Utorok 14.08.2018
Dnes má meniny 
Mojmír
23°C Bratislava
22.06.2016 05:17

12. ročník Festivalu frankovky sa uskutoční už tento víkend


Hlavné mesto chce týmto sviatkom posilňovať historické povedomie Bratislavčanov a úctu k vlastným tradíciám, rozvíjať spolupatričnosť Bratislavy s malokarpatským vinárskym regiónom a propagovať prácu podnikateľov v oblasti vinárstva.


Festival frankovky je jedným z podujatí bratislavskej samosprávy, ktorým sa snaží oživiť bohaté vinohradnícke a vinárske tradície tohto regiónu. Uskutoční sa v dňoch 24. - 26. júna 2016 na Primaciálnom námestí v Bratislave.


Na 12. ročníku Festivalu frankovky budú mať Bratislavčania a návštevníci mesta jedinečnú možnosť degustovať typickú bratislavskú Frankovku modrú od viacerých renomovaných bratislavských vinárov. Frankovku budú prezentovať vinári najmä z Rače: Dušan Žitný, Miloš Máťuš, Karol Križanovič, Rudolf Rakyta, Ivan Holík, Jozef Ščibrány, Ľubica Lednárová, Karol Švec, František Krajčirovič, Róbert Witkovský, Juraj Vladár, Michal Kollár, ako aj vinári z Vajnôr - PD Vajnory alebo Augustín Mrázik z Devína.

Podujatie sa koná pod záštitou primátora hlavného mesta SR Bratislavy Iva Nesrovnala. Ako sám hovorí: "Ako primátor mesta s bohatou vinohradníckou tradíciou si uvedomujem, že je nesmierne dôležité posilňovať ochranu bratislavských vinohradov ako identitotvorného prvku Bratislavy. Takáto forma podpory našich bratislavských vinárov k tomuto kroku tiež smeruje."

Okrem samotnej frankovky, ktorú si bude možné u jednotlivých vinárov aj zakúpiť, nebudú chýbať ani tradičné pochutiny k vínu – syry, pagáče či štrúdle, tak typické pre náš región. Po zapožičaní skleneného pohára za zálohu budú môcť návštevníci degustovať od jednotlivých vinárov Frankovku modrú v rôznych variantoch ročníkov a prívlastkov, a to červenú aj ružovú.

Neodmysliteľnou súčasťou júnových podujatí v Bratislave sú už tradične Korunovačné slávnosti – podujatie, ktoré si každoročne nenechajú ujsť stovky návštevníkov. Preto je Festival frankovky aj v tomto roku súčasťou Korunovačných slávností. Frankovka modrá z Rače bola totiž obľúbeným nápojom Márie Terézie, ktorá ju v 18. storočí povýšila medzi ušľachtilé vína vhodné na cisársky stôl.

Festival frankovky bude predchádzať samotnej korunovácii – slávnostne ho otvorí primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal už v piatok 24. júna o 17. hod. na Primaciálnom námestí v Bratislave. Spojenie Korunovačných slávností s Festivalom frankovky je tak obohatením tohto veľkolepého podujatia. Počas korunovácií sa totiž v minulosti bratislavské fontány plnili kvalitným vínom.

Cieľom organizátorov je podporiť bratislavských vinárov a viac prezentovať vinárske a vinohradnícke tradície v malokarpatskom regióne v rámci Korunovačných slávností. Chcú dostať do povedomia verejnosti nielen to, že bratislavské vína sú vynikajúce, ale tiež, že Frankovka modrá má výrazné zdravotné účinky. Vedel to už slávny slovenský polyhistor a vedec Matej Bel, ktorý v roku 1720 napísal: „… toto víno patrí medzi najlahodnejšie lahôdky a pije sa s nádejou na uzdravenie…“.

Autor: (mmb)


komentáre
SHOW ALL
podobné
16.05.2016
Začína lepší a väčší Ekotopfilm – Envirofilm 2016
V Bratislave a Banskej Bystrici dnes začína ďalší ročník Medzinárodného filmového festivalu Ekotopfilm – Envirofilm. Návštevníci sa môžu tešiť na kvalitné a pútavé dokumentárne filmy a bohatý sprievodný program.
viac
14.10.2016
Bratislava Street Art Festival ponúkne pestrú hudbu i maľbu na 20-metrovú stenu
Organizátori dvojdňového podujatia Bratislava Street Art Festival (BSAF) sľubujú pestrý vizuálny program. Šiesty ročník tohto pouličného umenia sa uskutoční v piatok a sobotu (14. a 15. októbra) na Kamennom námestí vždy od 15. do 20. hodiny.
viac
07.11.2016
Obľúbené Svätomartinské dni v Bratislave sa blížia
Svätomartinské dni, ktoré organizuje hlavné mesto začiatkom novembra 2016 pod záštitou primátora Iva Nesrovnala, už po deviatykrát oživia tradíciu svätomartinských osláv v hlavnom meste.
viac
20.01.2017
Víkend v bratislavskom regióne v znamení plesov a festivalov
Cez víkend sa v Bratislave predstaví netradičný Festival iránskych filmov, priestor na osobné stretnutia ponúkne Festival podnikania. Sobotňajšia noc sa bude v Senci a v Plaveckom Štvrtku niesť v plesovom duchu.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
78.77 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.23 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
18.99 %