Streda 22.05.2019
Dnes má meniny 
Júlia, Juliana
°C
19.02.2019 02:10

Predstavenie nových odborných publikácií - rodiny Koháryovcov a Coburgovcov


Ilustračná snímka - plagát - publikácie


V stredu, 27. februára o 16.30 hod. sa v zasadacej sále Mestského úradu vo Fiľakove uskutoční prezentácia dvoch novovydaných odborných publikácií Hradného múzea vo Fiľakove.


Prvou z nich je slovensko-maďarský zborník z medzinárodnej konferencie s názvom „Pamiatky rodov Koháryovcov a Coburgovcov od Tekova po Gemer“, ktorý vyšiel ako druhý zväzok série publikácií múzea pod názvom Discussiones Filekienses. Zborník prostredníctvom desiatich aktualizovaných a doplnených príspevkov, zoradených v časovej nadväznosti, prezentuje dosiahnuté výsledky archívneho, pamiatkarského, historického a literárnohistorického výskumu, týkajúceho sa života najvýznamnejších dejateľov uvedených rodín, a dokumentácie hnuteľných a nehnuteľných pamiatok, ktoré za sebou zanechali v regiónoch od Tekova po Gemer.

Príspevky, mapujúce históriu Koháryovcov a Coburgovcov od polovice 17. storočia po súčasnosť, sú publikované v pôvodnom jazyku so zhrnutím v druhom jazyku konferencie.

Zborník predstavia jeho editori, Mgr. Attila Agócs, PhD. a  Zoltán Igor Komjáti, PhD. Vydanie zborníka z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Druhá publikácia s názvom „Štúdie ku koháryovským majetkom v Novohradskej stolici (1647 – 1731)“ predstavuje tretí diel horeuvedenej série. Podkladom monografie, preloženej do slovenského jazyka, ktorej autorkou je historička Dr. Éva Szirácsik, PhD., bola štúdia písaná pôvodne v maďarskom jazyku, vydaná Maďarským poľnohospodárskym múzeom a knižnicou v Budapešti v roku 2017.

Táto publikácia, pozostávajúca z piatich na seba nadväzujúcich kapitol, umožní nazrieť do systému fungovania úspešnej panskej rodiny, o ktorej je všeobecne známe, že jej členovia získali v 17. – 18. storočí množstvo celoštátnych poverení a rýchlo postupovali na politickom a spoločenskom rebríčku. Prvé dve kapitoly pojednávajú o populačných a spoločenských zmenách, týkajúcich sa jednotlivých vrstiev dobovej spoločnosti, kým ostatné tri kapitoly opisujú možnosti hospodárenia obyvateľstva, majerské a peňažné hospodárenie v regióne. Monografiu predstaví jej autorka a prekladateľ Mgr. Imrich Nagy, PhD.

Prednášky odznejú v slovenskom a maďarskom jazyku so simultánnym tlmočením. Počas prezentácie bude možné si zakúpiť všetky tri diely knižnej série.

Autor: (ts-hradné múzeum Fiľakovo)


komentáre
SHOW ALL
podobné
11.09.2017
Komentované prehliadky na fiľakovskom hrade a čitateľská beseda
Podobne ako mnohé múzejné inštitúcie a správcovia historických pamiatok, sa aj Hradné múzeum vo Fiľakove zapojilo do medzinárodnej iniciatívy „Dni európskeho kultúrneho dedičstva“ (DEKD), ktorej cieľom je posilniť povedomie o kultúrnom dedičstve našej republiky v domácom, ale i európskom kontexte.
viac
17.12.2017
Adventné podujatie s pracovníkmi Domu tradícií v Budapešti
Ďalšie podujatie Hradného múzea zo série pre deti a mládež „Do knižnice nielen pre vedomosti!“, sa tentokrát zameria na uchovávanie a priblíženie ľudovej hudby a zvykov našich predkov.
viac
04.08.2018
Otvorenie jubilejnej výstavy Petra Kovácsa Garpa a Bunker túra
Hradné múzeum vo Fiľakove otvára 10. augusta 2018 výstavu fiľakovského výtvarníka Petra Kovácsa Garpa s názvom „Krehké“. Výstavu umelca, známeho už aj zahraničného publika, sprístupní inštitúcia pri príležitosti jeho okrúhleho výročia, počas konania kultúrneho festivalu XXVIII.
viac
07.12.2018
Otvorenie výstavy o niekdajších rómskych hudobníkoch a kapelách vo Fiľakove
Hradné múzeum vo Fiľakove sa začalo venovať zhromažďovaniu, digitalizácii a dokumentácii fotografií fiľakovských rómskych hudobníkov v roku 2010.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.05 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.73 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
20.22 %