Streda 20.06.2018
Dnes má meniny 
Valéria
29°C Bratislava
31.05.2018 06:30

Envirorezort víta návrh Európskej komisie zakázať niektoré plastové výrobky


Ilustračná snímka


Návrh Európskej komisie zameraný na desať druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v oceánoch, envirorezort víta. Pre TASR to povedal Michal Lukáč z odboru komunikácie rezortu.


Na konkrétne kroky alebo návrhy opatrení je však podľa jeho slov priskoro. "Je to téma na dlhšiu odbornú diskusiu," konštatuje.       

Ministerstvo v tejto súvislosti pripomína, že znižovanie množstva odpadu je jeho prioritou. "Envirorezort nastavuje komplexnú odpadovú politiku. Len pre ilustráciu na Slovensku bolo za rok 2016 (kedy už platila nová odpadová politika) uvedených na trh okolo 120.000 ton plastových obalov, pričom vytriediť a zhodnotiť sa podarilo 69.000 ton," približuje Lukáč.       

Rezort tiež podľa neho prispel k príchodu skupiny Green Group, ktorá chce na Slovensku otvoriť závod na spracovanie plastových fliaš a mixovaných plastov. "Za pozornosť stojí, že z odpadu vyrobí výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Teda z plastovej fľaše napríklad vyrába komponenty pre automobilky," hovorí Lukáč.       

Podľa návrhu Európskej komisie (EK) by mal byť zakázaný predaj plastových vatových tyčiniek, príborov, tanierov, slamiek, miešadiel a paličiek na balóny. Tento tovar bude musieť byť vyrábaný výlučne z materiálov šetrnejších k životnému prostrediu. Členské štáty EÚ by tiež podľa návrhu boli povinné do roku 2025 zabezpečiť zber 90 percent z jednorazových plastových fliaš z nápojov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
07.11.2017
Gigant v zelenej ekonomike prichádza na Slovensko
Na Slovensko mieri investícia za 8,5 milióna eur, ktorá vytvorí takmer 100 pracovných miest. Jeden z najväčších holdingov v Európe, zaoberajúci sa zeleným či obehovým hospodárstvom, vstúpi na slovenský trh. Skupina Green Group hodlá postaviť závod na spracovanie PET fliaš a mixovaných plastov.
viac
15.12.2017
Pri projekte separovaného zberu obvinili niekoľko osôb
Policajný vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči vranovskému primátorovi Jánovi R. a ďalším trom osobám za zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu s obzvlášť závažným zločinom subvenčného podvodu. Ďalšie dve osoby obvinil za účastníctvo vo forme pomoci.
viac
05.01.2018
Minister Sólymos by chcel v tomto roku dotiahnuť zonáciu TANAP-u
Minister životného prostredia László Sólymos by bol rád, keby sa v tomto roku podarilo dotiahnuť zonáciu Tatranského národného parku (TANAP). O potrebe nového modelu fungovania v Tatrách sa hovorí už roky.
viac
10.03.2018
EK: V ochrane životného prostredia Slovensko pokročilo, stále však zaostáva
V odpadovom hospodárstve Slovensko pokročilo, v recyklácií však stále patrí k najhorším v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK). Komisia Slovensku vyčíta nadmerné využívanie skládok.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.64 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.48 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.89 %