Nedeľa 25.03.2018
Dnes má meniny 
Marián
-1.1°C Bratislava
29.07.2017 01:22

XXV. Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov


Snímka zdroj: (trencinregion.sk).


Veľká Javorina poslednú júlovú nedeľu privíta účastníkov každoročného stretnutia Čechov a Slovákov.


 

Najvyšší vrch Bielych Karpát – Veľká Javorina – je historicky pamätným miestom stretávania sa bratov Čechov a Slovákov. Slovenskí a českí študenti sa tu na spoločných výletoch stretávali už v 19. storočí. Hoci v našej histórii existujú obdobia, počas ktorých boli stretnutia na tomto vrchu zakázané s hrozbou prísnych trestov, táto tradícia nevymrela. Jej novodobá podoba avšak pod pôvodným názvom Slávnosti bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine bola obnovená v roku 1990, keď na tomto vrchu vyrástol symbolický Pamätník česko-moravsko-slovenskej vzájomnosti. Dominanta Bielych Karpát sa teda aj tento rok stane dejiskom 25. ročníka slávností bratstva dvoch národov, ktoré sú navždy prepojené.

Už túto nedeľu 30. júla 2017 o 9. hodine sú všetci srdečne pozvaní. Za Trenčiansky samosprávny kraj, ktorý je tradičným spoluorganizátorom a podporovateľom podujatia, sa verejnosti prihovorí jeho župan Jaroslav Baška.

Program slávností prinesie pestrú paletu hudobných vystúpení na dvoch pódiách. Postupne sa predstavia sólisti, folklórne súbory či skupiny rôznych žánrov. Podujatie sa uskutoční pod záštitou Juhomoravského kraja, Trenčianskeho samosprávneho kraja a Zlínskeho kraja v spolupráci s Trenčianskym osvetovým strediskom v Trenčíne, Klubom kultury Uherské Hradiště a ďalšími.

 

Autor: (tsk)


komentáre
SHOW ALL
podobné
01.08.2016
Bratské národy sa opäť stretli na najvyššom vrchu Bielych Karpát
Pripomenutie si dlhoročného spolunažívanie dvoch bratských národov a nadviazanie na viac ako 160-ročné tradície, ktoré založili Hurban, Hodža a Štúr, sú hlavným cieľom dnešného 24. ročníka Slávností bratstva Čechov a Slovákov na Veľkej Javorine.
viac
26.05.2017
Staromestské slávnosti pokračujú aj dnes bohatým programom
Staromestské slávnosti pokračujú aj počas dnešného dňa. Pre návštevníkov je pripravený bohatý kultúrny program aj viaceré sprievodné podujatia. Najobľúbenejšia kultúrna akcia roka predstaví obyvateľom Žiliny rôzne hudobné štýly, ľudové remeslá i umelecké vystúpenia.
viac
09.06.2017
V meste sa dnes začínajú korunovačné dni
Pri príležitosti 300. výročia narodenia rakúsko-uhorskej panovníčky Márie Terézie organizuje hlavné mesto Bratislavské korunovačné dni. Podujatie sa bude konať oddnes 9. júna až do soboty 17. júna na rôznych miestach Bratislavy.
viac
28.06.2017
Mesto pod Zoborom pozýva všetkých na mestské slávnosti
Od pondelka do stredy (3. - 5. júla 2017) ožije centrum Nitry mestskými slávnosťami „Nitra, milá Nitra...“, Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami, ktoré bývajú každoročne venované významným osobnostiam histórie a súčasnosti Nitry. Nad slávnosťami prevzal záštitu predseda vlády SR Robert Fico.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.49 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.87 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.64 %