Utorok 25.06.2019
Dnes má meniny 
Olívia, Tadeáš
°C
08.08.2018 11:00

Á. Ravasz: Zistenia nového Atlasu rómskych komunít očakávame vo februári 2019


Ilustračná snímka, zdroj MV SR.


Aktuálny detailný prehľad o stave rómskej menšiny v SR by odborná i laická verejnosť mala mať k dispozícii na začiatku budúceho roka. V súvislosti s prípravou nového Atlasu rómskych komunít o tom informoval splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz.


      Podobne ako v prípade predchádzajúceho dokumentu z roku 2013, aj v tomto prípade bude terénne zisťovanie a analýzu zozbieraných dát realizovať Inštitút pre výskum práce a rodiny (IVPR), príspevková organizácia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR. "Zmluva s IVPR bola podpísaná v máji 2018. Prvé dotazníky by mali byť rozposlané obciam v týchto dňoch, predpokladám, že publikované výsledky by mali byť vo februári, resp. na začiatku roka 2019, s tým, že interne by sme ich mali mať k dispozícii koncom tohto roka," informoval vládny splnomocnenec.             

Avizoval, že v budúcnosti by mal byť prieskum, ako pramenná databáza pre analýzu situácie Rómov na Slovensku a podklad pre prijímanie opatrení, aktualizovaný pravidelne v päťročnej periodicite.       

Prvý Atlas rómskych komunít zrealizovali v roku 2004, druhý priniesol dáta mapujúce situáciu z roku 2013. Dokument sa týkal nielen počtu Rómov podľa jednotlivých krajov, okresov a obcí, ale aj hodnotenia kvality životných podmienok v lokalitách, ktoré obývajú.      

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
02.01.2017
Slováci chcú v novom roku viac zdravia a viac času s rodinou
Slováci si prajú v novom roku 2017 najmä viac zdravia a viac času stráveného s rodinou. Vyplýva to z telefonického prieskumu o novoročných predsavzatiach, ktorý zrealizovala spoločnosť eCall Slovakia na reprezentatívnej vzorke 1214 respondentov.
viac
10.01.2017
Vidiek má svoju cenu
Keď sa pozrieme na súčasnú situáciu na vidieku, z hľadiska prieskumov a perspektívy, musíme konštatovať, že vidiek má svoju cenu. Je atraktívny a rastie.
viac
11.01.2017
Kežmarok sa chce stať smart city
Mesto Kežmarok sa chce postupne v horizonte niekoľkých rokov stať Smart City, čiže inteligentným mestom. Primátor Kežmarku Ján Ferenčák chce vybudovať moderné a dynamické mesto.
viac
10.04.2018
Päť projektov na rozvoj rómskych komunít z BBSK získalo od Ekopolisu 40-tis. eur
Nadácia Ekopolis v spolupráci s Karpatskou nadáciou pokračujú aj tento rok s Programom rozvoja rómskych komunít. Program sa zameriava na podporu projektov znižujúcich sociálne vylúčenie a predsudky voči Rómom.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.01 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.78 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %