Štvrtok 13.12.2018
Dnes má meniny 
Lucia
-1°C Bratislava
21.12.2017 10:10

Kam s použitým olejom (a nielen počas sviatkov)


Ilustračná snímka.


„Na číslo 162 zvýšil Slovnaft v tomto roku počet čerpacích staníc, kde zbiera použitý olej z domácností,“ informuje Anton Molnár, hovorca bratislavskej spoločnosti.


„Vlani nám zákazníci mohli odovzdať kuchynský olej na 93 staniciach. Prvý pilotný program zberu použitého oleja bol spustený v roku 2011 a za celé obdobie sme prevzali 60 ton oleja,“ doplnil Molnár.

Najmä počas Vianoc spotreba jedlých olejov v domácnostiach stúpne. Pri vyliatí použitého oleja do výleviek sa však zanáša kanalizácia, láka to hlodavce a znečisťuje vodu aj pôdu. Po odovzdaní oleja na čerpacích staniciach ho Slovnaft prostredníctvom partnerskej spoločnosti Meroco mení na biopalivovú zložku do motorovej nafty. Z litra použitého kuchynského oleja sa vyrobí 0,9 litra biopalivovej zložky. Odoberanie použitých olejov, prirodzene, beží počas celého roka.

Premeňte odpad na užitočnú surovinu!

Zoznam čerpacích staníc, na ktorých je možné odovzdať použitý kuchynský olej: https://slovnaft.sk/sk/cerpacie-stanice/predajne/ zber-pouziteho-kuchynskeho-oleja

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.03.2016
Vývoz odpadu – ako bude prebiehať v mestách počas veľkonočných sviatkov?
Veľkonočné sviatky sú tu onedlho a pravdepodobne si už mnoho z vás zveľaďuje a upratuje svoju domácnosť. S tým súvisí aj zbavovanie sa bežného zmesového komunálneho odpadu či odpadu, ktorý patrí do triedeného zberu.
viac
08.06.2016
Kam s použitým olejom z kuchyne?
Olej používame často v našich domácnostiach na prípravu rôznych chutných jedál. Po varení sa nám však naskytá otázka – Čo s použitým olejom? Kto je za jeho zber zodpovedný?
viac
11.11.2016
Tak sa na Slovensku zbiera použitý kuchynský olej z domácností
Vyše 29 ton použitého kuchynského oleja dosiaľ vyzbierali na čerpacích staniciach Slovnaftu od spustenia projektu v roku 2011.
viac
18.09.2017
Od začiatku mesiaca spustila samospráva zber kuchynského odpadu
Žiarska samospráva spustila od začiatku tohto mesiaca skúšobnú prevádzku triedeného zberu biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu z domácností.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %