Štvrtok 25.04.2019
Dnes má meniny 
Marek
°C
15.10.2018 11:35

Štát chce podľa N. Kurillu podporiť elektromobilitu i výmenu kotlov


Ilustračná snímka, zdroj: venergetike.sk


Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s Ministerstvom životného prostredia (MŽP) SR pripravuje akčný plán, podľa ktorého majú byť elektromobily na cestách zvýhodňované.


Podľa štátneho tajomníka MŽP Norberta Kurillu (nom. Mosta-Híd) budú môcť elektromobily využívať iný jazdný pruh či bezplatne parkovať. Vyhlásil to v diskusnej relácii Sobotné dialógy RTVS.       

"MŽP tiež poskytlo mestám, obciam a vyšším územným celkom možnosť výhodnejšieho nákupu nízkoemisného auta," povedal Kurilla. Ministerstvo celkovo podporilo nákup 33 elektromobilov a plánuje tiež vytvárať nízkoemisné zóny. Akčný plán na podporu elektromobility má byť predložený do konca tohto roka.       

Poslanec Národnej rady SR Karol Galek (SaS) zareagoval, že z jeho pohľadu sú najvýhodnejšie možnosti ako podporiť elektromobilitu tie, ktoré nezvýhodňujú konkrétnych ľudí a nejakým spôsobom nezaťažujú ani štátny rozpočet. Súhlasí s vytváraním nízkoemisných zón, prednosných pruhov a výhodnejšieho parkovania, avšak platenie ľuďom za to, že si kúpia elektromobil, označil za spiatočnícke. Upozornil, že treba sa sústrediť aj na praktické veci, teda zabezpečiť, aby bol vybudovaný dostatok staníc, kde bude možné elektrinu dobíjať, a tiež, aby bolo dodávané dostatočné množstvo elektriny.       

Podľa Kurillu s tým akčný plán bude počítať. "Tento týždeň na úrovni Rady Európskej únie Slovensko vyrokovalo podmienky, aby transformáciu k ekologickejším palivám zvládlo sociálne udržateľným spôsobom," uviedol Kurilla.       

V diskusnej relácii sa rečníci dotkli aj témy kotlov. Štátny tajomník povedal, že na MŽP chcú vo verejných budovách podporiť výmenu kotlov, ktoré spaľujú tuhé palivá, na kotly s nízkoemisnými zdrojmi. Výzva na výmenu kotlov má byť podľa jeho slov predložená do konca októbra 2018. Na tento účel by sa malo celkovo vynaložiť 30 miliónov eur. Momentálne envirorezort rokuje s Európskou komisiou o podpore výmeny kotlov aj v domácnostiach.       

Galek zareagoval, že iniciatívu schvaľuje, ale v aktuálnom projekte Zelená domácnostiam, bolo možné čerpať dotácie aj na kotly na tuhé palivo, preto ho táto informácia prekvapila.     

Autor: (tasr)


komentáre
SHOW ALL
podobné
18.06.2016
Na likvidáciu čiernych skládok pôjde ďalších 7 miliónov eur
Minister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd) sa rozhodol pokračovať v programe Veľké upratovanie Slovenska, s ktorým prišiel jeho predchodca Peter Žiga (Smer-SD). Pôjde o druhé kolo programu, v tom prvom sa prerozdelilo vyše deväť miliónov eur.
viac
21.12.2016
Ľudia žijú na ekologický dlh, upozorňuje SAŽP
Ľudia spotrebúvajú viac ako unesie planéta Zem a žijú na ekologický dlh. Pri predstavení jedinečného modelu pre výpočet ekologickej stopy – Ekomerača, na to upozornil Timotej Brenkus zo Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP).
viac
09.03.2017
O zálohovaní plastových fliaš a plechoviek envirorezort neuvažuje
Veľká Británia, podobne ako pred ňou aj jednotlivé štáty EÚ, vášnivo diskutuje o zálohovaní plastových fliaš a plechoviek. Ako túto diskusiu vníma Ministerstvo životného prostredia SR?
viac
25.05.2017
Veľký Meder kúri termálnou vodou z vrtu
Centrum pre využívanie geotermálnej energie dnes (25. 5.) slávnostne otvorili vo Veľkom Mederi, ktorý je od októbra 2016 štvrtým mestom na Slovensku využívajúcim ekologický systém verejného vykurovania termálnou vodou.
viac
top články
24 hodín
7 dní
30 dní
partneri
anketa
Mal by sa zakázať vstup utečencov do Európy?
Áno, môžu medzi nimi byť teroristi.
77.55 %
Nie som si istý/istá, ale nemali by sme ich do SR pustiť.
2.68 %
Nie, sú to ľudia, ktorí utekajú pred hrôzami vojny a potrebujú pomoc.
19.77 %