Sobota 26.05.2018
Dnes má meniny 
Dušan
26°C Bratislava
09.09.2017 10:00

Do spoločných projektov investovali Trenčiansky a Zlínsky kraj milióny eur


Horský hotel Kohútka. Ilustračná snímka zdroj: www.turistika.cz


Regionálny rozvoj, cezhraničná spolupráca, spoločné cestné prepojenie, kultúra a cestovný ruch sú hlavnými oblasťami spolupráce medzi Trenčianskym samosprávnym krajom (TSK) a Zlínskym krajom v Českej republike.


Kraje spolupracujú aj vďaka Programu cezhraničnej spolupráce 2004-2006 a 2007-2013. Z neho sa za dve programové obdobia zrealizovalo 83 projektov a 167 mikroprojektov.

"Dôkazom dlhoročnej spolupráce medzi Trenčianskym a Zlínskym krajom a medzi obcami jednotlivých krajov je skutočnosť, že nielen v rámci vlastných programov obcí, ale aj v rámci programov Európskej únie už bolo na oboch stranách preinvestovaných niekoľko miliónov eur," pripomenul hajtman Zlínskeho kraja Jiří Čunek.       

K úspešným spoločne zrealizovaným projektom patril projekt zlepšenia prístupu k turistickému centru Kohútka z oboch strán hranice. Kraje však boli partnermi aj v ďalších projektoch. Jedným z nich bola rekonštrukcia cesty medzi obcami Nedašova Lhota a Červený Kameň, ktorá prispela k skvalitneniu ich cestného prepojenia. Výsledkom spoločného projektu Hvezdárne v Partizánskom a Hvězdárny vo Valašskom Meziříčí Obloha na dlani je nové prenosné digitálne planetárium.       

Projekty medzi TSK a Zlínskym krajom pokračujú aj v programovom období 2014-2020. Výsledkom je spoločný projekt s mestom Brumov – Bylnice Na bicykli po stopách histórie. Ten okrem prepojenia dvoch významných kultúrnych pamiatok - Trenčianskeho hradu a hradu Brumov (ČR), prinesie aj možnosť cyklistického vyžitia pre rodiny s deťmi. "Na cyklotrasu sme už dostali právoplatné stavebné rozhodnutie, a tak pevne verím, že na jeseň tohto roku budeme môcť začať s jej realizáciou," uviedol predseda TSK Jaroslav Baška.       

Ďalšie projekty v oblasti cestovného ruchu budú zachovávať kultúrne dedičstvo na oboch stranách hranice. "V rámci spolupráce Interreg V – A sme získali financie na realizáciu projektu Národné kultúrne dedičstvo. Projekt bude trvať dva roky a má celkový objem financií 246.000 eur. Chceme zmapovať národné kultúrne pamiatky na oboch stranách hranice," priblížila spoločný projekt riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu (KOCR) Trenčín región Eva Frývaldská.       

Spoločným projektom, ktorý prekročí hranice Zlínskeho a Trenčianskeho kraja, bude aj Európska kultúrna cesta sv. Cyrila a Metoda. Pútnická cesta v slovensko-českom pohraničí spojí miesta a významné pamiatky spojené so sv. Cyrilom a Metodom. Prostriedky na vyznačenie tejto významnej cesty, zatiaľ na území Česka a Slovenska, plánujú kraje získať z eurofondov a Programu cezhraničnej spolupráce. Cieľ cesty pritom nebude končiť len na území Slovenska a Česka, ale má sa posunúť smerom na juh do Ríma a zahrnúť tak aj ďalšie lokality viažuce sa k životu sv. Cyrila a Metoda.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Na konferencii PLACE! 2016 sa bude hovoriť o meste a jeho rozvoji
Na vplyv kreativity a kreatívneho priemyslu na imidž mesta sa zameria konferencia PLACE! 2016 v Košiciach, ktorá sa uskutoční 5. mája v Kunsthalle a 6. mája v Kasárňach/Kulturparku.
viac
28.05.2016
Kraj vypracoval novú stratégiu zahraničných vzťahov
Nitriansky samosprávny kraj (NSK) chce v nasledujúcich rokoch posilniť svoju spoluprácu so zahraničnými regiónmi. Tá by mala pomôcť samotnému kraju, ale aj jednotlivým obciam a inštitúciám pri ich rozvoji a realizácii rôznych cezhraničných projektov.
viac
15.09.2017
Návštevnosť Trenčianskeho kraja rastie
Záujem o Trenčiansky kraj z roka na rok stúpa. Potvrdzujú to štatistické údaje a porovnania návštevnosti z predchádzajúcich rokov. Rozlohou síce malý, ale turistickým potenciálom veľký Trenčiansky kraj navštívilo v prvom polroku 2017 o 19 % viac turistov ako v rovnakom období minulého roku. 
viac
13.01.2018
Trenčiansky hrad prilákal vlani viac ako 120 000 návštevníkov
Počas roka 2017 to na Trenčianskom hrade žilo. Návštevníci mali okrem zaujímavých podujatí možnosť nahliadnuť do zrekonštruovaných priestorov Matúšovej veže, či po desaťročí skontrolovať presnosť hodín na Matejovej veži.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.36 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.62 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.02 %