Utorok 22.01.2019
Dnes má meniny 
Zora
-6°C Bratislava
15.10.2018 09:35

I. Maleš: Keď obce riešia zber triedeného odpadu spoločne, majú lepšie výsledky


Ilustračná snímka, zdroj: SAŽP


Jedným z dôvodov, prečo majú krajiny ako Nórsko alebo Rakúsko lepšie výsledky v miere triedenia odpadu, je, že sa obce a mestá združujú do prirodzených celkov a tento problém riešia spoločne.


Myslí si to Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN). Príklady takejto spolupráce sa podľa nej dajú nájsť aj na Slovensku, napríklad v okolí Nitry.

Ponitrianske združenie obcí (PZO) v súčasnosti združuje 57 obcí, ktoré majú dokopy 80 951 obyvateľov. Ich miera triedenia je v priemere 46 percent, čo je približne dvojnásobok celoslovenského priemeru. Umožňuje im to systém, cez ktorý sa triedený odpad, vrátane odpadu zo záhrad, odváža priamo z domácností, od domu k domu. Obce majú tiež spoločnú zberovú spoločnosť a spoločnú spoľahlivú organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV). Takýto systém by si však každá obec nedokázala zabezpečiť sama.       

"Poplatok platia všetci obyvatelia všetkých členských obcí rovnaký – 18 eur/obyvateľ/rok bez ohľadu na to, aká je vzdialenosť od triedičky, kompostárne a skládky, kam sa odpady odvážajú. Jedine tento systém umožňuje vytvoriť pre 25.000 domácností rovnaké podmienky triedenia a nakladania s odpadom," opisuje Maleš.       

Nádoby na triedený zber sa pri zbere odvážia a údaje za každú nádobu sa evidujú v samostatnom evidenčnom systéme. Podľa týchto dát sa nastavujú a optimalizujú podmienky v jednotlivých obciach, ale zatiaľ sa nepoužívajú na určovanie poplatkov za jednotlivé domácnosti. V systéme je však motivačný prvok na úrovni obcí - zneškodnenie komunálneho odpadu si hradí každá obec podľa skutočných navezených množstiev. Mala by sa preto snažiť skládkovaný odpad znižovať.       

Podľa Maleš by PZO mohlo dosiahnuť ešte lepšie výsledky. "Z analýz zmesového komunálneho odpadu, ktoré INCIEN a Priatelia Zeme realizujú v slovenských mestách a obciach, vieme, že pri maximálnom triedení je možné dosiahnuť aj 85-percentnú mieru triedenia. Odpoveďou je kuchynský odpad, ktorý sa podľa našich analýz tvorí počas celého roka (na rozdiel od záhradného, ktorý sa tvorí sezónne) a jeho podiel je v priemere 20 percent," vysvetľuje. Na ten sa chce združenie zamerať v roku 2019.       

"Nemá zmysel, aby každá obec riešila samostatne odpadové hospodárstvo. Aj tento príklad zo Slovenska a množstvo príkladov zo zahraničia ukazujú, že je dôležité problémy riešiť v prirodzene vytvorených regiónoch, vytvoriť komfortnú infraštruktúru a mať partnerov v zbere, zhodnocovaní a financovaní triedeného zberu," uzatvára Maleš.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.03.2017
Pri testovaní kontajnerov pod zemou postupujú mestá zatiaľ opatrne
Po Liptovskom Mikuláši, Nitre, Trenčíne, Trnave či ďalších mestách to skúšajú s testovaním polopodzemných kontajnerov komunálneho odpadu aj v Košiciach a Piešťanoch.
viac
19.05.2017
Liptovský Mikuláš sa rozišiel s OZV Recyklogroup
Pred niekoľkými dňami mesto Liptovský Mikuláš informovalo, že odstúpilo od zmluvy s OZV Recyklogroup, ktorú samospráva v súlade so zákonom uzatvorila v minulom roku na uhrádzanie platieb za triedený zber komunálnych odpadov v Mikuláši.
viac
28.06.2017
Rok odpadového zákona priniesol prvé výsledky v podobe lepšieho triedenia
„Komunálny odpad sa dnes na Slovensku triedi, zbiera, zváža, dotrieďuje, recykluje a zhodnocuje,“ konštatuje Hana Nováková, generálna riaditeľka spoločnosti ENVI - PAK.
viac
01.03.2018
„Nezastrešeným“ obciam prilosovali OZV
Podľa predsedníčky predstavenstva Koordinačného centra OBALY Hany Novákovej by po zlosovaní 22. februára mali mať všetky slovenské obce a mestá zabezpečené financovanie triedeného zberu odpadov z obalov a neobalových výrobkov.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.66 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.58 %