Utorok 21.08.2018
Dnes má meniny 
Jana
22°C Bratislava
09.08.2018 11:50

DEŇ KROJA sa blíži. ZMOS preto zriadil špeciálnu emailovú adresu.


Slovenský deň kroja - logo


Združenie miest a obcí Slovenska je partnerom jedinečného podujatia, v ktorom sa spája regionálna kultúra so spoločnou históriou. Ide o podujatie „Deň kroja“, ktoré vnímame ako príležitosť prezentovať kultúrne dedičstvo a zvyky z jednotlivých kútov našej krajiny na jednom mieste.


„Našou ambíciou je podporiť myšlienku, aby sa Deň kroja stal celonárodným, uznávaným a výnimočným dňom pripomenutia si kultúrnych tradícií, zvykov a symbolov našich predkov, ktoré najčastejšie vnímame cez ľudové kroje,“ približuje predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Predseda ZMOS zároveň konštatuje: „Budem veľmi rád, keď primátori a starostovia miest i obcí a ďalší priaznivci folklóru navštívia toto podujatie v tradičnom kroji a spoločne v sprievode ukážeme návštevníkom i širokej verejnosti, že ľudové odevy sú symbolmi, ktoré sme zdedili po našich predkoch a máme záujem ich ponechať ako živý odkaz minulosti našim ďalším generáciám.“

DEŇ KROJA bol vyhlásený prostredníctvom týždenníka Slovenka 4. júna 2018 v priamom prenose RTVS počas vyhlasovania ankety Slovenka roka 2018. Miestom historicky prvého podujatia svojho druhu bude Radvanský jarmok v Banskej Bystrici, ktorý je v rámci UNESCO uznaný ako pamiatka duševného vlastníctva.

Predseda ZMOS Michal Sýkora na margo podujatia zdôrazňuje: „Spoločnou účasťou na podujatí sa budeme uchádzať o zápis do Knihy slovenských rekordov – najvyšší počet osôb v kroji na jednom mieste. Myslím si, že tento rekord môžeme dosiahnuť, a to tak, že celému Slovensku i zahraničiu ukážeme našu historickú jedinečnosť, kultúrnu výnimočnosť a úprimný záujem zachovávať zvyky a tradície pre budúce generácie.

Podujatie sa uskutoční 8. septembra 2018 so začiatkom o 15. hodine. ZMOS pre ďalšie informácie zriadil špeciálnu emailovú adresu denkroja@zmos.sk, kde možno adresovať svoje otázky ohľadom podujatia a samotnej účasti.

Autor: (zmos)


komentáre
SHOW ALL
podobné
28.04.2016
Otvorením Barborskej cesty, Hodinovej veže a fontány sa začne sezóna
Otvorenie letnej turistickej sezóny v Banskej Bystrici bude v sobotu (30. 4.) nabité viacerými podujatiami a atrakciami.
viac
04.05.2018
Prečo sa oplatí hľadať 12. mája na námestí tyrkysové tričká?
V poradí druhý ročník dobrovoľníckeho projektu, ktorý turistov, ale aj domácich Banskobystričanov oboznámi s históriou Námestia SNP počas jedného dňa.
viac
29.06.2018
Jedinečná nočná prehliadka históriou mesta Banská Bystrica
Oblastná organizácia cestovného ruchu Stredné Slovensko v spolupráci s partnermi pre vás pripravili originálne podujatie, ktoré sa uskutoční v stredu 4. 7. 2018 vo večerných hodinách v historickom centre mesta. Budete sa báť, budete sa smiať, niečo nové sa dozviete a najmä sa výborne zabavíte.
viac
08.07.2018
DEŇ KROJA - nezabudnuteľný zážitok pre celé Slovensko
Pozývame vás na výnimočný Deň kroja, ktorý sa uskutoční 8. septembra 2018 (sobota) o 15.00 hod. na Námestí SNP v Banskej Bystrici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
79.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.21 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.78 %