Utorok 16.07.2019
Dnes má meniny 
Drahomír, Rút
°C
15.10.2018 09:35

I. Maleš: Keď obce riešia zber triedeného odpadu spoločne, majú lepšie výsledky


Ilustračná snímka, zdroj: SAŽP


Jedným z dôvodov, prečo majú krajiny ako Nórsko alebo Rakúsko lepšie výsledky v miere triedenia odpadu, je, že sa obce a mestá združujú do prirodzených celkov a tento problém riešia spoločne.


Myslí si to Ivana Maleš z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky (INCIEN). Príklady takejto spolupráce sa podľa nej dajú nájsť aj na Slovensku, napríklad v okolí Nitry.

Ponitrianske združenie obcí (PZO) v súčasnosti združuje 57 obcí, ktoré majú dokopy 80 951 obyvateľov. Ich miera triedenia je v priemere 46 percent, čo je približne dvojnásobok celoslovenského priemeru. Umožňuje im to systém, cez ktorý sa triedený odpad, vrátane odpadu zo záhrad, odváža priamo z domácností, od domu k domu. Obce majú tiež spoločnú zberovú spoločnosť a spoločnú spoľahlivú organizáciu zodpovednosti výrobcov (OZV). Takýto systém by si však každá obec nedokázala zabezpečiť sama.       

"Poplatok platia všetci obyvatelia všetkých členských obcí rovnaký – 18 eur/obyvateľ/rok bez ohľadu na to, aká je vzdialenosť od triedičky, kompostárne a skládky, kam sa odpady odvážajú. Jedine tento systém umožňuje vytvoriť pre 25.000 domácností rovnaké podmienky triedenia a nakladania s odpadom," opisuje Maleš.       

Nádoby na triedený zber sa pri zbere odvážia a údaje za každú nádobu sa evidujú v samostatnom evidenčnom systéme. Podľa týchto dát sa nastavujú a optimalizujú podmienky v jednotlivých obciach, ale zatiaľ sa nepoužívajú na určovanie poplatkov za jednotlivé domácnosti. V systéme je však motivačný prvok na úrovni obcí - zneškodnenie komunálneho odpadu si hradí každá obec podľa skutočných navezených množstiev. Mala by sa preto snažiť skládkovaný odpad znižovať.       

Podľa Maleš by PZO mohlo dosiahnuť ešte lepšie výsledky. "Z analýz zmesového komunálneho odpadu, ktoré INCIEN a Priatelia Zeme realizujú v slovenských mestách a obciach, vieme, že pri maximálnom triedení je možné dosiahnuť aj 85-percentnú mieru triedenia. Odpoveďou je kuchynský odpad, ktorý sa podľa našich analýz tvorí počas celého roka (na rozdiel od záhradného, ktorý sa tvorí sezónne) a jeho podiel je v priemere 20 percent," vysvetľuje. Na ten sa chce združenie zamerať v roku 2019.       

"Nemá zmysel, aby každá obec riešila samostatne odpadové hospodárstvo. Aj tento príklad zo Slovenska a množstvo príkladov zo zahraničia ukazujú, že je dôležité problémy riešiť v prirodzene vytvorených regiónoch, vytvoriť komfortnú infraštruktúru a mať partnerov v zbere, zhodnocovaní a financovaní triedeného zberu," uzatvára Maleš.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.05.2016
Ministerstvo a mestá podporujú princíp ,,jedna obec – jedna OZV“
Zákon o odpadoch postupne vchádza do svojej druhej fázy. Zmluvy o budúcich zmluvách s obcami sú podpísané a trh sa tým rozdelil medzi viaceré OZV.
viac
20.12.2016
Denne posúvame odpadovú gramotnosť, aby Slováci triedili viac
Od septembra zatiaľ preškolených 206 základných a 234 materských škôl – taká je bilancia organizácie zodpovednosti výrobcov (OZV) ENVI - PAK o ozrejmovaní správneho separovania odpadov v slovenských domácnostiach a všetkého čo s tým súvisí.
viac
22.03.2017
Canon aj po rokoch potvrdil, že patrí medzi ekologicky najzodpovednejších
Po troch rokoch od získania certifikátu Zodpovedná spoločnosť prešla Spoločnosť CANON SLOVAKIA opätovným environmentálnym auditom. Výsledok auditu dopadol lepšie, než pred rokmi a Canon opäť potvrdil certifikát rozšírenej úrovne.
viac
19.10.2017
Poslanci NR SR schválili novelu zákona o odpadoch
Po novele zákona o ovzduší včera (18. 10.) poslanci parlamentu schválili aj druhý pilier ochrany zdravia obyvateľov a životného prostredia na Slovensku – aplikačnú novelu zákona o odpadoch. Tá zlepšuje systém nakladania s odpadmi, tak aby sa oplatilo na Slovensku triediť a recyklovať.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.14 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.86 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.00 %