Nedeľa 17.02.2019
Dnes má meniny 
Miloslava
2°C Bratislava
29.07.2016 01:33

História Liptova opäť ožije


FS Liptov.


Vlkolínec, jediný živý skanzen na Liptove, zapísaný v zozname Svetového dedičstva UNESCO, pripravil na 31. 7. 2016 folklórne podujatie Nedeľa vo Vlkolínci.


Počas celého dňa bude možné vidieť workshop remeselníkov, pre návštevníkov sú pripravené tvorivé dielne aj detské divadielko. Folkloristi zo súboru Liptov zatancujú a zaspievajú a o zábavu sa postarajú aj folkoví umelci.

Posledná júlová nedeľa už cez dve dekády patrí folklórnemu sviatku v žijúcej lokalite UNESCO na Liptove – Vlkolíncu. Už o pár dní, tak Vlkolínec čaká atraktívny sprievodný program. Ten spestria aktivity umelcov medzinárodného workshopu remesiel – maliari, rezbári, tkáči, kováči aj drotári. „Cieľom workshopu je prezentovať kultúrne dedičstvo našich predkov. Počas podujatia budú umelci vytvárať aj nové diela a tie následne zostanú vystavené vo Vlkolínci a budú ich môcť obdivovať aj ďalší návštevníci osady,“ povedal Martin Hromada z ružomberskej radnice.

Počas celého leta organizujú vo Vlkolínci tvorivé dielne. Aj túto nedeľu, tak budú môcť návštevníci a najmä rodiny s deťmi, vyskúšať prácu s tradičnými materiálmi a nástrojmi. Medzi najobľúbenejšie aktivity patrí práca s hlinou, čipkovanie a tkanie. Tradičný folklór bude najbližšiu nedeľu prezentovať Folklórny súbor Liptov. Predstaví sa s programom tance a tóny Dolného Liptova a výberom z pripravovaného programu k 70. výročiu založenia súboru.

„Vo Vlkolínci má Liptov obrovský potenciál. Mnohí o ňom vedia, ale sú takí, ktorí len tušia, že región ponúka aj takúto atraktivitu. Kto chce spoznať históriu Dolného Liptova by určite mal navštíviť aj túto lokalitu. Nájde tu 45 pôvodných domov, ďalších desať je novších. Trvalo osadu obýva 19 ľudí v šiestich domoch, do ostatných prichádzajú chalupári najmä počas víkendov a preto osada stále žije,“ doplnila riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu REGION LIPTOV Darina Bartková.

Deti okrem tvorivých dielní zaujme predstavenie Žabí kráľ, ktoré odohrá Divadlo na Hojdačke a o výbornú zábavu vo folk štýle sa postarajú skupina Country Steps a Neznámi. Nedeľný program uzavrie obľúbený ružomberský interpret Miťo Bomba.

Vlkolínec je osada ležiaca na svahu v bočnom údolí Revúckej doliny vo Veľkej Fatre niekoľko kilometrov od Ružomberka. Už 23 rokov je obec svetová, vďaka zápisu v zozname UNESCO ju vyhľadávajú aj návštevníci z ďalekých krajín. Imponuje nielen malebnosťou prostredia a pôvabom ľudovej architektúry, ale aj tým, čo ju odlišuje od tradičných skanzenov. Vlkolínec totiž stále žije.

Autor: (ts-region Liptov)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.09.2016
Dni európskeho kultúrneho dedičstva sa ponesú v duchu hesla Pamiatky a my
Výstavy, exkurzie a rôzne kultúrne akcie budú súčasťou Dní európskeho kultúrneho dedičstva v Nitre. Prvým podujatím bude výstava Svetové dedičstvo na Slovensku.
viac
16.03.2017
Za pamiatkami UNESCO na Spiši vás odvezie motoráčik
Organizácia Košice Región Turizmus pripravila pre všetkých turistických nadšencov jedinečné nostalgické jazdy VLAKOM ZA UNESCOM. Prvý vláčik vyráža z Košíc na gotický Spiš už 2. apríla.
viac
08.11.2017
Do zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska pribudlo ďalších 5 prvkov
Dňa 6. novembra 2017 o 15. hodine sa v Divadle SĽUK uskutočnilo slávnostné vyhlasovanie nových prvkov a aktivít, ktoré boli zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska a do Zoznamu najlepších spôsobov ochrany NKD na Slovensku.
viac
07.12.2017
Horehronský viachlasný spev zapísali do svetového zoznamu UNESCO
Horehronský viachlasný spev bol zapísaný do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva ľudstva UNESCO. Dnes (7. 6.) o tom rozhodli členovia Medzivládneho výboru na ochranu nehmotného kultúrneho dedičstva UNESCO na juhokórejskom ostrove Jeju na svojom 12. zasadnutí.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.82 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.17 %