Utorok 17.09.2019
Dnes má meniny 
Olympia
°C
01.06.2019 08:25

Bratislava chce byť cyklomestom, privíta svetových expertov


Cyklomestá 2019


V Bratislave sa v dňoch 3. - 4. júna 2019 uskutoční podujatie Cyklomestá 2019, konferencia o mobilite a kvalite života v mestách a obciach. Ponúkne odpovede na otázky prečo, a najmä ako prostredníctvom udržateľnej mobility zlepšiť život v slovenských mestách.


 Cyklokoalícia preto do Primaciálneho paláca pritiahla svetových dopravných expertov, ale aj miestnych odborníkov a zástupcov samospráv.

Jedným z hlavných spíkrov je Morten Kabell, ktorý pôsobil ako viceprimátor Kodane. Počas jeho funkčného obdobia mesto dosiahlo nové rekordy v používaní bicykla ako hlavného dopravného prostriedku, keď 62 % Kodančanov a 43 % všetkých dochádzajúcich jazdilo na dvoch kolesách. Na základe skúseností z dánskej metropoly ukáže, ako sa mestá môžu oslobodiť od automobilovej dopravy a prinavrátiť k ľudskej mierke.

Ďalším zaujímavým rečníkom je expert na zimnú údržbu, Pekka Tahkola z fínskeho mesta Oulu. V meste ležiacom takmer na polárnom kruhu je vďaka kvalitnej údržbe cyklotrás bicyklovanie celkom bežné aj pri teplotách klesajúcich k -30 °C. Vyvracia tak mýty o nevhodnom podnebí pre cyklodopravu. Slovenským samosprávam poradí, ako zimnú údržbu realizovať aj vhodne obstarávať. Diskutovať sa bude aj o bike sharingu za účasti experta na zdieľanie bicyklov, Anthonyho Desnicka z Minneapolisu.

„Je zrejmé, že ďalší rozvoj individuálnej automobilovej dopravy je neudržateľný a slovenské mestá na to potrebujú reagovať. Netreba pritom vymýšlať koleso, keď sa dá inšpirovať tam, kde to funguje. Výsledkom budú zdravšie, živšie a bezpečnejšie miesta pre život aj na Slovensku,“ hovorí Dan Kollár z Cyklokoalície.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora Matúša Valla, ktorý program v pondelok otvorí. O tom, ako mesto Bratislava mení koncept vnímania mobility smerom k dostupným mestám porozpráva prvá námestníčka primátora Táňa Kratochvílová. „Vítame, že Bratislava týmto dáva jasný signál o podpore udržateľnej mobility,“ doplnil Kollár.

Konferenciu finančne podporil Zelený vzdelávací fond a Bratislavský samosprávny kraj.

Kontakt: Dan Kollár, info@cyklokoalicia.sk, 0944 635 175 (aj cez víkend), Daniel Duriš, info@cyklokoalicia.sk, 0905 474 209

Autor: (cyklokoalicia)


komentáre
SHOW ALL
podobné
31.05.2016
S mestami musia rásť aj regióny
Predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo sa v dňoch 30. a 31. mája zúčastnil Fóra o mestskej agende a výjazdovej schôdze komisie pre kohéznu politiku a rozpočet EÚ Európskeho výboru regiónov v Amsterdame.
viac
13.12.2016
Odpadové hospodárstvo z pohľadu miest a obcí
Združenie miest a obcí Slovenska pod týmto názvom organizovalo odbornú konferenciu, počas ktorej hostia porovnávali reálne dopady zákona o odpadoch na mestá a obce.
viac
21.06.2019
Medzinárodná konferencia - Ochrana vodných zdrojov 2O19
Voda je jedinečný a nenahraditeľný prírodný zdroj, ktorý vyžaduje našu ochranu aj v súvislosti s náročnými výzvami súvisiacimi s dopadmi zmeny klímy. Táto myšlienka dominovala v prezentáciách a diskusiách počas medzinárodnej konferencie Ochrana vodných zdrojov 2019
viac
06.09.2019
Nové Mesto sa v sobotu na Kuchajde lúči s kultúrnym letom
Bratislavské Nové Mesto sa v sobotu 7. septembra rozlúči s tohtoročným letom kultúrno-hudobným programom v areáli Kuchajda.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.61 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.61 %