Piatok 14.12.2018
Dnes má meniny 
Branislava, Bronislava
0°C Bratislava
30.07.2018 05:00

Dvestoročný Králikov mlyn v Nemšovej sa dočká rekonštrukcie za 110-tis. eur


Súčasný stav. Zdroj: Králikov mlyn v Nemšovej


V Nemšovej sa začala rekonštrukcia dvestoročného Králikovho mlyna, ktorý je jednou z najstarších pamiatok mesta. Celkové náklady na rekonštrukciu dosiahnu 110.000 eur, hotová by mala byť už tento rok.


Ako informoval primátor Nemšovej František Bagin, mlyn chcú zrekonštruovať z eurofondov v rámci cezhraničnej spolupráce s moravským mestečkom Brumov. „Časť mlyna bola zbúraná, ďalšia časť vrátane srdca mlyna je zachovaná. Cieľom rekonštrukcie je vrátiť mlynu pôvodnú podobu, v interiéri chceme vytvoriť spoločenské priestory pre asi 40 ľudí," priblížil primátor s tým, že v mlyne bude aj Múzeum mlynárskeho remesla a priestory pre Občianske združenie Peregrín pomáhajúce ľuďom s onkologickými chorobami. Králikov mlyn bol od jeho vzniku majetkom rodiny Králikovcov. Oľga Králiková si spomína, že mlyn sa dedil z generácie na generáciu až do roku 1950, kedy ho po februárovom komunistickom prevrate znárodnili. „Keď som sa ja narodila, mlyn už nefungoval. Otec o mlyne veľmi nehovoril, bol zatrpknutý, pretože mlyn znárodnili a on nemohol pokračovať vo svojej práci. Viem len toľko, že v Nemšovej bolo viac mlynov, náš bol však najväčší. V mlyne boli po znárodnení sklady nejakého poľnohospodárskeho podniku, neskôr ho zavreli a chátralo to," povedala Králiková. Budovu aj so zariadením vrátili rodine Králikovcov v rámci reštitúcii v roku 2001. Rodina objekt prenajala mestu. „Po rekonštrukcii bude v mlyne expozícia približujúca mlynárske remeslo. V spodnej časti mlyna bude spoločenská miestnosť, kde môžu byť prednášky a podobné aktivity. V prístavbe bude sídlo OZ Peregrín a priestor pre remeselné dielne, kurzy a možno informačné stredisko," doplnila Králiková.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
14.06.2016
Na trnavské kúpalisko budú mať seniori vstup zadarmo
Seniori bezplatne a deti do šesť rokov za nižšiu sumu ako vlani budú mať vstup túto letnú sezónu na kúpalisko v Kamennom mlyne v Trnave.
viac
02.03.2017
Eurofondy oživia ďalšiu časť bohatej histórie župy
V rámci programu európskych projektov slovensko-poľskej spolupráce schválil monitorovací výbor INTERREG štyri podané žiadosti Žilinského samosprávneho kraja.
viac
20.06.2017
Rekonštrukcia lávok cez rieku Žitava
To, že obe lávky cez rieku Žitava, ktoré sa nachádzajú pri hlavnej autobusovej stanici, boli už roky v zlom stave, nie je pre Zlatomoravčanov žiadnou veľkou novinkou. Ľudia sa na ne sťažovali pomerne dlho. Až tento rok sa však dočkali ich kompletnej rekonštrukcie, ktorá sa realizuje v týchto dňoch.
viac
17.12.2017
Stavebné práce na budove mestského úradu potrvajú necelý rok
Začali sa stavebné práce na budove Mestského úradu v Šali, ktorých cieľom je zníženie energetickej náročnosti budovy. Už je viditeľné aj miesto, kde vybudujú výťah.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.09 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.77 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.15 %