Záujemcovia sa dozvedeli ako sa treba starať o svoje zdravie, ale aj o prostredie okolo nás. Ako ho neznečisťovať, ako šetriť energiami, surovinami, vodou a najmä ako triediť, prípadne neprodukovať odpad.
Na štvrtkových Žilinských dňoch zdravia sa mohli Žilinčania naučiť nielen to, ako sa starať o svoje zdravie, ale aj o prostredie okolo nás. O deň neskôr sa konal Považskobystrický jarmok. Stánok spoločnosti ENVI - PAK, ktorý ekologické vzdelávanie zabezpečoval, praskal v oboch mestách vo švíkoch.
Počasie prialo, účastníkov bolo požehnane. Obyvatelia mali možnosť spraviť si test ekologickej stopy na životnom prostredí. Odborníci na odpadové hospodárstvo zo spoločnosti ENVI - PAK im vysvetľovali, ako predísť tvorbe odpadu. Ak už odpad tvoria, ako ho správne triediť, aby mohol byť úspešne zrecyklovaný a znovu použitý. Mnohí nevedeli, že vďaka triedeniu môžu ušetriť. Triedený zber totiž na Slovensku uhrádzajú organizácie zodpovednosti výrobcov.
Ľudia sa začínajú stavať k svojmu okoliu zodpovednejšie. To bolo vidno aj na malých deťoch, ktoré sa v škole učia, ako správne triediť odpad a doma so svojimi rodičmi potom naučené praktizujú. Obdivovali rôzne druhy farebných kontajnerov, pri ktorých sa zahrali na správnych triedičov a smetiarov. Za odmenu dostali nálepky, svietiace náramky či cukríky.
Aj dospelí sa chovajú zodpovednejšie. Pri stánku ENVI - PAK sa zastavili i starší, aby sa poradili a posťažovali na svojich susedov, ktorí už takí zodpovední nie sú. Pýtali sa na zaujímavosti zo sveta triedenia a recyklácie. Zaujímalo ich, čo kam majú vhodiť a ako funguje proces triedenia na Slovensku i v zahraničí. Za správny prístup k triedeniu odpadov dostali letáky o správnom triedení a upomienkové predmety.
ENVI - PAK zorganizoval na Mestskom úrade v Žiline interaktívnu prednášku pre učiteľov všetkých základných a materských škôl, ktorým takto počas Žilinských dní zdravia odovzdal svoje skúsenosti, rady a rôzne edukatívne materiály pre deti.
„Učitelia sa interaktívnym a netradičným učebným pomôckam pre environmentálnu výchovu potešili. Budú ich môcť používať počas celého školského roka“, vysvetlila Katarína Kretter, ktorá bola mentorom prednášky.