Pondelok 25.03.2019
Dnes má meniny 
Marián
°C
31.05.2018 06:30

Envirorezort víta návrh Európskej komisie zakázať niektoré plastové výrobky


Ilustračná snímka


Návrh Európskej komisie zameraný na desať druhov jednorazových plastových výrobkov, ktoré sa najčastejšie vyskytujú v oceánoch, envirorezort víta. Pre TASR to povedal Michal Lukáč z odboru komunikácie rezortu.


Na konkrétne kroky alebo návrhy opatrení je však podľa jeho slov priskoro. "Je to téma na dlhšiu odbornú diskusiu," konštatuje.       

Ministerstvo v tejto súvislosti pripomína, že znižovanie množstva odpadu je jeho prioritou. "Envirorezort nastavuje komplexnú odpadovú politiku. Len pre ilustráciu na Slovensku bolo za rok 2016 (kedy už platila nová odpadová politika) uvedených na trh okolo 120.000 ton plastových obalov, pričom vytriediť a zhodnotiť sa podarilo 69.000 ton," približuje Lukáč.       

Rezort tiež podľa neho prispel k príchodu skupiny Green Group, ktorá chce na Slovensku otvoriť závod na spracovanie plastových fliaš a mixovaných plastov. "Za pozornosť stojí, že z odpadu vyrobí výrobky s vyššou pridanou hodnotou. Teda z plastovej fľaše napríklad vyrába komponenty pre automobilky," hovorí Lukáč.       

Podľa návrhu Európskej komisie (EK) by mal byť zakázaný predaj plastových vatových tyčiniek, príborov, tanierov, slamiek, miešadiel a paličiek na balóny. Tento tovar bude musieť byť vyrábaný výlučne z materiálov šetrnejších k životnému prostrediu. Členské štáty EÚ by tiež podľa návrhu boli povinné do roku 2025 zabezpečiť zber 90 percent z jednorazových plastových fliaš z nápojov.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
15.12.2017
Pri projekte separovaného zberu obvinili niekoľko osôb
Policajný vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči vranovskému primátorovi Jánovi R. a ďalším trom osobám za zločin poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v súbehu s obzvlášť závažným zločinom subvenčného podvodu. Ďalšie dve osoby obvinil za účastníctvo vo forme pomoci.
viac
10.03.2018
EK: V ochrane životného prostredia Slovensko pokročilo, stále však zaostáva
V odpadovom hospodárstve Slovensko pokročilo, v recyklácií však stále patrí k najhorším v Európskej únii. Vyplýva to z najnovšej Správy o Slovensku z dielne Európskej komisie (EK). Komisia Slovensku vyčíta nadmerné využívanie skládok.
viac
09.07.2018
Envirorezort navrhuje podporiť európsky zákaz niektorých plastových výrobkov
Slovensko pravdepodobne podporí návrh Európskej komisie, ktorý má zamedziť vplyvu niektorých plastových výrobkov na životné prostredie. Vyplýva to z riadneho predbežného stanoviska, ktoré envirorezort predložil do medzirezortného pripomienkového konania.
viac
10.01.2019
Minister čaká na definitívne rozhodnutie únie o obmedzení jednorazových plastov
Minister životného prostredia László Sólymos informoval, že Slovensko si počká na definitívne schválenie smernice o obmedzení jednorazových plastov v Európskom parlamente a Rade EÚ. Stane sa tak v prvých mesiacoch tohto roka.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.76 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.85 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.40 %