Štvrtok 19.07.2018
Dnes má meniny 
Dušana
28°C Bratislava
24.07.2016 01:29

Festival Východná prezentuje ľudovú kultúru už 62. rokov


Najväčší folklórny festival na Slovensku Folklórny festival Východná je vrcholnou prehliadkou najlepších domácich i zahraničných ľudových kolektívov a tradičnej ľudovej kultúry.


Najstarší a najväčší folklórny festival na Slovensku - Východná, považujú mnohí za synonymum tradičnej ľudovej kultúry Slovákov. Podľa Zuzany Račkovej z Národného osvetového centra účinkovali v 62. ročníkoch desaťtisíce folkloristov a navštívili ho státisíce ľudí.


Prvý ročník festivalu v roku 1953, ešte pod názvom Slávnosti piesní a tancov, trval len jeden deň a uskutočnil sa na provizórnom pódiu. Jeho vznik mal emotívny základ. "Rozhodla sa ho zorganizovať Národopisná družina Kriváň z Východnej potom, čo sa v roku 1952 zúčastnila na slávnostiach v moravskej Strážnici. Ich vystúpenie zožalo úspech a inšpirovalo ich to k organizácii podujatia na domácej pôde," priblížila. Na trojdňové podujatie sa festival vo Východnej rozrástol až od piateho ročníka, kedy odznela prvá slávnostná zvučka Východnej od hudobného skladateľa Milana Nováka. Dodnes však zaznieva druhá verzia novej zvučky Svetozára Stračinu z roku 1970.       

Festival sa začal odlišovať od iných už od štvrtého ročníka. Dovtedy bolo podujatie jednoliatou prehliadkou folklórnych kolektívov a ich vystúpení. "V roku 1956 prvý raz pribudli nové tematické programy, ako napríklad estráda detských folklórnych súborov, hlavná estráda - program slovenských súborov, ale aj škola ľudového tanca či slávnostný sprievod všetkých účinkujúcich obcou," vymenovala Račková. Prvého účinkujúceho zahraničného hosťa privítali folklórne slávnosti vo Východnej v roku 1961. Spoza Tatier prišla Folklórna skupina Goralov z Noweho Targu.       "Zaujímavosťou je, že najmladšími účinkujúcimi na festivale vo Východnej boli v roku 1986 len niekoľkotýždňoví novorodenci v programe Ľudia z rodu Rómov. Scenárista a režisér Viliam Gruska pripravil program, ktorý zachytával život Rómov od narodenia, cez detstvo, svadbu a iné rodinné a kalendárne príležitosti, až po pohreb. Rómovia brali svoju úlohu účinkujúcich tak vážne, že do obrazu o krštení priniesli niekoľko maličkých novorodencov," pripomenula. Uvedenie programu, ktorý približoval dovtedy tabuizovanú tému bolo podľa nej prelomové a divácky veľmi úspešné.       Prvý amfiteáter postavili vo Východnej v roku 1954, tu sa slávnosti odohrávali až do 70. rokov minulého storočia, keby bol priebežne budovaný nový amfiteáter. Vychádzal z pôvodnej architektúry liptovských svadieb. Okrem pódia postupne vznikla v areáli aj podkova pre prezentáciu ľudových výtvarných prvkov, šatne pre účinkujúcich, májka, výstavné vitríny a podobne. Súčasnú podobu so zastrešeným pódiom získal východniansky amfiteáter v roku 2006.       

Festival Východná je v súčasnosti zároveň vrcholnou prehliadkou tradičnej ľudovej kultúry a jej folklorizovaných prejavov. Medzi priemerne 1400 účinkujúcimi v desiatkach umeleckých autorských programov sa na tomto festivale každoročne prezentujú i víťazi celoštátnych súťažných prehliadok folklórnych skupín, súborov, detských súborov, ľudových hudieb, speváckych skupín, sólistov muzikantov i tanečníkov. Veľmi významná a účastníkmi vítaná je podľa organizátorov účasť ľudových remeselníkov, výrobcov a umelcov.       

"Počas desaťročí svojej existencie festival výrazne prispieval k oživovaniu, zachovávaniu, tvorivému rozvíjaniu i verejnej prezentácii vzácnych hodnôt našej klenotnice kultúry," doplnila Račková. Ako ďalej dodala, v ostatnom období je jednou z najzaujímavejších súčastí festivalu množstvo interaktívnych a zážitkových programov, akými sú tanečné, hudobné, spevácke workshopy, remeselné tvorivé dielne a programy pre deti. V posledných rokoch sa osvedčilo i oplotenie areálu a zavedenie symbolického vstupného. Organizátori sa tak snažia kultivovať prostredie, v ktorom sa festival odohráva.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
17.03.2016
Medzinárodný folklórny festival Myjava 2016 ponúkne 40 programov
Takmer 40 scénických i nescénických programov pre všetky vekové kategórie prinesie tohtoročný 57. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Myjava 2016.
viac
06.07.2017
Druhý víkend letných prázdnin v bratislavskom regióne
Letné shakespearovské slávnosti, Viva Musica!, Slovakia folk, komorný koncert v Botanickej záhrade, nočné prehliadky na hrade Červený kameň, Wine & Art a Bežecká perla naznačujú, že sa letné prázdniny v bratislavskom regióne začínajú vo veľkom štýle.
viac
27.10.2017
Posledný októbrový víkend prinesie pestré zážitky
Ružinovský folklórny festival, Boj o Bratislavu, Príbeh o mŕtvej neveste na hrade Červený Kameň, 1. Záhorácka ľudová zábava, Rozprávková jeseň v DK Zrkadlový háj. Posledný októbrový víkend v bratislavskom regióne bude v znamení divadla a pestrých zážitkov!
viac
06.05.2018
Festival V poluvskej dedine ponúkne folklór i jarmok ľudových remesiel
Vystúpenia folklórnych súborov, ale i jarmok ľudových remesiel budú súčasťou druhého ročníka festivalu V poluvskej dedine. Nadšencov ľudových tradícií privíta v Poluvsína rínku pred Števke domom 19. mája od 13. h, informovala Radka Kulaviaková z občianskeho združenia Hornonitrie.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.47 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.35 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.18 %