Streda 20.03.2019
Dnes má meniny 
Víťazoslav, Klaudius
°C
23.02.2019 12:50

Do participatívneho-komunitného rozpočtu dvakrát viac prostriedkov ako vlani


Infografika participatívneho-komunitného rozpočtu trenčianskej župy.


Participatívny-komunitný rozpočet TSK vstúpil do svojho tretieho ročníka. Trenčiansky samosprávny kraj ako prvý spomedzi vyšších územných celkov vyčlenil finančný objem, o ktorom už tretíkrát rozhodnú obyvatelia jednotlivých okresov prostredníctvom transparentného hlasovania.


Participatívny-komunitný rozpočet (PKR) nie je v Trenčianskom samosprávnom kraji novinkou (TSK). Spomedzi všetkých vyšších územných celkov na Slovensku ho TSK zaviedol ako prvý už v roku 2017 s cieľom posilniť otvorenosť, transparentnosť a efektívnosť samosprávy. Za tento čas sa vďaka PKR podarilo zorganizovať množstvo hudobných festivalov či športových podujatí, vylepšiť rekreačné a vzdelávacie zóny pre deti s rodičmi alebo dokonca vybudovať workoutové ihrisko, zakúpiť krojové vybavenie pre folklórne zoskupenia v kraji a mnoho iného. V premiérovom ročníku fungovania PKR TSK bolo v rozpočte Trenčianskej župy vyčlenených 99 tisíc eur určených pre potreby priamej participácie verejnosti na prerozdeľovaní verejných financií. Šancu predložiť projekt a získať hlasy potrebné na jeho realizáciu využili obyvatelia 8 okresov TSK. V ďalšom roku bol Zastupiteľstvom TSK na spustenie PKR TSK schválený rovnaký objem financií, pričom z dôvodu prudkého nárastu žiadostí župa pristúpila k navýšeniu prostriedkov na 124 tisíc. eur. V roku 2018 využili možnosť participácie obyvatelia zo všetkých okresov kraja.

V aktuálnom roku sa Trenčiansky samosprávny kraj rozhodol navýšiť finančný balík, ktorý prerozdelí medzi jednotlivé okresy v rámci PKR TSK. Zastupiteľstvo TSK tak schválilo oproti minulému roku až dvojnásobné množstvo financií, čo znamená, že obyvatelia tento rok dostanú možnosť priamo rozhodnúť o sume vo výške až 200 tisíc eur. Tieto financie budú rozdelené rovným dielom medzi všetkých 9 okresov.  „Veľmi ma teší, že projekt Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK sa za dva roky svojej existencie ukázal ako naozaj efektívny spôsob narábania s verejnými financiami. Participácia obyvateľov kraja na rozhodovaní o tom, kam peniaze poputujú a ktoré projekty budú podporené, je v rámci zvyšovania transparentnosti župy podstatným faktorom. Verím, že aj tretí ročník PKR TSK, do ktorého sme začiatkom nového roka vstúpili, bude ešte úspešnejší ako tie predošlé,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

Ako získať príspevok v rámci Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK?

Predkladať projekty, ktoré môžu osloviť verejnosť, môžete až do konca marca 2019. Maximálna výška jedného podporeného projektu je 2 200 eur, pričom žiadateľmi o finančný príspevok v rámci Participatívneho-komunitného rozpočtu TSK môžu byť mestá, obce, skupiny, či organizácie sídliace a pôsobiace na území Trenčianskeho kraja. Súčasťou predkladaného projektu musí byť aj písomný súhlas minimálne 15-tich dospelých občanov, ktorí súhlasia s jeho možnou realizáciou. Tento krok zaručí verejnú prospešnosť projektu v danej komunite. V súhlase musí byť uvedený názov projektu, meno navrhovateľa, mená, priezviská, adresy a podpisy občanov, ktorí podporujú myšlienku projektu predkladaného projektu.

Verejné zvažovania doručených projektov sa uskutočnia v mesiaci máj, pričom v jeho druhej polovici prebehne verejné hlasovanie o schválených projektoch. Výsledky hlasovania by mali byť známe už 15. júna 2019. Pre úplnosť všetkých termínov ponúkame prehľadný grafický manuál.

Viac informácií, všetky potrebné tlačivá a právnu úpravu PKR TSK vo forme Všeobecného záväzného nariadenia TSK č. 13/2018 nájdete na webovom sídle TSK v sekcii Financie – Participatívny-komunitný rozpočet.

Svoje návrhy projektov posielajte na adresu Trenčianskeho samosprávneho kraja. Aj vy môžete týmto spôsobom osloviť širokú skupinu záujemcov a  pomôcť tak k zlepšeniu života v našom regióne.

Autor: (lb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
10.04.2017
Neváhaj a pošli svoj návrh projektu aj ty!
Participatívny rozpočet Trenčianskej župy ti pomôže zhmotniť nápady.
viac
10.11.2018
Blíži sa Jesenná kvapka krvi TSK. Kde, kedy a ako možno darovať krv?
Už o necelé dva týždne sa študenti stredných škôl, dobrovoľní hasiči, zamestnanci Trenčianskeho samosprávneho kraja a jeho organizácií či široká verejnosť spoja pre dobrú vec. Na pôde Trenčianskej župy a v troch nemocniciach v jej správe sa o niekoľko dní uskutoční spoločný odber krvi.
viac
06.03.2019
Župa už pripravuje rozpočet na rok 2020, zohľadňuje pritom priority jednotlivých
Práce na príprave rozpočtu Trenčianskej župy na roky 2020 - 2022 odštartovali úvodnými stretnutiami v prítomnosti poslancov Zastupiteľstva Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK), riaditeľa Úradu TSK a vedúcich zamestnancov jednotlivých odborov a oddelení Úradu TSK.
viac
07.03.2019
Na predloženie projektu ostáva už len necelý mesiac
So zaujímavým nápadom zameraným na rozvoj kraja môžu žiadatelia v rámci tretieho ročníka Participatívneho – komunitného rozpočtu Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) prísť už len do konca mesiaca.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.70 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.88 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.42 %