Piatok 19.07.2019
Dnes má meniny 
Dušana
°C
09.05.2019 10:35

Košický bikesharing má k dispozícii tisíc bicyklov


Ilustračná snímka cyklodoprava.sk


Systém požičiavania bicyklov, tzv. bikesharing, v piatok spustili v meste Košice. Operátor v komerčnej prevádzke plánuje nasadiť celkovo 1000 bicyklov, špeciálny systém umožňuje ich požičanie a vrátenie aj mimo odporúčaných stanovíšť.


Košický bikesharing pod názvom Verejný bicykel je plne ovládateľný cez aplikáciu v mobilnom telefóne, poplatok je vo forme paušálu, a to pre občasných používateľov s minútovou tarifikáciou, ale aj na celý mesiac alebo sezónu, kde je v cene hodina jazdy za deň. Aktuálne je do systému prihlásených 350 bicyklov, časť z nich ostáva v depe ako záloha. Približne o mesiac má podľa firmy pribudnúť ďalších 350 kusov a v lete má celkový počet dosiahnuť tisícku.       

"Verejný bicykel má slúžiť najmä na každodenné cesty do práce a za zábavou, aj pre návštevníkov mesta," uviedol generálny riaditeľ Antik Telecom Igor Kolla. "Bikesharing alebo požičiavanie bicyklov sme sa rozhodli zaviesť aj ako výraz vďaky mestu, v ktorom sme začali podnikať pred takmer 30 rokmi, a mienime ho rozšíriť aj do ostatných lokalít, kde poskytujeme svoje služby, čo je dnes 30 slovenských miest," dodal.       

Bicykle majú robustnú konštrukciu, sú vybavené bezpečnostným systémom pre satelitné sledovanie ich polohy, plnými pneumatikami, ktoré nie je možné prepichnúť, a sedadlom, ktoré je nastaviteľné, ale nevyberateľné. Solárny panel napája dátový modem určený pre komunikáciu s centrálou. Po registrácii a nabití kreditu cez aplikáciu používateľ naskenuje QR kód bicykla, pričom sa mu automaticky uvoľní zámok zadného kolesa. Po skončení jazdy rukou zámok uzavrie, potvrdenie ukončenia mu oznámi aplikácia.      

 Bicykle majú len odporúčané miesta, kde ich bude prevádzkovateľ zhromažďovať podľa potreby. Sú vyznačené v aplikácii i priamo v teréne. Užívateľ však môže nechať bicykel aj inde na vhodnom verejne dostupnom mieste na území mesta tak, aby nezavadzal na chodníku, prípadne nespadol na vozovku alebo nepoškodzoval zeleň.       

Mesto sa na tomto projekte finančne nepodieľa, myšlienku bikesharingu podľa viceprimátora Marcela Gibódu však podporuje. V roku 2017 mesto schválilo prenájom pozemkov pre stanovištia požičovne bicyklov v plánovanom projekte Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) s využitím eurofondov, k realizácii však dosiaľ nedošlo.       

"Tento systém bude, ako sme sa dozvedeli, najväčší na Slovensku, a to prináša aj určité výzvy - pre mesto, jeho obyvateľov, aj pre nás ako samosprávu. Určite sa vyskytnú aj nejaké 'pôrodné bolesti', kde sa budeme musieť aj my nastaviť na správne fungovanie a hľadať model, ako uskladňovať tie bicykle, napríklad v historickom centre, aby to na Hlavnej ulici a v priľahlých uličkách nespôsobilo záplavu bicyklov," povedal Gibóda. Používateľov vyzval k ohľaduplnosti, aby nedošlo k problémom pre dopravu, chodcov či vozíčkarov.       

Karol Labaš z Cyklistickej únie mesta Košice označil zdieľané bicykle za svoj splnený sen. "Vnímam to veľmi pozitívne, len dúfam, že to neskončí na polceste ako inde na Slovensku. Vítam to aj z toho titulu, že vznikne na samosprávu väčší tlak, aby skutočne budovala dosiaľ chýbajúcu cyklistickú infraštruktúru," povedal.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2017
Žlté bicykle sú naspäť v uliciach Kežmarku
Do ulíc historického mesta Kežmarok sa po zime opäť vrátili Žlté bicykle. Požičať si ich môžu obyvatelia mesta na presun po Kežmarku. Vytvoriť komunitný systém zdieľaných bicyklov sa občianske zduženie Vlk, ktorý nikdy nespí rozhodlo po vzore Bratislavy vlani na jeseň.
viac
13.09.2017
Mestskí poslanci rozhodnú o verejnom zdieľaní bicyklov
Na najbližšom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach v pondelok 18. septembra 2017 budú poslanci rokovať okrem iného aj o schválení zámeru obstarania systému formou koncesie na poskytnutie služby.
viac
22.08.2018
Bikesharing v Bratislave by mali oficiálne spustiť začiatkom septembra
Hlavné mesto by sa už začiatkom septembra malo po rokoch dočkať reálneho spustenia služby požičiavania bicyklov – bikesharingu. Oficiálne sa tak má stať 7. septembra, s rozmiestňovaním bicyklov v rámci služby Slovnaft BAjk na jednotlivé stanice sa má začať 3. septembra.
viac
24.03.2019
Systém zdieľaných bicyklov ponúkne 120 bicyklov na 20 stanovištiach
Mesto Žilina spustí systém zdieľaných bicyklov pod značkou BikeKIA v piatok 29. marca na Námestí Andreja Hlinku. Žilinčania budú mať k dispozícii 120 bicyklov na 20 stanovištiach. TASR o tom informovala hovorkyňa mesta Barbora Zigová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.06 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.09 %