Utorok 25.06.2019
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
04.08.2018 04:49

Kokava nad Rimavicou má svoju prvú monografiu, má 760 strán


Ilustračná snímka - publikácia


Obec Kokava nad Rimavicou v okrese Poltár má svoju prvú monografiu. Kniha má 760 strán, rozdelených do piatich sekcií, pričom sa na nej podieľalo 56 autorov.


"Zostavovateľom a tiež autorom jednej zo sekcií je Leon Sokolovský. Ide o komplexné odborné dielo, ktoré v jednom celku populárno-vedeckým spôsobom reflektuje prírodné a spoločenské danosti obce," povedala TASR vedúca Miestneho kultúrneho strediska v Kokave nad Rimavicou Janka Krotáková.       

Vydaniu monografie vraj predchádzali dlhé mesiace prípravných prác, bádateľskej činnosti a zostavovateľskej realizácie. Knihu predstavili a uviedli do života v sobotu 28. júla v tamojšom kultúrnom dome. Súčasťou bola aj autogramiáda.       

Leon Sokolovský, ktorý je kokavským rodákom, objavil v roku 1978 v krajskom archíve v Budapešti v tamojšej zbierke predmoháčskych listín originálnu listinu, ktorá je najstarším písomným historickým dokladom o obci. Pochádza z roku 1279 a rieši sa v nej delenie majetku dvoch bratov, Etrucha a Mikuláša, majiteľov panstva hradu Ozdín. Podľa tejto listiny bol v Kokave v tom čase kostol a dva mlyny. Dnes má obec asi 3000 obyvateľov.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
30.03.2016
V Žiari nad Hronom bude opäť obľúbená Zóna bez peňazí
Jarný kolobeh vecí, aj tak nazvali dobrovoľníci zo Žiaru nad Hronom podujatie, ktoré chystajú na 9. apríla v Dome kultúry na Námestí Matice Slovenskej. Na dobre známu Zónu bez peňazí pozývajú Žiarčanov už po druhý raz.
viac
04.08.2016
Na Koliesku sa predstaví región Myjavy i ĽH Muzička
Lektorský workshop, určený nielen pre študentov etnografie a mladých folkloristov, otvorí vo štvrtok, 4. augusta v Kokave nad Rimavicou v okrese Poltár už 26. ročník obľúbeného festivalu ľudovej kultúry Koliesko.
viac
02.05.2018
Rozhýbať by sa mal štát – komunikácie a rómska problematika už neznesú odklad
V Lome nad Rimavicou sa koncom marca na svojom výročnom sneme zišli členovia Regionálneho združenia miest a obcí Horehronia a Stredného rudohoria.
viac
15.06.2018
Obec má prvú knižnú monografiu, všetky domácnosti ju dostanú zdarma
Všetkých približne 200 domácností v Klokoči v okrese Detva dostane zdarma prvú knižnú monografiu obce. Kniha sa bude krstiť na obecnej slávnosti 30. júna.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %