Streda 16.01.2019
Dnes má meniny 
Kristína
1°C Bratislava
14.05.2018 05:05

Folklórne poklady Trenčianskeho kraja


Ilustračná snímka


Záujem prezentovať svoju činnosť v knižke venovanej folklóru prejavila takmer 50-ka hudobných zoskupení, podklady je možné posielať už len do konca mesiaca.


Históriu, súčasnosť i špecifiká hudobných zoskupení pôsobiacich na území kraja v prehľadnej forme predstaví širokej verejnosti pripravovaná publikácia Trenčianskeho samosprávneho kraja. Župa ešte stále zbiera podklady na prípravu knižnej publikácie o folklórnom dedičstve Trenčianskeho kraja. Robí tak však už len do konca mesiaca.

 Trenčiansky samosprávny kraj oplýva bohatstvom ľudových remesiel, piesní, tancov a nenapodobiteľných spoločenských zvyklostí, ktoré sa spájajú práve v tvorbe folklórnych skupín a súborov. V každom z deviatich okresov kraja má tvorba umelcov svoje regionálne špecifiká a charakteristické črty. Už čoskoro ich spojí do unikátnej knižnej podoby práve Trenčiansky samosprávny kraj. Pripravovaná publikácia ponesie názov Folklórne poklady Trenčianskeho kraja.

Unikátny prehľad o hudobných umeleckých zoskupeniach pripravuje župa od konca januára tohto roka. Za viac ako tri mesiace prejavilo záujem stať sa súčasťou publikácie a odprezentovať svoju činnosť bezmála 50 hudobných zoskupení od folklórnych súborov, folklórnych skupín, detských folklórnych skupín, dychových hudieb a speváckych zborov až po heligonkárov či folklórno-divadelné skupiny. V knižke nebudú chýbať ani známe folklórne stálice ako Folklórny súbor Senior Vršatec, Folklórny súbor Podžiaran, Folklórny súbor Považan a Seniorpovažan, Folklórna skupina Lubená či Myjavské heligónky.

Svoje miesto v knihe si ešte stále môže nájsť aj folklórna skupina, folklórny súbor či iné hudobné zoskupenie práve z vášho okresu či obce, stačí splniť jednoduché podmienky. Zaslať vyplnený formulár, ktorý bude obsahovať všetky požadované informácie spolu s piatimi fotografiami, a to poštou na adresu Trenčianskeho samosprávneho kraja, K dolnej stanici 7282/20A, 911 01 Trenčín alebo e-mailom na lenka.kukuckova@tsk.sk. Ak ste doteraz váhali, teraz je ten správny čas doručiť podklady a stať sa súčasťou hodnotného odkazu pre budúce generácie! Zber všetkých podkladov župa ukončí 31. mája 2018, na ich dokončenie preto zostávajú už len tri týždne. Všetky potrebné informácie sú zverejnené na webovom sídle kraja v časti Úradná tabula/Predaj reprezentačných publikácií TSK.

Snahou Trenčianskeho kraja je vytvoriť publikáciu, ktorá bude poďakovaním za dlhoročnú činnosť a uchovávanie tradícií jednotlivým hudobným zoskupeniam, ale predovšetkým vzácnym odkazom pre mladšie generácie.

Autor: (ts-tsk-Lenka Kukučková)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.04.2017
Kultúru a šport v regiónoch podporí župa dotáciami vo výške 248-tisíc eur
V rámci nového systému poskytovania dotácií podporí Žilinský samosprávny kraj prvých 379 projektov na Kysuciach, Liptove, Turci, hornom Považí a Orave.
viac
15.09.2017
Návštevnosť Trenčianskeho kraja rastie
Záujem o Trenčiansky kraj z roka na rok stúpa. Potvrdzujú to štatistické údaje a porovnania návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Rozlohou síce malý, ale turistickým potenciálom veľký Trenčiansky kraj navštívilo v prvom polroku 2017 o 19 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roku. 
viac
30.11.2017
Na historickú električku si tento rok kúpilo lístok takmer 11 000 ľudí
Obľúbenosť trenčianskej úzkorozchodnej električky každým rokom rastie. Trenčianska elektrická železnica (TREŽ) aj v roku 2017 okrem pravidelnej letnej sezóny realizovala nostalgické jazdy, ktoré prilákali množstvo priaznivcov.
viac
29.09.2018
Piaty ročník Dňa otvorených dverí Trenčianskeho samosprávneho kraja
Stalo sa už peknou tradíciou, že v prvom októbrovom týždni Trenčianska župa na jeden deň umožní verejnosti nahliadnuť nielen do svojich priestorov, ale aj kompetencií samosprávy, v rámci ktorých vykonáva a zabezpečuje svoju činnosť, a to atraktívnou a zaujímavou formou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.60 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.80 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.60 %