Pondelok 18.03.2019
Dnes má meniny 
Eduard
°C
09.05.2018 11:00

Čo prináša návrh reformy podpory obnoviteľných zdrojov energie?


Pozvánka


Experti zo Slovenského zväzu výrobcov tepla pripravili k téme novely zákona odborný seminár, v rámci ktorého porovnajú súčasný a navrhovaný systém podpory. Seminár sa uskutoční v utorok 15. mája vo Zvolene.


Návrh novely zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie a kombinovanej výrobe elektriny a tepla je kľúčový pre všetky spoločnosti, ktoré dnes vyrábajú elektrinu s podporou, či už z OZE alebo vo VU KVET. V roku 2016 bolo na Slovensku viac ako 2 700 spoločností, ktoré vyrábajú elektrinu s podporou, či už z OZE alebo vo VU KVET.

Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky zverejnilo návrh reformy podpory obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysokoúčinnej kombinovanej výrobe elektriny a tepla (VU KVET) vo forme novely zákona  č. 309/2009 Z. z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla. 

„Pre vysvetlenie povinností, zmien a príležitostí vyplývajúcich z novely zákona pripravil SZVTodborný seminár, na ktorom chceme prebrať kľúčovú filozofiu reformy, systém navrhovanej podpory pre nové zariadenia pre výrobu elektriny z OZE, aukcie na nové zariadenia výroby elektriny z OZE a KVET, systém lokálnych zdrojov, výkupu elektriny a prevzatia zodpovednosti za odchýlku, doplatok a príplatok,  prechod na zúčtovanie podpory zúčtovateľom podpory a súvisiace zmeny zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike (G-komponent,    neoprávnená dodávka elektriny ) a zmeny zákona č. 250/2012 Z. z. o regulácii v sieťových odvetviach. Na seminár je možné sa prihlásiť do 10. mája,“ povedal Stanislav Janiš, predseda Slovenského zväzu výrobcov tepla.

 NR SR prijala v roku 2009 zákon č.309/2009 Z.z. o podpore obnoviteľných zdrojov energie a vysoko účinnej kombinovanej výroby. Systém podpory spočíva na povinnom výkupe elektriny distribučnými spoločnosťami na straty a z doplatku, ktorého výška je rozdiel medzi pevnou cenou elektriny stanovenou Úradom pre reguláciu sieťových odvetví a cenou elektriny na straty. Mohutná dotačná podpora výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie v Európskej Únii spôsobila nízke ceny elektriny na tzv. „trhu“ , tým aj nízku cenu elektriny na straty a vyšší doplatok k cene elektriny, ktorý je obsiahnutý v tarife za prevádzkovanie systému, ktorá je súčasťou konečnej ceny elektriny. Intenzívne a pokračujúce krivenie cien elektriny v Európskej Únii spôsobilo rast výšky doplatkov na podporu elektriny,  hlavne z obnoviteľných zdrojov. Napr. len na Slovensku sa všetci spotrebitelia elektriny za rok 2016 poskladali na dotovanie OZE vo výške 372 mil. EUR. Platí, že čím väčší odberateľ elektriny, tým väčší prispievateľ na dotácie. Za rok 2017 bola výška TPS 26,2 €/MWh. Percentuálne v nej 67,1% podiel majú OZE, 15,5 % VU KVET, 16,6 % domáce uhlie a 0,7 % OKTE.

„Priemyselné podniky u nás platia najvyššiu cenu elektriny spomedzi krajín V4. Dnešný systém podpory obnoviteľných zdrojov energie je finančne neudržateľný a poskytnutá zľava z platby za TPS pre vybrané podniky nie je v súlade s pravidlami Európskej Komisie,“ dodal Janiš. 

Autor: (ts-SZVT)


komentáre
SHOW ALL
podobné
05.08.2016
Pomôže novela zákona o odpadoch v boji proti plastovým taškám?
Plastové tašky sa zaraďujú medzi celosvetovo najčastejšie produkovaný odpad. Vysoká spotreba plastových tašiek v súčasnej dobe predstavuje veľký environmentálny problém.
viac
06.12.2016
Lokálna mena živec po 2,5 roku končí
Na konci tohto roku končí po zhruba dva a pol roku od zavedenia lokálna mena živec. Obchodníci si živce budú môcť spätne zameniť za eurá do konca januára 2017.
viac
13.07.2017
Novelou volebného zákona podľa R. Rašiho ušetrí štát státisíce eur
Podľa primátora mesta Košice Richarda Rašiho novelou zákona o podmienkach výkonu volebného práva štát ušetrí státisíce eur a voliči nebudú musieť ísť voliť v priebehu jedného roka trikrát. Informovala o tom hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová.
viac
20.09.2017
Novela zákona o Štátnom fonde rozvoja bývania z pohľadu samosprávy
Právna poradňa v Obecných novinách. Odpovedá JUDr. Daniela Franzenová z Kancelárie ZMOS.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.80 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.89 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.31 %