Piatok 23.03.2018
Dnes má meniny 
Adrián
-3.4°C Bratislava
14.03.2018 01:50

Cestu v Oravskej Lesnej potrebujeme opraviť kvalitne


Ilustračná snímka


Žilinský samosprávny kraj má záujem riešiť kritickú cestu v Oravskej Lesnej. Treba však dodržať technologické postupy, aby sa vozovka po pár mesiacoch nerozpadla.


,,Uvedomujem si a veľmi ma mrzí, čo zažívajú ľudia, pretože už niekoľko mesiacov musia denne znášať a strpieť jazdu po nekvalitnej ceste, ktorá vedie cez obec. Je to situácia, ktorú naše vedenie nespôsobilo, ale musíme ju riešiť. Žiaľ rekonštrukcia po zdĺhavom verejnom obstarávaní začala v podstate na prahu zimy, čo bolo podľa môjho názoru nevhodne načasované. Práce po vyfrézovaní vozovky už nebolo možné dokončiť a cesta je rozpadnutá oveľa viac. V rekonštrukcii sme pripravení okamžite pokračovať, no nemôžeme sa unáhliť, aby to nebolo na úkor kvality,“ uviedla Erika Jurinová, predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja.

V stredu 14. marca sa v Breze uskutoční kontrolný deň, kde sa bude prioritne riešiť cesta v Oravskej Lesnej. Je nevyhnutné podrobne zistiť aký je stav cesty po zime. Nasledovať budú merania únosnosti vozovky, aby sa určil najvhodnejší technologický spôsob jej súvislej opravy.

Klimatické podmienky zatiaľ neumožňujú klásť nový asfaltový povrch, pretože by to bolo veľkým rizikom. Pre opravu cesty nie je dôležitá len teplota vzduchu, ale najmä vozovky, ktorá pri nízkych hodnotách neumožňuje kvalitné trvalé položenie asfaltu, pretože by sa mohol v krátkom čase poškodiť.

,,Peniaze na opravu cesty v Oravskej Lesnej sú, náš jediný záujem je, aby sa urobila naozaj poriadne, aby sme ju nemuseli do roka znovu opravovať,“ zdôraznila Jurinová.

 Na Žilinskú župu sa s prosbou o urgentné riešenie obrátil aj starosta obce Oravská Lesná Marek Majdiš. ,,Situácia v obci Oravská Lesná je kritická, ľudia si na poškodenej ceste ničia svoje automobily. Ako starostu našej obce ma tento stav trápi, vrhá na moju osobu i na obec zlé svetlo aj napriek tomu, že za tento stav vôbec nie sme zodpovední a nevieme ho ovplyvniť,“ povedal starosta Majdiš.

Rekonštrukciu cesty II. triedy na Orave župa hradí z eurofondov a hotová by mala byť do konca mája 2018. Zhotoviteľ – spoločnosť Cesty SK Košice sľubuje životnosť vozovky až 25 rokov.

 

Autor: (ts-zsk-Lukáš Milan)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.06.2016
Na opravu cesty Tále-Srdiečko vyčlenili poslanci 300 000 eur
Na opravu vybraných úsekov nízkotatranskej cesty II. triedy Tále-Srdiečko v okrese Brezno, vedúcej na južné svahy Chopku, vyčlenili poslanci Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) 300 000 eur.
viac
15.08.2016
Na Borkút sa turisti aj cyklisti dostanú novoupraveným lesným chodníkom
Prešovčania aj ďalší milovníci prírody sa môžu dostať po novoupravenej lesnej ceste do Lesoparku Borkút v katastri obce Haniska.
viac
24.08.2016
Samospráva opravuje cesty v Radvani, vynaloží na to 75 000 eur
Úseky miestnych komunikácií, ktoré dlhodobo znižovali komfort vodičom a chodcom v Banskej Bystrici, prechádzajú v týchto dňoch obnovou.
viac
11.11.2016
Na Korcháň sa Rakovčania dostanú po novej ceste
Cesta z Rakovej do miestnej časti Korcháň prešla za posledných sedem rokov viacerými rekonštrukciami. Žilinský samosprávny kraj vyasfaltoval už 6,2 kilometra miestnych komunikácií za viac ako 700-tisíc eur.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.78 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.88 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.35 %