Štvrtok 25.04.2019
Dnes má meniny 
Marek
°C
18.10.2018 04:05

Hlavné mesto má ďalšiu smart novinku - mapový portál


Ilustračná snímka


Hlavné mesto pripravilo pre Bratislavčanov ďalšie smart riešenie, ktorým je mapový portál nazývaný GIS. Ide o celopriestorovú mapu hlavného mesta, ktorá Bratislavčanom uľahčí vyhľadávanie informácií z rôznych dôležitých oblastí.


 Portál je plne k dispozícii na webovej stránke hlavného mesta: mapy.bratislava.sk

„Neustále rozvíjame otvorenosť a transparentnosť úradu a približujeme úrad občanom. Máme elektronizáciu služieb, novú webstránku, sociálne siete či aplikáciu na sledovanie vybavenia žiadostí o vydanie záväzných stanovísk hlavným mestom. Aktuálne ponúkame Bratislavčanom aj mapový portál s informáciami z oblasti životného prostredia, územného plánu, katastra nehnuteľností či podkladových máp,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Vytvorenie a naplnenie tohto systému je výsledkom trojročnej práce. Na začiatok bolo potrebné vysporiadať sa s priestorovými informáciami, ktoré sa nachádzali v rôznych systémoch bez vzájomného prepojenia. Zobrazenie údajov bolo nemoderné a nedostatočné či už z pohľadu územného plánu, rozkopávok a uzávierok alebo absentovali grafické znázornenia.

Mapový portál aktuálne zobrazuje priestorové informácie prostredníctvom jednoduchého a prehľadného responzívneho zobrazenia. Od jeho spustenia zaznamenal už 2 500 užívateľov.

Na mapovom portáli GIS je možné vyhľadať napríklad:

- majetok mesta (budovy, smetné koše, lavičky, automaty na lístky MHD)

- informáciu o cestách, chodníkoch alebo námestiach, ktoré patria do správy mesta

- informácie o územnom pláne (územný plán je vizualizovaný) – využitie pri plánovaní investičnej činnosti a tvorbe podnikateľských zámerov

- prehľad o aktuálnych rozkopávkach v meste alebo o úsekoch, o ktoré sa v rámci zimnej údržby stará mesto

- informácie o stanoviskách taxislužieb

GIS portál je podobne ako web živý organizmus, ktorý mesto neustále dopĺňa a vylepšuje. Aktuálne napríklad dopĺňame passport zelene a stromov. Mapový portál hlavné mesto postupne rozšíri o nové vrstvy, ako je napríklad dopravné značenie, pohyb vozidiel MHD, pohyb vozidiel zimnej údržby, dopravný servis, informácie o parkovacích miestach v rámci parkovacej politiky alebo o službe zdieľaných bicyklov.

Autor: (ts-mmb-Zuzana Onufer)


komentáre
SHOW ALL
podobné
25.10.2016
Magistrát hľadá dobrovoľníkov na sčítanie bezdomovcov
Historicky prvé sčítanie ľudí bez domova v Bratislave sa uskutoční 9. novembra, cieľom je zreálniť ich počet v hlavnom meste.
viac
18.01.2017
Prezentácia župných škôl v Avione už tento piatok
Podujatie Deň župných škôl v Avione, ktorého organizátorom je Bratislavský samosprávny kraj, odštartuje svoj šiesty ročník už tento piatok (20. 1.). Od 9. do 17. hodiny sa bude v nákupnom centre Avion v Bratislave prezentovať 47 stredných škôl.
viac
30.11.2017
Všetky cesty v Bratislave sú prejazdné
Do Bratislavy zavítala pravá zima a cestári sú neustále v teréne. V nočných hodinách bol vykonaný preventívny posyp v lokalitách Koliba, Kramáre a na mostoch, na ktorých sa tvorí námraza.
viac
26.03.2019
Tvorbu i schvaľovanie územného plánu treba podľa starostov zmeniť
Pre hlavné mesto SR Bratislavu by mal platiť osobitný proces územného plánovania, podobne ako je to napríklad v metropole ČR v Prahe. Aj to jeden z návrhov, ktoré v diskusii na tému územného plánu Bratislavy zaznel na ostatnom rokovaní (22. 3.)
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.77 %