Pondelok 19.08.2019
Dnes má meniny 
Lýdia
°C
01.03.2019 08:51

Mesto Poprad zrušilo členstvo vo viacerých združeniach


Ilustračná snímka Podtatranske-noviny.sk


Na štvrtkovom zasadnutí zastupiteľstva o tom rozhodla väčšina poslancov. Popradská samospráva vystúpila napríklad z Európskej asociácie združenia miest a obcí so záujmom o udržateľnú energetiku Energy Cities, zo Slovak Smart City Clustra, Regionálneho združenia tatranských a podtatranských obcí...


Poslanci tiež rozhodli o odstúpení mesta od dohody o spolupráci s poľským mestom Lublin, od dohody týkajúcej sa projektu Making-City a od partnerskej dohody so samosprávou talianskeho mesta Mantova na realizáciu projektu Interreg Central Europe, CE 1202 BhENEFIT. "Ja to považujem za škandál, zrušilo sa niečo, čo sa tu systematicky budovalo, je to v súlade s programom rozvoja mesta, v súlade s dokumentmi, ktoré prijíma Slovenská republika aj v súlade s tým, kam smeruje Európska únia. Mesto Poprad z toho dnes 'vyskočilo', takže sa podľa mňa vraciame nie o štyri alebo možno aj o osem rokov späť," konštatoval bývalý viceprimátor mesta Poprad a súčasný mestský poslanec Igor Wzoš.       

Dodal, že členstvá v týchto organizáciách nestáli mesto veľa peňazí, skôr to bývalé vedenie stálo veľa úsilia a času. "Obrovské množstvo ľudí nám v tomto 'fandilo' a pomáhalo. Myslím si, že mesto týmto krokom prišlo o časť svojej blízkej budúcnosti, pretože ak by sme niektoré projekty dokončili v tomto roku, ako bolo plánované, tak by sme v najbližších rokoch mohli čerpať peniaze priamo z Bruselu," konštatoval Wzoš.       

Radnica argumentuje, že účasť v uvedených organizáciách neprinieslo mestu žiaden konkrétny a hmatateľný úžitok. "Nie je pravdou, že vyháňame mladých ľudí z mesta alebo že niekto odíde pre to z Popradu. Myslím si, že rušíme naozaj len zbytočnosti, ktoré zaťažujú prácu mestského úradu a zatiaľ mestu nič nepriniesli," konštatoval primátor Popradu Anton Danko. Zdôraznil, že mesto sa bude v budúcnosti zapájať do všetkého zmysluplného, čo prinesie konkrétny úžitok. "Toto naozaj bolo len o cestovaní a míňaní mestských peňazí," dodal primátor.       

Poslanci okrem toho zrušili Radu pre priestorové plánovanie mesta Poprad, ktorú vytvorilo ešte bývalé vedenie samosprávy. Prednostka mestského úradu Oľga Netočná zdôvodnila tento krok tým, že rada ako stály výkonný a kontrolný orgán neplnila funkciu, ktorá jej bola zverená. "Z činnosti rady vyplynulo množstvo nesprávnych a chybných riešení," uviedla Netočná. Návrh prešiel aj napriek nesúhlasnému stanovisku šiestich poslancov.       

Súčasťou predkladaných materiálov bolo aj zrušenie partnerstva s fínskym mestom Oulu, ku ktorému po zaslaní apelu zo strany fínskeho veľvyslanca na Slovensku Jukka Pesolu smerom k poslancom napokon nedošlo.      

 

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
13.10.2016
Poprad chce zrušiť hazardné hry v meste, uvažuje sa aj o petícii
Vedenie Popradu začalo opäť hovoriť o probléme s hazardnými hrami v meste. V tejto súvislosti sa začala skloňovať aj možná petícia. Napriek tomu, že príjem financií do mestského rozpočtu za prevádzkovanie hazardných hier na jeho území predstavuje ročne 486 000 eur, mesto uvažuje o ich zrušení.
viac
28.11.2016
Aktualizáciu územného plánu Popradu dokončujú po takmer dvoch rokoch
V Poprade dokončujú práce na najdôležitejšom dokumente z pohľadu jeho ďalšieho rozvoja, a to zmene a doplnku 2016 Územného plánu mesta Poprad (ÚPN).
viac
16.12.2016
Počas vianočných sviatkov zaparkujete v Poprade zadarmo
Parkovanie v centre Popradu bude viac ako tri týždne bez parkovacích poplatkov. Samospráva vychádza v ústrety návštevníkom centra mesta a od dnešného dňa ruší výber parkovacích poplatkov na mestských parkoviskách.
viac
04.07.2017
Mesto Poprad pripravilo opäť letný tábor pre deti zo sociálne slabších rodín
Mesto Poprad už po 17. krát pripravilo pre 40 detí zo sociálne slabších rodín 8 – dňový prázdninový tábor. Ten začal už v sobotu 1. júla a potrvá celý týždeň. Deti prežijú nezabudnuteľné chvíle v Súkromnej škole v prírode v Tatranskej Lomnici.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.46 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.80 %