Piatok 24.05.2019
Dnes má meniny 
Ela
°C
21.04.2018 01:13

Každý deň je Deň Zeme


Ilustračná snímka


Environmentálne podujatie pri príležitosti osláv Dňa Zeme v Trebišove pripravili organizátori, ktorými boli Štátna ochrana prírody SR CHKO Latorica v spolupráci s mestom Trebišov (odd. školstva), ZŠ na Ul. M. R. Štefánika, ZO Slovenského zväzu ochrancov prírody a krajiny Trebišov.


Na organizácií sa spolupodieľali aj Lesy SR - odštepný závod Sobrance. 

Podujatie sa uskutočnilo piatok 20. 4. pred historickým kaštieľom grófa Andrássyho, v areáli sídla Múzea a Kultúrneho centra južného Zemplína v Trebišove.

Stretnutie malých ochranárov prírody otvorili zástupkyňa primátora Mgr. Viera Mokáňová a Ing. Kristína Voralová, riaditeľka ŠOP SR Latorica. Pre žiakov 6 základných škôl a 1 špeciálnej základnej školy združujúcich sa v oddeleniach školských klubov a pre žiakov materských škôl s alokovanými pracoviskami v meste si učitelia a zástupcovia CHKO Latorica prichystali zaujímavé a tvorivé aktivity.

Tvorivé dielne

Centrum voľného času si pre deti a ostatných účastníkov Dňa Zeme pripravilo taktiež podnetné činnosti, napr. maľovanie na papier s použitím rôznych iných materiálov (napr. gombíkov, šnúrok, bavlniek, špagátov...). Veľmi obľúbenou činnosťou bolo aj v aktuálnom roku vyrobenie vlastných drevených medailónikov – do ktorých deti a žiaci škôl vkresľovali svoj najkrajší kvietok, obľúbené zviera, rastlinku, resp. iný motív z prírody. Deti si vyskúšali vyrobiť aj drevenú búdku pre vtáčiky.

Pri príležitosti pripomenutia si významného ochranárskeho sviatku Dňa Zeme sa žiaci zapojili do výtvarnej súťaže na tému Každý deň je Deň Zeme.

Do súťaže sa mohli zapojiť deti MŠ a žiaci ZŠ, a to buď individuálne alebo kolektívne. Ich úlohou bolo vytvoriť, respektíve spracovať zaujímavý poster, prípadne menší projekt na danú tému.

Technika spracovania témy bola ľubovoľná. Deti využívali najčastejšie kresbu, maľbu s vodovými, ale aj temperovými farbami, ale takisto aj koláž. Práce boli prezentované na podujatí.  

Trebišovské deti a žiaci boli skutočne veľmi tvorivé. Zástupcovia Štátnej ochrany prírody SR CHKO Latorica vybrali a odmenili tie najkrajšie, resp. najkreatívnejšie práce. Pri hodnotení porotcovia sledovali najmä nápaditosť výtvarnej tvorby a to, ako sa žiak, autor práce, pridržal témy.

Kultúrny program

Do podujatia, ktorého základným mottom je ochrana životného prostredia, žiaci vniesli aj kultúrnu zložku. Kultúrny program pripravila v roku 2018 ZŠ na Ul. M. R. Štefánika v Trebišove. Začal recitovaním básní, spevom ľudových piesní, pokračoval ľudovým rozprávaním v zemplínskom nárečí, ale i tancom – folklórnym i moderným, v podaní žiakov uvedenej školy.

V závere podujatia Mesto Trebišov prostredníctvom svojho hospodárskeho strediska darovalo zástupcom každej zúčastnenej školy zelený stromček, ktorý si žiaci vysadia do areálu školského dvora.

Autor: Mgr. Martina MIŠTANIČOVÁ, hovorkyňa mesta Trebišov


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.08.2016
Poprad preinvestuje v lete na opravy školských budov okolo 800 000 eur
Leto v školách v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Poprad je v znamení rozsiahlych opráv, modernizácií i bežnej údržby. Celkovo mesto počas leta preinvestuje na tieto projekty okolo 800 000 eur. Najviac peňazí pôjde do materských škôl.
viac
10.04.2017
Zvolen sa pripravuje na Deň Zeme
V apríli sa opäť spoja školáci aj dospeláci, aby urobili niečo pre svoje mesto.
viac
16.02.2018
Mesto vyhlásilo detskú výtvarnú súťaž, chce ňou budovať vzťah k regiónu
Levická radnica vyhlásila prvý ročník detskej výtvarnej súťaže s názvom Keď prídeš k nám. Jej cieľom je zamerať pozornosť detí na Levice a vybrať tie najzaujímavejšie miesta, s ktorými by rady oboznámili návštevníkov mesta prostredníctvom svojej výtvarnej práce.
viac
20.03.2019
Do predškolských zariadení budú môcť byť prijaté len zaočkované deti
Do predškolského zariadenia budú môcť byť v budúcnosti prijaté len deti, ktoré absolvovali povinné očkovanie. Avizuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Cieľom je prevencia a ochrana zdravia detskej populácie. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %