Utorok 22.10.2019
Dnes má meniny 
Sergej
°C
14.03.2019 09:55

Funkčné mestské regióny sú nástroj na medziobecnú spoluprácu


Ilustračná snímka


Združenie miest a obcí Slovenska organizuje podujatie, ktoré sa sústredí na mestské funkčné regióny ako nástroj medziobecnej spolupráce.


Slovensko je typickou vidieckou krajinou. Miestnu územnú samosprávu tvorí 96 % obcí. Na Slovensku máme 140 miest, z ktorých má 20 menej ako 5 000 obyvateľov a v 10 mestách žije viac ako 50 000 ľudí.

Účastníci podujatia budú diskutovať o definovaní kritérií pre mestské funkčné regióny. Tiež sa zamerajú na stanovenie nástrojov na podporu medziobecnej spolupráce, ale aj predstavenie pohľadu štátu na funkčné celky regionálneho významu. Prednášajúci budú spolu s ostatnými účastníkmi formulovať základný rámec na podporu medziobecnej spolupráce, ktorá sa ukazuje ako dôležitý nástroj rovnomerného rozvoja miestnej územnej samosprávy s prihliadnutím na počet samospráv, ich ekonomickú silu aj samotnú veľkosť.

Bezplatné podujatie sa uskutoční 27. marca 2019 v hoteli Slovakia v Žiline. Prednášajúcimi budú reprezentanti viacerých ministerstiev, ale aj odborníci pôsobiaci na univerzitách, s ktorými budú účastníci z miest, obcí, vyšších územných celkov a organizácií pôsobiacich v miestnej územnej samospráve diskutovať o mimoriadne aktuálnej téme, ktorá priamo súvisí s modernizáciou miestnej územnej samosprávy, ako aj s prípravou Slovenska na nové programové obdobie v rámci Európskych štrukturálnych a investičných fondov.

Informačný workshop je organizovaný v rámci národného projektu Modernizácia miestnej územnej samosprávy podporeného z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

 

 

Autor: Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.01.2019
Samosprávy vedia čo je dobrovoľníctvo a rôzne ho podporujú
Združenie miest a obcí Slovenska pred koncom minulého roka realizovalo prieskum zameraný na dobrovoľníctvo v samospráve. Mestá a obce disponujú informáciami o dobrovoľníctve a vyjadrujú záujem na jeho ďalšej podpore.
viac
23.01.2019
Samospráva očami lídrov
Združenie miest a obcí Slovenska realizuje ďalší z prieskumov. Tento krát sa sústredilo na samosprávu očami lídrov. Prieskum je adresovaný starostom a primátorom, ktorí vo svojich pozíciách pôsobia minimálne tretie volebné obdobie.
viac
28.03.2019
M. Kaliňák: Úspešná budúcnosť samospráv závisí od ich schopnosti spolupracovať
O definovaní kritérií pre mestské funkčné regióny a stanovení nástrojov na podporu medziobecnej spolupráce diskutovali v stredu v Žiline účastníci konferencie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS).
viac
17.05.2019
OP EVS podporí vytvorenie SMART regiónov sumou 23-miliónov eur
Ministerstvo vnútra vyhlasuje výzvu s cieľom podporiť tvorbu SMART regiónov na Slovensku, ktoré budú môcť fungovať efektívnejšie a budú môcť kvalitnejšie spolupracovať s mestami a obcami na svojom území.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.52 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.69 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.78 %