Piatok 22.03.2019
Dnes má meniny 
Beňadik
°C
06.08.2018 06:30

Kraj začne na jeseň s deinštitucionalizáciou sociálnych služieb


Ilustračná snímka: thinkstockphotos.com


Bratislavský samosprávny kraj (BSK) začne na jeseň 2018 realizovať eurofondový projekt deinštitucionalizácie sociálnych služieb. Súčasťou projektu je aj zriadenie novej služby – denného stacionára pre seniorov.


"Proces deinštitucionalizácie znamená, že naši klienti v domovoch sociálnych služieb budú dostávať pomoc adresnejšie a konkrétnejšie podľa svojich potrieb. Po zavŕšení projektu budú zamestnanci domovov sociálnych služieb (DSS) pracovať s klientami individuálnejšie vo vymedzenej komunite," ozrejmil predseda BSK Juraj Droba, ktorý deklaroval ambíciu kraja postupne zvyšovať kvalitu a rozširovať ponuky služieb v sociálnej oblasti.       

Postupný prechod poskytovania sociálnych služieb na komunitnú formu, ktorý je súčasťou programového vyhlásenia BSK, by mal trvať dva roky. Bratislavskému kraju boli riadiacim orgánom schválené eurofondy v plnej výške, teda v sume 2.422.826,22 eura.       

Projekt sa začne na jeseň v zariadeniach pre seniorov v Bratislave. "V objekte na Strelkovej ulici v Bratislave, ktorý prejde kompletnou rekonštrukciou, získa 12 klientov možnosť prijímať sociálne služby celoročnou pobytovou formou a 12 prijímateľov bude môcť využívať služby ambulantnou, teda dennou, návštevnou formou,“ ozrejmila hovorkyňa BSK Lucia Forman. "Na Račianskej ulici sa už v najbližších mesiacoch začne so stavbou dvojdomu, kde bude môcť v komunite žiť ďalších 12 prijímateľov sociálnej služby po celý rok. Vďaka novému bezbariérovému prostrediu budú klienti samostatnejší,“ dodala.       

Projekt "Podpora deinštitucionalizácie zariadení sociálnych služieb v Bratislave - DSS a ZPS Rača” je pre bratislavskú župu pilotný a bude slúžiť ako vzor pre ďalšie projekty.       

BSK má vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti 14 DSS.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
24.04.2017
Cieľom návštevy zástupcov štyroch krajín je medziregionálna spolupráca
Podpora medziregionálnej spolupráce medzi šiestimi verejnými i súkromnými subjektmi z Fínska, Nemecka, Španielska a Slovenska je zámerom projektu Socent Spa, v rámci ktorého dnes (24. 4. 2017) pricestovali na trojdňovú návštevu regiónu Gemer zástupcovia týchto krajín a neziskovej organizácie Epic.
viac
09.05.2017
Sociálna politika v trendoch a súvislostiach
Združenie miest a obcí Slovenska sa v rámci Centra sociálneho dialógu II. orientuje aj na sociálnu politiku.
viac
26.06.2017
Bývalý chemický internát sa zmení na Centrum metropolitných inovácií
Pred rokom schválili poslanci dlhodobý prenájom bývalej SOŠ chemickej na Račianskej ulici v Bratislave Nadácii Cvernovka za účelom vytvorenia kreatívneho centra. „Cvernovkári“ sa najprv presťahovali do internátu a počas roka do školskej budovy preinvestovali takmer milión eur.
viac
21.12.2017
Ušetrené peniaze kraja idú na odmeny do školstva a sociálnych služieb
Úradu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) sa podarilo v rozpočte kraja ušetriť 450 000 eur, predseda BSK Juraj Droba sa ich rozhodol prerozdeliť ako odmeny v rámci školstva a sociálnych služieb.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.53 %