Piatok 18.01.2019
Dnes má meniny 
Bohdana
6°C Bratislava
28.05.2018 09:20

Druhý ročník ENVIROvzdelávanie mladých prebehne na deviatich stredných školách


Nadácia EKOPOLIS


Nadácia Ekopolis, vďaka podpore Nadácie Slovenskej sporiteľne, môže aj v roku 2018 uskutočniť ďalší ročník environmentálneho vzdelávania pre študentov gymnázií a odborných stredných škôl po celom Slovensku.


Tento rok môžu zvíťaziť až tri školy, ktoré získajú každá po 1000 eur na realizáciu nápadov svojich žiakov.

Program je nastavený presne v duchu udržateľného odporúčania:“ Mysli globálne, konaj lokálne.“ Študenti absolvujú teoretickú prípravu na tému globálnych klimatických zmien a ich dopadov na kvalitu nášho života a v praxi si vyskúšajú realizáciu konkrétnych adaptačných opatrení vo svojom bezprostrednom okolí.

„Cieľom projektu ENVIROvzdelávanie mladých je zorganizovať environmentálne vzdelávanie na tému Adaptácia na zmenu klímy na stredných školách na Slovensku. Tento rok sa nám podarilo osloviť až 9 škôl, a to z Banskej Bystrice, Zvolena, Brezna, Rimavskej Soboty, Banskej Štiavnice, Prešova a Košíc.“ uvádza Milan Hronec, lektor a programový manažér Nadácie Ekopolis.

Súčasťou vzdelávania je prednáška od Juraja Mesíka o globálnych problémoch, klimatických zmenách a životnom prostredí. „Napriek tomu, že zmeny klímy budú mať zásadný vplyv na životy nastupujúcej generácie na Slovensku i po celom svete, náš školský systém stále ponecháva túto tému „života a smrti“ bokom. Týmto projektom sa snažíme aspoň trochu tento deficit vyrovnať a niekoľkým školám dať navyše aj príležitosť odskúšať si niektoré praktické opatrenia adaptácie na zmeny klímy „na vlastnej koži“,“ približuje lektor Juraj Mesík.

V úspešnom, minuloročnom pilotnom ročníku boli zapojení študenti zo 6 stredných škôl, ktorí okrem vzdelávania mohli získať cenu 1000 eur pre svoju školu. Odborná komisia vybrala ako víťaza Gymnázium J.G. Tajovského v Banskej Bystrici s projektom Tajovského kontrabetonáž, kde študenti svojpomocne spravili betónové nádvorie gymnázia zelenším, príjemnejším, atraktívnejším a hlavne ekologickejším.

"Sme veľmi radi, že sa pilotný projekt ENVIROvzdelávanie minulý rok osvedčil a oslovil študentov po celom Slovensku. Aj vďaka tomu vieme, že mladí ľudia sú kreatívni, zaujímajú sa o envirotémy a podporiť ich prácu sa oplatí. Videli sme ich nasadenie aj konkrétne výsledky, ktoré zlepšujú životné prostredie v lokalitách, kde žijú. Preto sme s radosťou podporili aj ďalší ročník 2018 a tešíme sa na to, čo prinesie." Lenka Križanová, špecialistka z Nadácia Slovenskej sporiteľne.

Podrobné informácie o pripravovanom ENVIROvzdelávaní nájdete na www.ekopolis.sk

Autor: (ts-ekopolis)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.12.2016
Slovenské vedkyne sa môžu uchádzať o ocenenia v súťaži For Women in Science
Slovensko sa pripája ku krajinám, v ktorých majú ženy pôsobiace v oblasti vedy možnosť získať podporu prostredníctvom programu For Women in Science. Prihlásiť sa do projektu spoločnosti L'Oréal a organizácie OSN pre vzdelanie, vedu a kultúru UNESCO majú slovenské vedkyne do 28. februára 2017.
viac
20.03.2017
Nadácia Ekopolis odštartovala jubilejný 15. ročník ankety Strom roka
Stromy majú svoj nenahraditeľný význam v živote človeka, zaslúžia si našu pozornosť, starostlivosť aj ochranu. Aj preto je cieľom ankety Strom roka, ktorej v poradí už 15. ročník vyhlásila Nadácia Ekopolis, upozorniť na staré, vzácne či ohrozené stromy a vzbudiť záujem ľudí o životné prostredie.
viac
07.09.2017
Na brány slovenských škôl zvoní Eko Alarm
Spolu so školským zvončekom, ktorý pred pár dňami ohlásil začiatok nového školského roka, na brány slovenských škôl zvoní aj nový zaujímavý projekt - Eko Alarm. Cieľom projektu je zavedenie komplexného systému zberu triedeného odpadu na slovenských materských, základných a stredných školách.
viac
23.04.2018
Podporu získalo aj päť projektov na rozvoj rómskych komunít
Nadácia Ekopolis v spolupráci s Karpatskou nadáciou pokračujú po dvoch úspešných ročníkoch Programu rozvoja rómskej komunity aj v roku 2018. Program sa zameriava na podporu projektov znižujúcich sociálne vylúčenie a predsudky voči Rómom celkovou sumou 40 000 eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.69 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.79 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.53 %