Sobota 20.10.2018
Dnes má meniny 
Vendelín
12°C Bratislava
17.07.2018 08:25

Hlavné mesto spustiloprojekt komplexnej starostlivosti o dreviny v Bratislave


Ilustračná snímka mmb


Hlavné mesto v rámci zabezpečenia komplexnej starostlivosti o dreviny spustilo pilotný projekt bezpečnostných orezov stromov v mestských častiach Petržalka, Staré Mesto, Nové Mesto a Ružinov.


Začalo sa s orezmi pri petržalskom Chorvátskom ramene, kde zasahovali konáre do chodníka a ohrozovali chodcov. Projekt bude realizovaný do konca septembra, pričom celkové náklady budú vyčíslené po ukončení prác.

„Bratislava je zeleným mestom a musí to tak zostať. Hlavné mesto preto vyvíja množstvo aktivít, najnovšou je systém komplexnej starostlivosti o dreviny. Spočíva v preventívnych orezoch. ktoré sú bezpečnostné, redukčné a zdravotné. Vďaka tomuto projektuošetrímeviac ako 2 500 drevín v priebehu 2 mesiacov, čím prispejeme k bezpečnosti a estetizácii v našom meste,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Orezy sa vykonávajú vysokozdvižnými plošinami a stromolezcami. V prvej fáze projektu sa zabezpečí komplexná starostlivosť v MČ Petržalka a MČ Staré mesto, v druhej časti pilotného projektu to bude MČ Ružinov a MČ Nové mesto. Postupovať sa bude systematicky tak, aby sa v čo najkratšom čase ošetrilo čo najviac drevín. Po vykonaní prác bude v týchto lokalitách potrebné vykonávať údržbu drevín len príležitostne, prípadne pri kalamitných situáciách a haváriách. Ďalší predpokladaný orez stromov v daných lokalitách odhadujeme po 5 rokoch.

Kritériami na výber lokalít v Starom Meste, Novom Meste, Ružinove a Petržalke boli množstvo evidovaných podnetov a sťažností obyvateľov na danom území, rozloha a odhadovaný počet drevín, spojitosť plôch vo vlastníctve a v priamej správe hlavného mesta na stabilizovanom území s prevládajúcou funkciou bývania hromadnej bytovej výstavby.

Po vyhodnotení pilotného projektu komplexnej starostlivosti o dreviny budú navrhnuté nové lokality v ďalších mestských častiach Bratislavy. V prípade tohto projektu ide o iniciatívu mesta s cieľom vypracovať do budúcna koncepciu a harmonogram starostlivosti o dreviny na celom území Bratislavy

Systém komplexnej starostlivosti o dreviny zahŕňakomplexné opatrenia pre všetky dreviny vo vybraných územiach:

- zdravotný orez drevín

- bezpečnostný orez drevín

- redukčný orez drevín

- odstránenie suchých drevín

- odstránenie inváznych drevín

 

Autor: (ts-mmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
20.09.2017
Staré Mesto má grantový program na tento rok
Skultúrnenie verejného priestoru, ochrana a tvorba životného prostredia, kultúrno-spoločenské aktivity a rozvoj kultúrneho života. To sú oblasti, v rámci ktorých sa dá požiadať bratislavské Staré Mesto o pridelenie grantu.
viac
11.01.2018
Bratislava podporí kultúrne a spoločenské projekty sumou 369 000 eur
Hlavné mesto vyčlenilo v rozpočte na rok 2018 na podporu kultúry cez grantový program Ars Bratislavensis sumu 180 000 eur. V rámci Grantového programu pre voľný čas, šport a sociálne aktivity prerozdelí Bratislava na projekty ďalších 189 000 eur.
viac
10.07.2018
Mesto podporí projekty zamerané na kultúru rekordnou čiastkou
Hlavné mesto navýšilo rozpočet grantového programu Ars Bratislavensis o 150-tisíc eur a v tomto roku tak podporí projekty zamerané na kultúru v celkovej výške 330-tisíc eur. Záujemcovia môžu svoje žiadosti posielať do 17. júla 2018 spolu so všetkými povinnými prílohami.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.08 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.25 %