Pondelok 17.12.2018
Dnes má meniny 
Kornélia
-3°C Bratislava
31.12.2017 02:57

Krajské samosprávy dajú na sociálne služby v roku 2018 viac financií


Ilustračná snímka.


Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter sa začiatkom decembra stretol so zástupcami samosprávnych krajov. Témou rozhovorov bolo financovanie sociálnych služieb v roku 2018 predovšetkým v súvislosti s novými pravidlami, ktoré prináša novela zákona o sociálnych službách.


Minister zdôraznil, že MPSVR SR zvýšilo výdavky štátu na sociálne služby za posledných 6 rokov takmer 5-násobne, preto očakáva adekvátne zvyšovanie financovania aj zo strany samosprávnych krajov. „V roku 2012, keď sme prevzali vládu, vynakladal štát na sociálne služby približne 35 miliónov eur, v tomto roku je to takmer 97 miliónov a v budúcom roku sa výdavky zvýšia o ďalších 40 - 50 miliónov,“ informoval Ján Richter. Kraje vyzval, aby zdroje, ktoré od januára 2018 ušetria vďaka tomu, že ministerstvo začne poskytovať príspevky priamo aj neverejným poskytovateľom služieb, ostali v systéme sociálnych služieb. „Hoci rast výdavkov krajov nedosahuje tempo, aké nasadilo súčasné vedenie ministerstva, som rád, že všetky kraje počítajú s nárastom výdavkov na sociálne služby aj v roku 2018,“ konštatoval minister na základe informácií zástupcov krajských samospráv. „Očakávam, že prenesenie financovania z pliec krajov na plecia štátu využijú samosprávy na výraznejšiu podporu tých sociálnych služieb, ktoré dnes chýbajú,“ dodal.

Ako príklad uviedol tzv. bezpečné ženské domy – službu určenú obetiam domáceho násilia a týraným ženám s deťmi. Hoci za túto službu nesú zodpovednosť krajské samosprávy, štát na ne prispieva aj s využitím európskych fondov. „Ak je to kompetencia samospráv, musia sa podieľať na jej financovaní a rozširovaní siete týchto služieb,“ zdôraznil J. Richter.

Štátny tajomník MPSVR SR Branislav Ondruš upriamil pozornosť krajov na vyplatenie záloh pre neverejných poskytovateľov sociálnych služieb. Požiadal ich, aby najneskôr koncom januára vyplatili zálohy vo výške štvrtiny tohtoročného príspevku na prevádzku. Zástupcovia krajov deklarovali, že takýto postup je z ich strany možný a všetci majú záujem, aby sa neverejní poskytovatelia neocitli na začiatku roka bez peňazí. Rozpočtové pravidlá ministerstvu neumožňujú poskytovať zálohu, ale MPSVR SR personálne posilnilo spracovanie žiadostí a prípravu zmlúv s poskytovateľmi, aby mohli byť podpísané a zverejnené v priebehu prvého štvrťroka 2018. Spôsob výpočtu štátneho príspevku bude tento rok oveľa zložitejší, keďže jednotnú výšku nahrádzajú rôzne výšky podľa stupňa odkázanosti konkrétneho klienta.

Minister J. Richter zároveň požiadal zástupcov krajských samospráv, aby zodpovednejšie pristupovali k registrácii poskytovateľov sociálnych služieb, najmä denných stacionárov. Aj vyhlásenie podpredsedníčky NR SR Lucie Ďuriš Nicholsonovej potvrdzuje, že s dennými stacionármi je spojených veľa podvodov, ktoré ministerstvo postupne odhaľuje a odmieta financovať. B. Ondruš vyzval kraje, aby využili ustanovenie § 75 ods. 8 a zabránili zatvoreniu tých denných stacionárov, ktoré nielen fungujú v súlade so zákonom, ale poskytujú služby najzraniteľnejším ľuďom – ťažko zdravotne postihnutým, či navyše deťom. Ide najmä o stacionáre s regionálnou pôsobnosťou, ktoré podľa zákona môžu dostať finančnú podporu aj od samosprávnych krajov. Ministerstvo pritom chce ešte väčšmi prihliadať na ambulantné služby pri príprave financovania na rok 2019.

J. Richter zástupcov krajov upozornil, že MZ SR už predložilo návrh novely zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorého výsledkom bude povinné financovanie ošetrovateľských úkonov vo verejných i neverejných zariadeniach sociálnych služieb. „Povinné financovanie zo strany zdravotných poisťovní pokryje približne 10-tisíc lôžok paušálnou sumou na úrovni približne 100 eur mesačne, čím samosprávne kraje opäť ušetria. Preto sa domnievam, že priestor na väčšiu podporu sociálnych služieb z ich strany bude aj naďalej,“ uzavrel minister.

Obecné noviny č. 51-52/2017

 

Autor: (mpsvr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.03.2016
Najkrajším regionálnym kalendárom na Slovensku je Objavuj Prešovský kraj
V súťaži o najkrajší kalendár Slovenska 2016 získal Prešovský samosprávny kraj (PSK) v kategórii regióny po štvrtý raz prvé miesto. Tohtoročný kalendár s názvom Objavuj Prešovský kraj pripravila Krajská organizácia cestovného ruchu (KOCR) Severovýchod Slovenska.
viac
26.04.2016
Samosprávy realizujú protipovodňové opatrenia
Protipovodňové opatrenia sú jednou z preventívnych aktivít, ktoré môžu zvýšiť ochranu zdravia a majetku počas intenzívnych dažďov či obmedzených kapacít vodných tokov a riečnych korýt. ZMOS realizovalo koncom minulého roka prieskum, ktorý mapoval prístup samospráv k protipovodňovým opatreniam.
viac
06.02.2017
Zrušenie krajských organizácií cestovného ruchu ohrozí turizmus
Schôdza NR SR mala v programe aj novelu zákona 91/2010 Z. z., ktorý upravuje fungovanie krajských organizácií cestovného ruchu na Slovensku.
viac
02.05.2018
Stacionár pre seniorov v Jelšave bude od mája prevádzkovať samospráva
Denný stacionár pre seniorov v Jelšave v Revúckom okrese, ktorý v minulosti prevádzkovala nezisková organizácia, bude od mája prevádzkovať samospráva.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.07 %