnosti priblížiť vojnové miesta i udalosti
Turistický pochod k zvonici na bojisku prvej svetovej vojny na vrchu Skory nad obcou Hostovice v Sninskom okrese má za cieľ spopularizovať toto miesto a zároveň verejnosti priblížiť jeho históriu. Pre TASR to uviedol Martin Drobňák z Klubu vojenskej histórie (KVH) Beskydy.
viac
02.11.2018
Pozvánka na filatelistickú výstavu
Mesto Žilina vás pozýva na „Príležitostnú výstavu k 100. výročiu ukončenia 1. svetovej vojny“ a uvedenie príležitostnej poštovej známky. Vernisáž sa uskutoční v pondelok 5. novembra 2018 o 16.00 hod. na Radnici mesta Žilina.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %