Utorok 17.10.2017
Dnes má meniny 
Hedviga
10.1°C Bratislava
20.09.2017 01:54

Eduzber je aj o peniazoch pre školy a školské zariadenia


Ilustračná snímka


Nový školský rok sa postupne rozbieha a s ním aj zber informácií o počtoch žiakov v školách a školských zariadeniach. Práve tieto čísla sú smerodajné pre financovanie škôl.


Podľa riaditeľa sekcie rezortných činností Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska Zdenka Krajčíra: „Problematiku zberu údajov na účely rozdeľovania a poukazovania výnosu dane z príjmov obciam legislatívne upravuje zákon o financovaní základných škôl, stredných škôl a školských zariadení v ustanovení. Tzv. Eduzber sa sústreďuje na údaje, ktoré sa zbierajú podľa stavu k 15. septembru, ktorý predchádza kalendárnemu roku, v ktorom sa má financovanie uplatniť, určuje tiež rozsah zberaných dát.“ Zdenko Krajčír zároveň pripomína novinku v legislatíve, ktorá platí od 1. septembra tohto roka. „Zmeny sa týkajú toho, že sa posúva spodná hranica veku detí v ZUŠ z troch na päť rokov, ktoré dieťa dovŕšilo do 31. decembra predchádzajúceho roka, začína sa zber informácií o počtoch žiakov v školských kluboch detí z nultého až piateho ročníka základnej školy a treťou novinkou je spresňovanie postupu pri čestnom vyhlásení pri prijatí dieťaťa do viacerých škôl alebo školských zariadení,“ hovorí Zdenko Krajčír.

Tzv. Eduzber priamo súvisí s financovaním škôl a školských zariadení keďže súčasný model je nastavený na financovanie na žiaka. Po ukončení a kontrole zberu dát dokážu zriaďovatelia hospodáriť s reálnymi očakávanými financiami, ktoré sú do tohto zberu dát orientačné a predpokladané.

Obecné noviny č.  37-38/2017

Autor: Michal KALIŇÁK, hovorca a tajomník rady expertov


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.08.2016
Peniaze určené na platy štrajkujúcich učiteľov dá mesto na prevádzku škôl
Peniaze na platy, o ktoré v januári prišli štrajkujúci učitelia v Nitre, zostanú na školách, kde títo pedagógovia učia.
viac
08.11.2016
V obci otvorili novú základnú školu pre 130 žiakov
Novú základnú školu pre 130 žiakov, s počítačovou, jazykovou učebňou a klubovňou otvorili dnes v obcí Malinovo na Višňovej ulici. V novej škole, sa nachádzajú tri triedy, ktoré budú navštevovať žiaci prvého až tretieho ročníka.
viac
15.03.2017
Projekt Malá finančná akadémia má prispieť k finančnej gramotnosti žiakov
Až 6505 žiakov z približne 360 tried základných škôl z celého Slovenska sa zapojilo do projektu Malá finančná akadémia, ktorý pripravila nezisková organizácia EDULAB v spolupráci s Tatra bankou a spoločnosťou Agemsoft, a. s. Informovala o tom Zuzana Povodová z Tatra banky.
viac
13.04.2017
V roku 2017 ožije ďalších 23 zelených oáz po celom Slovensku
Revitalizácia parku, obnova náučného chodníka, vytvorenie komunitnej záhrady a ďalšie ekologické projekty sa zrealizujú vďaka grantovému programu Zelené oázy. V 11. ročníku, ktorý vyhlásila Nadácia Ekopolis a spoločnosť SLOVNAFT, a. s., získalo podporu 23 projektov v celkovej výške 56 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.91 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.74 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.35 %