Štvrtok 25.04.2019
Dnes má meniny 
Marek
°C
31.10.2018 05:55

Cez víkend otvoria pre verejnosť brány zrekonštruovaného kaštieľa


Kašieľ v Hlohovci. Ilustračná snímka Region Hlohovec.


Prvý novembrový víkend v Hlohovci opätovne otvoria brány zrekonštruovaného kaštieľa. TASR informovala hovorkyňa mesta Zuzana Hrinková.


Zámok, ktorý je oficiálne kaštieľom, chátral až do roku 2014, kedy začali s prácami na jeho obnove nadšenci z Občianskeho združenia Zámok Hlohovec. "Na konci roku 2015 prevzala iniciatívu na obnove tejto historickej pamiatky mestská samospráva, ktorá rekonštrukciu financuje z vlastného rozpočtu a získaných dotácií. Prvým krokom bolo dokončenie celkovej rekonštrukcie strechy. V decembri 2017 sa začalo s rekonštrukciou prvého a tretieho nadzemného podlažia," uviedla Hrinková.       

Obnova sa dotýka väčšej polovice celého objektu. Priestory na treťom poschodí, ktoré budú vybavené čiastočne dobovým nábytkom zo zbierok Vlastivedného múzea, sa rekonštruujú do podoby, ako boli vyhotovené na začiatku 19. storočia. Majú odborne reštaurované steny, stropy i podlahy. Tam, kde to nešlo, boli vytvorené repliky.       

V máji 2018 sa začalo s obnovou vnútorných fasád a celého nádvoria. Atmosféru nádvoria zámku dotvorí osvetlenie so špeciálnymi efektmi, ktorými bude možné na objekte vytvárať rôzne farebné scény. Úpravy sa realizovali aj v pivničných priestoroch, kde bude mať svoje miesto Hlohovský salón vín aj kaplnka.       

Počas rekonštrukcie došlo aj k niekoľkým významným objavom. "Najzaujímavejšie sa uskutočnili z vonkajšej strany zámku, kde boli v roku 2017 objavené zvyšky opevnenia hradu. Najstaršie nálezy sa našli na nádvorí, kde bola objavená pec so zlomkami nádob z 12. a 13. storočia. Významné sú aj renesančné arkády, ktoré sú prezentované na chodbách. Okrem nich návštevníci uvidia na stenách aj pôvodné výmaľby zámku, niektoré už zo 17. storočia," informoval riaditeľ Vlastivedného múzea Jozef Urminský.       

Súčasťou zámku budú expozície Vlastivedného múzea v Hlohovci, informačné centrum s kaviarňou a Hlohovský salón vín, ktorý bude prezentovať vína hlohovského regiónu. "Na prvom poschodí návštevníkov privíta výstava diel výtvarníčky Radky Hrabovskej a tiež výstava fotografií Erika Knoteka, ktorá zachytáva priebeh celej rekonštrukcie. Na treťom nadzemnom podlaží v severnom a čiastočne aj vo východnom a západnom krídle budú vystavené viaceré umelecké diela, ktoré kedysi tieto priestory aj zdobili," doplnila hovorkyňa mesta.    

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.05.2016
Zámok dostali do prenájmu dobrovoľníci
Novým "pánom" na zámku v Hlohovci sa stalo občianske združenie (OZ), ktoré sa už dlhšie snaží o oživenie tejto národnej kultúrnej pamiatky.
viac
26.05.2016
Slávnostné otvorenie NKP Juhovýchodný bastión Holíčskeho zámku
Slávnostné otvorenie Juhovýchodného bastiónového opevnenia, ktorého rekonštrukcia bola podporená z projektu Chránime kultúrne dedičstvo pre budúce generácie a z prostriedkov Finančného mechanizmu EHP a spolufinancovaná zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky.
viac
27.04.2018
Otvárame sezónu v kaštieli
Kaštieľ otvorí svoju bránu počas Prvomájových Malaciek. Pre záujemcov sú pripravené prehliadky so sprievodcami, počas ktorých spoznajú históriu mesta a okolia, uvidia niektoré zaujímavosti v interiéri kaštieľa.
viac
13.12.2018
Na zámku budú prvé Vianoce
V nedeľu sa na nádvorí bude podávať tradičný vianočný primátorský punč. "Teplý nápoj, ale aj čaj a sladké medovníčky bude primátor Miroslav Kollár podávať od 14. do 16. hodiny.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.77 %