Pondelok 17.12.2018
Dnes má meniny 
Kornélia
-2°C Bratislava
22.06.2016 05:17

12. ročník Festivalu frankovky sa uskutoční už tento víkend


Hlavné mesto chce týmto sviatkom posilňovať historické povedomie Bratislavčanov a úctu k vlastným tradíciám, rozvíjať spolupatričnosť Bratislavy s malokarpatským vinárskym regiónom a propagovať prácu podnikateľov v oblasti vinárstva.


Festival frankovky je jedným z podujatí bratislavskej samosprávy, ktorým sa snaží oživiť bohaté vinohradnícke a vinárske tradície tohto regiónu. Uskutoční sa v dňoch 24. - 26. júna 2016 na Primaciálnom námestí v Bratislave.


Na 12. ročníku Festivalu frankovky budú mať Bratislavčania a návštevníci mesta jedinečnú možnosť degustovať typickú bratislavskú Frankovku modrú od viacerých renomovaných bratislavských vinárov. Frankovku budú prezentovať vinári najmä z Rače: Dušan Žitný, Miloš Máťuš, Karol Križanovič, Rudolf Rakyta, Ivan Holík, Jozef Ščibrány, Ľubica Lednárová, Karol Švec, František Krajčirovič, Róbert Witkovský, Juraj Vladár, Michal Kollár, ako aj vinári z Vajnôr - PD Vajnory alebo Augustín Mrázik z Devína.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala. Ako sám hovorí: "Ako primátor mesta s bohatou vinohradníckou tradíciou si uvedomujem, že je nesmierne dôležité posilňovať ochranu bratislavských vinohradov ako identitotvorného prvku Bratislavy. Takáto forma podpory našich bratislavských vinárov k tomuto kroku tiež smeruje."

Okrem samotnej frankovky, ktorú si bude možné u jednotlivých vinárov aj zakúpiť, nebudú chýbať ani tradičné pochutiny k vínu – syry, pagáče či štrúdle, tak typické pre náš región. Po zapožičaní skleneného pohára za zálohu budú môcť návštevníci degustovať od jednotlivých vinárov Frankovku modrú v rôznych variantoch ročníkov a prívlastkov, a to červenú aj ružovú.

Neodmysliteľnou súčasťou júnových podujatí v Bratislave sú už tradične Korunovačné slávnosti – podujatie, ktoré si každoročne nenechajú ujsť stovky návštevníkov. Preto je Festival frankovky aj v tomto roku súčasťou Korunovačných slávností. Frankovka modrá z Rače bola totiž obľúbeným nápojom Márie Terézie, ktorá ju v 18. storočí povýšila medzi ušľachtilé vína vhodné na cisársky stôl.

Festival frankovky bude predchádzať samotnej korunovácii – slávnostne ho otvorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal už v piatok 24. júna o 17. hod. na Primaciálnom námestí v Bratislave. Spojenie Korunovačných slávností s Festivalom frankovky je tak obohatením tohto veľkolepého podujatia. Počas korunovácií sa totiž v minulosti bratislavské fontány plnili kvalitným vínom.

Cieľom organizátorov je podporiť bratislavských vinárov a viac prezentovať vinárske a vinohradnícke tradície v malokarpatskom regióne v rámci Korunovačných slávností. Chcú dostať do povedomia verejnosti nielen to, že bratislavské vína sú vynikajúce, ale tiež, že Frankovka modrá má výrazné zdravotné účinky. Vedel to už slávny slovenský polyhistor a vedec Matej Bel, ktorý v roku 1720 napísal: „… toto víno patrí medzi najlahodnejšie lahôdky a pije sa s nádejou na uzdravenie…“.

Autor: (mmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
22.06.2016
Do trenčianskoteplickej doliny sa opäť po roku vracia filmové umenie
V dňoch 23. – 26. júna sa už po 24. krát v Trenčianskych Tepliciach stretne široká odborná i laická verejnosť so záľubou v kinematografii.
viac
26.06.2016
Folklórne slávnosti pod Poľanou ponúknu pestrý program
Živou pozvánkou v podobe vyhrávania heligonkárov Hore Detvou a otvorením sprievodných podujatí v areáli amfiteátra začnú v piatok 8. júla 2016 o 16.00 h v Detve 51. Folklórne slávnosti pod Poľanou (FSP).
viac
07.11.2016
Obľúbené Svätomartinské dni v Bratislave sa blížia
Svätomartinské dni, ktoré organizuje hlavné mesto začiatkom novembra 2016 pod záštitou primátora Iva Nesrovnala, už po deviatykrát oživia tradíciu svätomartinských osláv v hlavnom meste.
viac
08.11.2016
V Bratislave sa budú konať Dni Prahy
Bratislava ožije pražskou kultúrou. V dňoch od 10. novembra do 11. decembra 2016 sa budú v hlavnom meste SR Bratislave konať Dni Prahy.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.18 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.75 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.07 %