Sobota 16.12.2017
Dnes má meniny 
Albína
2.7°C Bratislava
28.09.2017 09:22

Dobrovoľníci čistili v Poloninách vodné toky i turistický chodník


Na snímke je Zbojský potok v NP Poloniny.


Študenti z Výskumného ústavu vysokohorskej biológie Žilinskej univerzity navštívili tento týždeň viaceré lokality Národného parku (NP) Poloniny za účelom dobrovoľníckych prác, ale aj spoznávania tohto územia. Zbierali odpadky, vyčistili turistický chodník a popritom sa aj vzdelávali.


Ako informoval riaditeľ Správy NP Poloniny Mário Perinaj, 15 študentov prišlo do oblasti v okrese Snina dobrovoľne a z vlastnej iniciatívy. "V intraviláne obce Nová Sedlica vyčistili vodný tok od odpadkov, ktoré tam nepatria. Rovnako tak urobili aj v susednej obci Zboj," uviedol s tým, že odpad roztriedili do zberných nádob. Ďalšou z aktivít bolo čistenie turistického chodníka smerujúceho na Riabu skalu v katastri Zboja.       

"Niektorí zo študentov pomohli Správe NP pri roznášaní dubových stĺpov, ktoré slúžia na označovanie chránených území, takže tie staré sme vymenili za nové, tiež textové tabuľky s názvami Národnej prírodnej rezervácie, konkrétne išlo o Pľašu a Riabu skalu," vymenoval. Súčasťou týždňovej akcie je aj exkurzia v území či prednáška o súčasnom stave ochrany prírody na Slovensku. V podobných aktivitách by Správa NP rada pokračovala aj v budúcnosti v iných lokalitách národného parku.       

"Hlavnou myšlienkou celej akcie je nielen poukazovať na ľudí, ktorí prírodu poškodzujú alebo sa v nej správajú zle, ale aj na tých, ktorí priamo pomáhajú životnému prostrediu svojím konaním," vysvetlil Perinaj. Podľa jeho slov výhodou dobrovoľníckej činnosti vo vzťahu k miestnemu obyvateľstvu vo všeobecnosti je aj to, že pôsobí výchovne. "Uvedomí si totiž, že odpad vo vodnom toku nepochádza od nikoho iného ako od ľudí," spomenul.       

Za pozitívnu považuje riaditeľ aj spoluprácu Správy NP a miestnej samosprávy. "Vďaka patrí aj starostom, ktorí umožnili uložiť odpad do zberných nádob. Informovali tiež obyvateľov o tom, aby dobrovoľníkov pustili k niektorým častiam vodného toku, ak boli napr. oplotené alebo bolo potrebné k nim prejsť cez súkromný pozemok," uzavrel.       

NP Poloniny s rozlohou približne 29 800 hektárov tvorí spolu s priľahlým chráneným územím Poľska a Ukrajiny prvú trilaterálnu biosférickú rezerváciu na svete a aktuálne druhú najväčšiu. Jeho súčasťou sú prírodné lokality zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Raritou v Poloninách je napr. prítomnosť zubra hrivnatého vo voľnej prírode. Územie sa pýši tiež unikátnou bohatou drevenou architektúrou, predovšetkým cerkvami zo 17. a 18. storočia.

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
27.05.2016
Cyklokorytničku otvoria 11. júna
Cyklistickú, náučno-relaxačnú trasu pre peších turistov, bežcov i cyklistov, vedúcu z Ružomberka do Korytnice, otvoria v sobotu 11. júna.
viac
26.06.2016
V NP Muránska planina slávnostne otvorili obnovené turistické chodníky
V sobotu 25. júna sa v Terénnom informačnom stredisku Národného parku Muránska planina v sedle Burda konalo slávnostné otvorenie obnovených turistických chodníkov.
viac
02.06.2017
Aj vy môžete prispieť k sláve Pustého hradu
Pustý hrad je jedna z našich najdôležitejších pamiatok. Ročne ho navštívia tisíce turistov. Aj vy môžete prispieť k jeho sláve.
viac
06.12.2017
Nad štátnymi pozemkami v bezzásahových územiach by prevzali správu národné parky
Ministerstvo životného prostredia posledné mesiace intenzívne pracuje na posilnení ochrany prírody. Na neformálnych raňajkách s novinármi to uviedol šéf envirorezortu László Sólymos. Zároveň predstavil ciele envirorezortu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.83 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.94 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
17.23 %