Piatok 29.03.2024
Dnes má meniny 
Miroslav
°C
10.01.2019 10:50

Aký vplyv majú samosprávne kraje na regionálny rozvoj


Na snímke predseda Združenia miest a obcí Slovenska Michal Sýkora. Foto: TASR - Martin Baumann


Aj na túto otázku v priebehu jesene hľadalo Združenie miest a obcí Slovenska odpovede v reprezentatívnom prieskume, v ktorom starostovia a primátori vyjadrili svoje postoje aj k vnímaniu činnosti krajských samospráv vo vzťahu k regionálnemu rozvoju na miestnej úrovni.


Starostovia a primátori oslovení v rámci prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska s názvom VÚC očami komunálu vyjadrili svoje postoje aj k vnímaniu činnosti krajských samospráv vo vzťahu k regionálnemu rozvoju na miestnej úrovni. Podľa 43,5 % respondentov miera tejto aktivity závisí od individuálnych priorít krajskej samosprávy. Za výrazného aktéra regionálneho rozvoja považuje samosprávne kraje 9,5 % starostov a primátorov. O miernom vplyve hovorí 20,9 % opýtaných. Podľa 5,2 % respondentov činnosť krajských samospráv ovplyvňuje regionálny rozvoj na úrovni komunálu v závislosti od rozhodnutia vlády. Celkovo 8,2 % odpovedí sa týkalo toho, že krajské samosprávy tento rozvoj neovplyvňujú vôbec a 12,7 % sa k tejto otázke nevedelo vyjadriť.

Za pozornosť stoja aj postoje starostov a primátorov vo vzťahu k spôsobom komunikácie s krajskou samosprávou. Oficiálnym spôsobom komunikuje 62,9 % starostov a primátorov. Neformálny spôsob na individuálnych stretnutiach využíva 19,2 % respondentov. Tlmočením požiadaviek prostredníctvom poslancov krajského zastupiteľstva komunikuje 14,6 %. Iným spôsobom 0,7 % a k otázke sa nevedelo vyjadriť 2,6 %.

Čo sa týka neformálnej bázy komunikácie, v tomto prípade 30,4 % konštatuje, že komunikujú priamo s predsedom samosprávneho kraja. S podpredsedami VÚC komunikuje 23,8 % respondentov. Ako komunikačnú bázu formou využívania politických (straníckych) štruktúr si volí 10,5 % starostov a primátorov, ktorí v prieskume odpovedali. Celkovo 28,7 % z nich pritom uviedlo, že komunikuje využívaním osobných väzieb na zamestnancov krajskej samosprávy. Iný spôsob deklarovalo 5 % a 1,7 % sa nevedelo vyjadriť.

Z respondentov, ktorí odpovedali na anketové otázky v minulosti pôsobilo 5,7 % v pozícii poslancov zastupiteľstva samosprávneho kraja a v súčasnosti v ňom pôsobí 4,5 % opýtaných. Podľa tých, ktorí v minulosti pôsobili v zastupiteľstve samosprávneho kraja malo ich členstvo v krajskom parlamente zásadných vplyv na prácu v ich meste/obci pre 59,1 % respondentov. Za minimálny vplyv to označilo 27,3 %, pričom 13,6 % konštatovalo, že pôsobenie v zastupiteľstve samosprávneho kraja malo iba informačnú výhodu.

Prieskum bol realizovaný na reprezentatívnej vzorke 402 starostov a primátorov, ktorí na otázky odpovedali v čase od 10. septembra do 9. novembra 2018, teda pred koncom v poradí siedmeho volebného obdobia miestnej územnej samosprávy. A v čase, keď respondenti mohli reagovať na mieru spolupráce a skúsenosti so štvrtým a piatym volebným obdobím samosprávnych krajov.

Výsledky prieskumu budú podkladmi na ďalšiu prácu v rámci národného projektu ZMOS s názvom Modernizácia miestnej územnej samosprávy, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci Operačného programu Efektívna verejná správa.

Autor: Michal Kaliňák, hovorca a tajomník Rady expertov ZMOS


komentáre
SHOW ALL
podobné
23.05.2020
Predseda ZMOS Branislav Tréger rokoval s predsedom parlamentného výboru
Predseda Združenia miest a obcí Slovenska Branislav Tréger vo štvrtok 14. mája rokoval na pôde parlamentného výboru pre verejnú správu a regionálny rozvoj.
viac
02.06.2020
Samosprávy sú pri poplatku za miestny rozvoj opatrné
Uzákonením poplatku za rozvoj sa rozšírili príjmové možnosti samospráv. Z nedávneho prieskumu Združenia miest a obcí Slovenska však vyplýva, že tento poplatok nesúvisí len so získaním príjmov pre mestá a obce.
viac
05.02.2021
MIRRI plánuje do apríla vyhlásiť tri eurofondové výzvy na regionálny rozvoj
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR plánuje do apríla tohto roku vyhlásiť tri eurofondové výzvy. Uviedol to Andrej Ďuríček z odboru komunikácie rezortu v reakcii na apel Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) čerpať európske peniaze z IROP.
viac
12.02.2021
Jasný signál eurokomisárom
Komisárovi Európskej komisie pre poľnohospodárstvo a eurokomisárke pre kohéziu a reformy odchádza zo Slovenska mimoriadne vážny signál.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.03 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
3.12 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.84 %