Štvrtok 13.12.2018
Dnes má meniny 
Lucia
-1°C Bratislava
02.11.2017 09:16

EK: Najlepšie je vyrábať iba recyklovateľné plasty, zabránime úniku mikroplastov


Ilustračná snímka.


Podpredseda Európskej komisie (EK) Frans Timmermans v britskom denníku The Guardian informuje, že Brusel nechce zdaňovať jednorazové plastové výrobky a rovnako nebude presadzovať poplatky za ich používanie.


„Jedinou cestou je prísť s recyklovateľným plastom, čím sa zabráni úniku mikroplastov,“ vyhlásil Timmermans.

EK podľa Timmermansa vychádza z predpokladu, že v prípade vhodného riešenia bude možné zmeniť balenia výrobkov. Do konca roka by mal eurokomisár pre životné prostredie navrhnúť stratégiu nakladania s plastovými obalmi.

 

Postrachom sú mikroplasty

Problémom sveta je, že ľudstvo už vyrobilo a nepotrebuje 8,3 miliardy ton plastov, z ktorých však zrecyklovalo sotva 9 percent. A že pri súčasnom tempe plánuje do roka 2050 vyprodukovať viac ako štvornásobok tejto hory plastov. Medzičasom sa však potvrdilo, že mikroplasty (čiastočky 1.106 m – 5 mm), ktoré vznikajú z vyhodených plastov, prenikajú do potravinového reťazca človeka.

 

Nevhodné spôsoby recyklácie a odmietnutie Číny

Neriešiteľná sa zdá skutočnosť, že pri výrobe tovarov a plastových obalov používajú producenti rôzne metódy. Potom pomaly každý vyrobený druh plastu si pri recyklácii vyžaduje osobitnú techniku. Ak sa tak nestane, zrecyklované plasty nemajú také vlastnosti ako pri prvom vyrobení.

K patovej situácii sveta s recykláciou plastov prispelo aj nedávne odmietnutie Číny obmedziť, respektíve vôbec odoberať, z európskych štátov vytriedené plasty na ďalšie spracovanie. Pritom každoročne išlo až o štvrtinu vyrobených a už nepotrebných plastov.

 

EU nemôže svojim štátom nariadiť ani povinné dane ani poplatky

Podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Timmermans v britskom denníku konštatoval, že EU nemôže v súvislosti s preorientovaním výrobcov na recyklovateľné plasty nariadiť členským štátom platiť nejaké poplatky (dane).

Inými slovami to znamená, že EK môže iba odporučiť informačné kampane, ktoré ukážu, čo plasty v skutočnosti spôsobujú. Podpredseda EK je presvedčený, že nič nedokáže presvedčivejšie ovplyvniť výrobné spoločnosti ako samotní spotrebitelia, ktorí zmenia svoje návyky a správanie.

Autor: (pš)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2017
Ľudstvo sa s recykláciou plastov zatiaľ veľmi nevyznamenáva
Z dosiaľ vyrobených 8,3 miliardy ton plastov sa v súčasnosti používa ešte približne 2,5 miliardy. Zo zvyšných 5,3 miliardy ton sa však len 9 percent podarilo recyklovať, 12 percent skončilo v spaľovniach a až 79 percent na skládkach alebo inak znečisťuje životné prostredie.
viac
07.09.2017
Plastové častice našli vo vode na pitie (aj na Slovensku)
Testy 132 zo 159 vzoriek domácností a hotelov piatich kontinentov potvrdili, že miniatúrne plastové častice (menšie ako mililiter) sa cez pitnú vodu dostávajú do ľudských tiel. Výskum mimovládnej organizácie Orb Media prezradil, že mikročastice sa našli aj v zdrojoch pitnej vody zo Slovenska.
viac
22.09.2017
Britskí vedci navrhli 7 odporúčaní na zmiernenie hrozby mikroplastov
Výskumníci z Chartered Institution of Water and Environmental Management (CIWEM) navrhli sedem odporúčaní, ktoré by podľa nich mohli zmierniť hroziace problémy s mikroplastmi v životnom prostredí človeka.
viac
03.01.2018
Plastové tašky sú s účinnosťou od 1. januára povinne spoplatnené
Envirorezort si od prísnejšej odpadovej legislatívy sľubuje obmedzenie spotreby igelitiek pri nákupoch.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.94 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.27 %